Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam309
Toplam Ziyaret1147691
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
PARTİLİ OLMAK
14/03/2014

Her insan partili olabilmeli. Çünkü insanlar siyasetle yönetiliyor.


Herhalde en zor alan yönetim, insanları yönetmektir. Bunun için bilgi, bilim, görgü, algı, donanım gerekmektedir. O nedenle, tüm  bu bilgiler, siyaset bilimi içerisindedir. Siyaset bilimi okullardan alınmalı, okullardan öğrenilmeli. Kulak dolgunluğu, el yordamıyla siyaset yapıl(a)maz. Yapılırsa da sonuç alanımaz..


İnsan denen varlık, karmaşık bir yapıya sahiptir. Çok bilinmeyenli bir denklem, çözümü kolay olmayan bir bilmece gibidir. Bunun için ekonomi, psikoloji, tarih, coğrafya (…) gibi bilimler de bilinmelidir.


Siyaset her insan için kaçınılmaz bir olgudur. Hem kendisi, hem yakınları, hem bulunduğu yer için siyaset gereklidir. İnsan bu nedenledir ki, düşüncesine, anlayışına, görüş ve düşüncelerine yakın-uygun bulduğu bir partiye üye olmalıdır. Üye olunca da, üyelik sorumluluğunu yerine getirmelidir. Bu sorumluluk büyük özveri, disiplin ister..


Üye, önce partisinin dayandığı kuruluş amaçlarını, ilkelerini, yasalarını,  yönetmeliğini, tüzüğünü, geleneklerini, söylem biçimlerini öğrenmek konumundadır. Bunlar; okullardan, ansiklopedilerden, kitaplardan, parti uzmanlarından, parti öğretmenlerinden, parti okullarından öğrenilir. Ama, üye yine de bu bilgilerle yetinmemeli, genel, özel, bilgi kültürünü geliştirmeli; başka partilerin ilkelerini, amaçlarını, çalışmalarını, yöntemlerini, yapılarını araştırmalı, incelemeli, öğrenmelidir. Özellikle, parti disiplinine uymalıdır.


Parti disiplinine sahip olan üye, partisini sever her alanda, her yerde tanıtır, anlatır, partisine ilgi uyandırır, yeni üyeler kazandırır. Partiye zarar verebilecek konuşmalardan, söylemlerden, davranışlardan kaçınır. Partisini korur, kollar, geliştirir. Falan veya filan kişi için siyaset yapmaz, insan, yaşam, toplum için siyaset yapar. Partiyle ilgili eleştirilerini parti içinde, parti toplantılarında sunar. Partisinin ilkelerine, düşünce yapısına bağlı kalır. Aksayan, değiştirilmesi gereken yönler için öneriler sunar. Partinin verdiği, vereceği görevleri kabul eder; gerektiğinde görevler ister, alır, çalışmalarını ona göre sürdürür. İstediği göreve gelince ya da gelemeyince ertesi gün partiden kaçıp gitmez, istifa etmez, başka partiye geçmez.. Partili olmanın gereğini yerine getirir, savaşımını sürdürür, aksaklıkların düzeltilmesine çalışır, partili olmaktan onur duyar. Tüm bunlara karşın partisiyle olan bağı kopmuş, düşünceleri, algıları, ilkeleri partisine ters düşmüş ise, partisinde kalıp kal(a)mayacağını gözden geçirmeli, kararını vermelidir..


 


1357 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAM GEÇTİ DEMEYİN - 17/05/2021
Bayram geçti demeyin. Dileyen, isteyene her gün bayram. İş bayram gibi yaşamak bayramı. Çocukluğumuzda yaşıyorduk. Sanal değil bu söylediklerim; gerçek…
TİMUR’UN FİLLERİ - 12/05/2021
Timur: Timurlek, Aksak Timur diye de anılır. Soyu Moğollara dayanır, Cengiz Han’a ulaşır. Semerkant hakanıdır. Savaşçıdır.Filleri ünlüdür. Savaşa filleriyle gider.
GELSİN ÇİÇEKLER KUTLU OLSUN ANALAR GÜNÜ - 10/05/2021
“Hakkın kandilinde gizli sır idim, Anamın beline indirdin beni, Ak mürekkep idim kızıl kan ettin, Türlü irenklere yandırdın beni”…
FİNCANCI KATIRLARINI ÜRKÜTMEZSEN - 04/05/2021
Bugün size Nasrettin Hoca Fıkrası anlatacağım. Nasrettin Hoca’yı bilmeyen, tanımayan yoktur. Herkes Nasrettin hoca’dan bir veya birkaç fıkra bilir. Onun fıkraları güldürücü, eğlendirici, düşündürücüdür, ders vericidir.
BU AĞITI DUYMUŞ MU JOE BİDEN - 02/05/2021
Fransızların, Taşnak, Hınçak partilerin kandırması, kışkırtması sonucu yerli Ermeniler Türklerle olan dostluklarını, komşuluklarını bozdular, düşman oldular.
JOE BİDEN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI KABUL ETMİŞ - 26/04/2021
İsa Yalvaç, yanağına bir tokat atılınca öteki yanağını çevirirmiş.
ÇİFTÇİLİK YAPAN ÇİL TAVUK - 24/03/2021
Bugün size, bir masal anlatacağım. Masallar, gerçek öykülerin sanal yansımasıdır. Eğitimde belki en çok yeri olan bir yazın türüdür. Dedeler, nineler, analar, babalar çocuklarınıza masal anlatmayı unutmayınız.
ÇANAKKALE’DEN BİR ANZAK ASKERİNİN MEKTUBU - 22/03/2021
(İngilizlerin sömürgelerinden (Avusturalya, Yeni Zelanda’dan) getirdiği askerlere “Anzak” denilmektedir.
KÖY ENSTİTÜLERİ KURUCUSU HASAN ÂLİ YÜCEL KENDİNİ ANLATIYOR - 25/02/2021
(17.12.1897-İstanbul’da doğdu, 26.02.1961-İstanbul’da yaşamdan ayrıldı. 02.03.1961-Ankara-Cebeci Asri Mezarlığı’nda törenle toprağa verildi. Ölüm yıldönümünde sevgiyle saygıyla anıyoruz.)
 Devamı
AlışSatış
Dolar8.34108.3745
Euro10.133210.1739