Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret1262471
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
YANGIN
03/08/2021

Atatürk diyor ki, Ormansız toprak yurt değildir." Ormanın yurtla ilgili ne kadar yakınlığı var görüyorsunuz. Ülkemizin bin bir yerinde yangın çıkmış, yakmış cayın cayır. Süsü, düzeni bozulmuş doğanın.

Adana, Mersin, Osmaniye, Antalya, Muğla, Kayseri-Manavgat, Bodrum, Milas, Marmaris, Köyceğiz, Akseki, Polatlı,  Kozan, Osmaniye, Kadirli, İmamoğlu, Sarıçam... daha adı bilinmedik nice yerler yanıyor. Doğanın, cam kırıklarının, poşetlerin,  cılalı taşların, ne idiği belirsiz insanların etkisiyle bir haftadır  sürüyor yangın...

Düşünüyorum da yanlış mı diyorumu kendi kendime; yooo; Kurtuluş Savaşımızda, Ege-yi işgal eden düşmanlar, yenilip kaçıp giderken yakıp yıkmadık ne yer, ne ağaç, ne orman, ne ev bırakmadılar. Acaba onlar mı geldi, onlar mı yaptı diyorum! Siz de düşünün biraz; böyle şey olabilir mi?

Bakınız yangınlarda neler olmuş? Cemile Hanımın, Manavgat yangında kanser için biriktirdiği 15 bin lirası, manken Tuğba Özay-ın çiftliği yanmış. Üç ölü, 58 yaralı varmış! Kim bilir belki de daha fazla. Evler boşaltılmış,  hayvanlar  ahırlardan, ağıllardan çıkarılmış. İnsanlar eli böğründe kalakalmışlar. Bundan sonra nasıl sürdürecekler yaüşamlarını?

Mugla-Bodrum, Marmaris-te çıkan yangında 4 villa, 2 otel boşaltıldı, bavulunu alan turistler kaçtılar. Adana, Kozan, İmamoğlu dahil  22 yerde yangın çıktı, 7  köy boşaltıldı. Mersin-Silifke, Aydıncık çevresinde çıkan yangın nedeniyle Antalya yolu bir süre trafiğe kapatıldı. Antalya-da çıkan yangında Gündoğmuş-Bayır Köyünde Şair Yazar Arslan Bayır-ın evi hepten yandı, köy küle döndü.

Daha sayılamayacak kadar alanlar, evler, binalar, ağaçlar, makiler, ormanlar, ekili alanlar, bağlar bahçeler cayır cayır yandılar... Tosbağalar, kertenkeleler, kuşlar, kuş yuvaları, böcekler, akrepler, yılanlar, sinekler, ateş böcekleri, fareler, tilkiler, çakallar, tavşanlar, domuzlar, karıncalar, cırcır böcekleri, sayısız canlılar, toprağın kendisi, kayalar yandılar... Gönlümüz, içimiz, yaralarımız sızlıyor. Doğa ananın gözyaşları durmuyor...

Devlet, yerel yönetimler, TEMA, yardım kurumları AB, Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, ABD, Pakistan, İran gibi yabancı devletler yardıma koştular.

Üzüntülerim taaa derinde, geçmiş olsun diyebiliyorum ancak...  Elimden başka bir şey gelmiyor.

01.08.2021, Çamlıyayla

-

 

 136 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394