Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret1262464
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
FİNCANCI KATIRLARINI ÜRKÜTMEZSEN
04/05/2021

Bugün size Nasrettin Hoca Fıkrası anlatacağım. Nasrettin Hoca’yı bilmeyen, tanımayan yoktur. Herkes Nasrettin hoca’dan bir veya birkaç fıkra bilir.  Onun fıkraları güldürücü, eğlendirici, düşündürücüdür, ders vericidir.

Bir gün Nasrettin Hoca elinde tahra, çıkmış bir ağaca bindiği dalı kesiyormuş. Oradan geçen bir adam görmüş, Hoca Efendi bindiğin dalı kesiyorsun, düşeceksin demiş. Hoca aldırmamış dalı kesmeyi sürdürmüş, az sonra düşmüş.

Düştüğü yerden kalkmış, adamın arkasından koşmuş, yakalamış. “Düşeceğimi bildin öleceğimi de bilirsin” demiş. Adam “Ne bileyim Hoca Efendi? Sen bindiğin dalı kesiyorsun, besbeli düşeceğin.”

Hoca diretmiş. “Benim öleceğimi de bilirsin.” Bakmış adam, Hoca’nın elinden kurtuluş yok. “Bak Hoca Efendi” demiş, “Kestiğin odunları eşeğine yükle, sür yokuşa, eşek dayanamaz yellenir. İlk ilk yellenmede ölüm dizine gelir, ikincide beline, üçüncüde ölürsün…”demiş. Hoca da öyle yapmış, ölmüş.

Beklemiş, ne gelen var giden. Kalkmış evine gelmiş. Hanımına, “Yahu ben öldüm, sen niye gelmedin” demiş. Hanımı, nerede öldün?” diye sormuş. Hoca “Gel” demiş, varmışlar öldüğü yere; “İşte şurada” demiş Hoca. Yeniden yatmış, ölmüş Hoca.

Hoca’nın hanımı ağlaya ağlaya Hoca’nın ölümünü duyurmuş komşulara… Komşular gelmişler, Hoca’yı getirmişler eve, teneşirin üstüne koymuşlar, yumuşlar yıkamışlar, salın üzerine koymuşlar, mezarlığa götürüyorlarmış. Yol ikiye ayrılmış. Salı götürenler, şu yoldan mı, bu yoldan mı diye başlamışlar tartışmaya.

Hoca, dayanamamış, doğrulmuş, “Ben sağlığımda şu kestirme yoldan giderdim” demiş.  Salı taşıyanlar Hoca’nın dediği yoldan gitmişler, varmışlar mezarlığa. Yine tartışmaya başlamışlar. “Ne olur ne olmaz, Hoca’nın mezarına bir pencere koyalım” diye. Hoca yine karışmış işe. “İyi olur, bir pencere koyun benim mezarıma” demiş. Öyle yapmışlar. Hoca’yı koymuşlar mezara,  dönmüşler evlerine…

Gece olunca fincancılar katırlarıyla gelip Hoca’nın mezarının yanına konmuşlar,  yemek yemeye başlamışlar. Bu sırada Hoca pencereden başını uzatmış, “Benim de karnım acıktı, bana da yemek verin biraz” deyince, katırlar ürkmüşler, fincan yükleri düşmüş yere kırılmış.

Fincancılar, Hoca’yı çıkarmışlar mezardan, iyice bir dövmüşler. Hoca zor kurtulmuş ellerinden, gelmiş köye. Köylüler sormuşlar: Hoca Efendi öteki dünyada ne var ne yok diye sormuşlar. Hoca “Vallahi demiş, fincancı katırlarını ürkütmezsen, bir şey yok, her yer güllük gülistanlık.”151 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394