Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
İSRAFİL KIRAÇ’LA
10/03/2015

 

İsrafil Kıraç ilkokul arkadaşım. Ayrıca baba tarafımdan akraba gelir. Bizim köye (İncirgediği) komşu Aladağ Köyü’ndendir. Aladağ’da, Kumdere’de o yıllarda okul yoktu, bizim köye gelir okurlardı. Altmışlı yılların başında köylerine okul yapıldı.

Komşu köy olarak sosyal ilişkilerimiz iyidir.

Yetmişli yıllarda köylerimiz kentlere göçmeye başladı. Bugün üç yüz haneden on hane ya var, ya yok! Aladağ, Kumdere köylerinde bundan biraz daha fazla.

İsrafil bankacı oldu, ben öğretmen. Çok seyrek de olsa görüştüğümüz oluyordu. Telefon ettim (6.3.2015) sözleştik. Tarsus’a vardım. İstasyon’da bekliyordu. Otomobiline bindirdi mahallelerinde (Anıt Mah.) bir kahveye götürdü beni. Çay içtik, konuştuk.


Tarsus Parkı’na geçtik. Burası Tarsus’un eski ünlü parkı. Bakımsız kalmış. Belediye bu anıt parkı yeniden eski ününe kavuşturmalı.

Tarsuslular bu parkta serinler, bu parkta eğlenir. Ülke sanatçıları, park havuzunda küçük gemi üstünde kurulmuş olan sahnede şarkı türkü söylerler, meddah oyunları sunarlardı.

Havuzun çevresinde izleyenler yerlerini alır semaverle çay ısmarlar içerlerdi. Kimi de içkisini, birasını yudumlardı.

İsrafil’le bunları konuştuk. Çocukluk anılarımız anlattık. Her birimiz bir yere dağıldık, ne yapıyoruz, neredeyiz, bilmiyoruz.

Bekir Sert, Mehmet Hançer, Mehmet Dörtgöz, Mustafa Kalın, Salim Ekti, Salim Gültekin yaşamıyorlar artık.

Muzaffer (Mustafa) Pilancı  Mersin’de emekli Halk Sağlığı Eğitimcisi, Ali Hançer Adana’da belediyeden emekli memur, Sait Özak Adana’da, Kamber Seyhan Tarsus’ta oturuyor, çiftçilik yapıyorlar. Kız arkadaşlarımızdan hiç haber yok!

Mehmet Mustuk öğretmenimiz çok titizdi. Bir ödev verse, İsrafil bir fazla yapardı, o, onu ölçü alır bizi pataklardı. Düğüne gidemezdik, bir işimiz olmadıkça evden çıkamazdık. Ne yapar yapar bizi izlerdi. Ertesi gün, tahtaya kaldırır bilemeyinceye dek sorular sorardı. Hııı sen filan yerdeydin, ders çalışmadın der çırpıştırırdı.

Yarenlik Alanı’na geçtik. Burası trafiğe kapatılmış, ünlülerin büstleriyle donatılmış, çay kahve içme, dinlenme yerleri oluşturulmuş. Buğday Pazarı tarafına doğru yürüdük. Burada yarı ahşap güzel kebapçı dükkanı na girdik, koyu söyleşilere daldık Kebaplarımızı yedik, içkimizi yudumladık.

Saat 19.00’a geliyordu, kalktık, Yarenlik Alanı’na döndük. Tarsus Şair Yazarlar Derneği’nin Aşık Seyrani’yi anma etkinliği vardı. Vedalaştık.

Asutay İşhanı üst katta bulanan  toplantı salonuna girdim, şairler-yazarlar gelmişlerdi, selamlaştık. Ben de yerimi aldım. Az sonra Başkan Halil Aksoy, Seyrani’yi tanıtan bir konuma yaptı. Biz de Seyrani’den şiirler okuduk.

Güzel bir gün, tatlı bir gün oldu bizim için.783 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394