Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam297
Toplam Ziyaret836093
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ADİL BOZKURT
06/11/2012

Şu bizim Ferhat İşlek (Şair-Yazar-Öğretmen) var ya hiç rahat durmuyor. İzmir’den geldi geleli, yazın üzerine, yazıncılar üzerine, tiyatro üzerine durmadan çalışıyor. Öğrencileriyle oyun oynuyor, okullar arası tiyatro günlerine katılıyor, etkinlikler düzenliyor, şair yazarları tanıtıyor, tek başına bir topluluk canım..

Geçtiğimiz günlerde 20.10.2012) eğitimci, şair-yazar Adil Bozkurt’u tanıttı. Onun yaşamını, Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi, Arif Nihat Asya Salonu’nda saydam konumunda yansıttı. Öğrencileri de, Bozkurt’un şiirlerini tiyatrosal düzende sundular.

Zeki Büyüktanır, Ali Ozanemre, Duran Aydın, Mehmet Taşar Bozkurt’un yazınsal yapısını değişik acılardan değerlendirdiler. Durmuş Ali Özkale sazla/sözle renk kattı güne.

Zeki Büyüktanır “Aydınlanma Yolunda Bir Yaşamöyküsü Adil Bozkurt” adında oylumlu bir kitap yazmış. Anadolu dilinin, Anadolu ağzının kullanıldığı bir kitap. Anadolu’yla özdeşleşen Adil Bozkurt  Türkçenin gizeminde betimlenmiş. Okunması gerek bir kitap bu.

 Şiirle Anadolu destanını yazan Tanır, düz yazıyla da Anadolu destanını gerçekleştirmiş bir yazın insanımızdır. Yanyıncılığım döneminde şiirleriyle ilk karşılaştığım zaman işte şair bu demiştim. Bu açıdan onu Adana’da ben buldum (keşf’ettim) diyebiliyorum. Onu, Aykırısanat’ın 41. Sayısında tanıtmıştık. Adı geçen dergiden sundum.

Adıl Bozkurt’un yazın ürünlerini dergilerden izliyordum. Anadolu dergilerinin tanıtımlarını yazıyordu dergilerde. Bizim dergiye (Aykırısanat) ne zaman sıra gelecek diyordum. Üzülerek belirteyim ki hiçbir zaman sıra gelmedi.

Onu, 22 Haziran 2011 günü Ankara’da tanımıştım. Eğit-Der Genel Merkezi (Menekşe Sok. No: 13/12) kapısında karşılaştık; soruştuk, tanıştık. Dernekte, karşılıklı oturup çay içtik. Mehmet Aydın, Ahmet Özdemir öğretmenim de geldiler. İzlenimlerimi İlkhaber azetesinin 5.10.2011 tarihli sayısında yazmıştım.

Şimdi birlikteyiz Adana’da. Adanalı şair yazarlar toplanmışlar, Ferhat İşlek’in o güzel, oylumlu saydamının izliyoruz. Adil Bozkurt,  Şubat 1938’de Sivas Gürün- Göböğren Köyü’nde doğmuş, ama nüfusa 13. 4. 1940 yazmışlar.

Köyün batı yönünde Tahtalı Dağları’nın üstünde Salyut Yaylası bulunmaktadır.. Burada kırkgöze suları kaynamaktadır. Kimi kolları Fırat, Ceyhan sularına karışmaktadır.. Bozkurt, evlerinin önündeki gözelerden, dağlardaki gözelerden, köylerindeki okuldan, Pamukpınar Köy Enstitüsünden; Gazi Eğitim Enstitüsü’nden; yazarlardan, yazıncılardan bilgilenerek yeniden doğmuş dünyaya. 

10 yılı yöneticilik olmak üzere 43 yıl hizmet vermiş eğitime. Her aydını çarpan 12 Eylül, Bozkurt’u da 1402’lik yapıvermiş, uzaklaştırmışlar meslekten. O da aç kalacak değil ya, işçilik yapmış bir süre. Görevine dönmüş. Emekli olmuş.

Ülkenin birçok dergilerinde ürünleri yayınlanmış. Anadolu dergiciliğini savunmuş. Dergi yayınlama, yayında çalışma günleri de olmuş. Ona göre yazın; dizin, dildir.. Dile çok önem verir. Dil kurtaracaktır ülkeyi.

“Anadoluyum ben/ Tanı…// Çağına büyüdü bende/ Uygarlıklar/ Kucaklaşarak// Sevgidir bütünlenen üstümde/ Bil/ Paylaşılırak/ Koca dağın üstü/ Kağızman’da/…”

“Bizi vurdular ilkin/ Sözle/ Ama tam gerçek/ Yaktılar bizi Pirim/ Gün boyu/ Dal öğlende//…”

“Arkadaş düşün/ Gör düşün/ Tart düşün/ Bil düşün// Araştır düşün/ Bul düşün/ Yarat düşün/ Bilimsel düşün”

Öyküleri, denemeleri, değini, tanıtı… yazıları da var şairin.1011 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAMIN ARDINDAN - 18/08/2019
Bayram geçti demeyin, bayram geçmez…Neşeli, mutlu, sevinçli olunduğu sürece hergün bayramdır insana. Bir türkü, “Bayram gelmiş neyime” der ama olsun, bayram, bayramdır.
SOLUK ARKADAN ÇIKIYOR (Öykü) - 06/08/2019
Eskiden hastalar koca karı ilaçlarıyla, üfürükçülerle muskalarla… iyileştirilmeye çalışılırdı. Bu yüzden kaç hasta dünyamızdan ayrıldı, sayısı bilinmez…
KEÇİLERİN BAŞINDAKİ TEYNEKLER - 01/08/2019
emleketin birinde bir keçi çobanı varmış. Keçilerin dilinden iyi anlarmış, keçiler de
ATTAN İNEN KONUK (Öykü) - 22/07/2019
Bir gün bir konuk gelmiş bir adamın evine… Atı yemleniyor, en iyi şeyler konuğa ikram ediliyor.. En güzel odada, en güzel yatakta yatırılıyor... Yeme, içme iyi.. Konuğun keyfi yerinde.
BİR RAMAZAN BAYRAMI DAHA YAŞIYORUZ - 03/06/2019
Bir ramazan bayramı daha yaşıyoruz; (04.06.2019). Bayramınız kutlu mutlu olsun, gülsün
ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILINDA DÜŞÜNDÜKLERİM - 17/05/2019
Birinci Dünya Savaşı sonunda düşmanlar yurdumuzun birçok yerini işgal etmişlerdi.
ANAM ANALAR GÜNÜ - 13/05/2019
Analar gününü Amerikalı Anna Jarvis kurmuş 1908'de Kutlanıla gelmiş. Bizde ise 1955''ten beri Mayıs'ın ikinci pazar günü kutlanmaktadır.
HASAN ONBAŞI (Öykü) - 07/05/2019
Eskiden askerde çavuş, onbaşı olanlar, terhis olunca köyünde çavuş, onbaşı olarak
TEŞEKKÜR - 29/04/2019
SEVGİLİ OKURLARIM...
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406