Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam228
Toplam Ziyaret1048866
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
“ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN” SERGİSİ
03/06/2013

Dünya Türkmenler Birliği, Kudret Sönmez, Mesut Eray, İlker ve Efe Gündoğdu’nun resim/fotoğraflardan oluşan “Çocuklar Üşümesin” konulu, çocukları koruyan, kollayan, kampanyalı  resim/fotoğraf sergisi, 27.5.2013 günü Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu giriş salonunda açıldı. Sergiyi çok sayıda sanatsever, konuklar izledi.

Çocukların korunması, çocuklara yardım edilmesi konusunda konuşmalar yapıldı. Çocuklar bizim önemli değerlerimiz, geleceğimizdir, onları geleceğe iyi hazırlamalıyız denildi..

Dilerseniz okuntu(davetiye)’daki isim sırasına göre başlayalım anlatmaya.

Kudret Sönmez, yakma resimle başlamıştı işe. Sonra yağlıboya, suluboya resimler de yapmaya başladı, resim kursları veriyor, resim sergilerini değerlendiriyor. Bu değerlendirmeleri önce Kanal A’da sunmuştu, şimdi  Koza TV’de sunuyor.. Denebilir ki sanata, sanatçıya büyük hizmetler veriyor. Şiir kitapları da var. Köşe yazıları da yazıyor..

Burada sulu boya resimleri var.

Atlar betimlenmiş kurşuni renkte. Bir kadın portresi  iki eli yüzünde  alev rengine bürünmüş gülümsüyor.. Bir ağlıyor, diğerinin yüzü köpüklü, şiirsel bakışlı.. Bir de eski mahalle evleri görülüyor.. Yağmurdan sonra bulutlu hava betimleniyor..

Belki bir gün klasikleşecek bu resimler..

Mesut Eray deyince akla gençliğin fotoğrafçısı gelir.

Çekirdekten, yani usta çırak ilişkilerinden yetişen biri.  Adana’yı,  ovasıyla, dağlarıyla, sokaklarıyla çekip belgeliyor. Şiir yazıyor, ses sanatçılığı da var ayrıca. Besteler yapıyor. Sanatsal sosyal devinimlere katılıyor. Çok sayıda ödül, plaket, teşekkür belgeleri var. Yüreğir Belediyesi, yeni yapılan kültür sitesinde onun için bir müze hazırlıyor..

Fotoğraflar, fotoğraf makineleri yer alacak burada..

Bütün bunları emekle, aşkla, sevgiyle geliştiriyor.. Hep güler yüzlüdür. İlkesi, sanata, sanatçıya, müşteriye hizmet vermektir..

İş yerine girdiğiniz zaman; merdivenden başlayan fotoğraf sergisiyle karşılaşırsınız.. Alsaray Sineması, Küçüksaat, Büyüksaat, Kuruköprü, Taşköprü, Yüksek Kahve, at arabacıları, Yörük kızları, yeni evlenenler, Adana’nın gökyüzünden görünüşü, Toroslar, yabancı ülkelerden betimlemeler, belediye başkanları, valiler fotoğraflarını görebilirsiniz..

Ayrıca bir canlı müzeye de benzetebilirsiniz iş yerini..

Sergide, siyah-beyaz, renkli fotoğraflar da yer almaktadır..

Önce siyah beyaza sıra verelim. Okula giden iki çocuk, biri çeşme üstünde görüntülenmiş. Hemen yanında üç kadın, üçü de Yörük kadını, üçünün de sırtında bebesi var, üçü de kirmen eğiriyor, birinin yanında üç yaşlarında kız çocuğu; her görmemde bu fotoğrafa hayranlıkla bakarım, gözlerimi alamam ondan.. Bir de çamaşır yumaya hazırlanan kadın, elinde tokaç, sırtında bebek, önünde kazan içinde çamaşır, altı yanar alev alev. Keçi sürüsü de var, çobanı foterli. Tüpler arasında kendinden geçmiş bir çocuk uyuyor, simitlerine abanmış bir çocuk derin bakıyor.. Elinde tef. Müzisyenler kahvesi önünde  ayı oynatan ayıcı..

Şimdi renkli fotoğraflara bakalım biraz da..

Kış gününde ateşte ısınan bir sokak çocuğu.

İşte, “Çocuklar Üşümesin” kampanyasını doğuran bu fotoğraf. Bununla ileti veriliyor insana..

Güvercinler uçuyor, çocuk koşuyor ardından.. Taşköprü görünüyor bütün betimiyle.. Karacaoğlan mı Dadal  mı görünüyor dağlar arasında.. Uçaktan çekilmiş Adana fotoğrafı.. Eşeği çeken bir kadın.. Atatürk devecilerle… Ağlayan çocuk, sırtında bebe olan kadın.. 30 Katlı binayı başında taşıyan çocuk.. Taşköprü’nün gece görüntüsü..

İlker ve Efe Gündoğdu adlı çocukların resimleri de ilginç.. Katıksız, yürekten gelen, olduğu betimlemeler bunlar..1153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ŞAİR BÜLENT ECEVİT’LE ŞİİR - 30/11/2020
05 Kasım, Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümüydü. Hiçbir kimseden, hiçbir aygıttan, hiçbir yayından ses gelmedi! ???
ALİ’NİN ELLERİNDE AÇAN GÜL - 23/11/2020
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
KARLIOVA ÖĞRENCİLERİ SERGİSİ - 11/11/2020
Ahmet Karlıova’yı 27 Ekim 2020 günü yitirmiştik. Adana sanatçıları ve ülke için büyük bir kayıp oldu bu. Beynime gelip yapıştı ölüm acısı.
YAŞADIĞIM BİR 10 KASIM ANISI - 10/11/2020
1959/65 yıllarında Düziçi İlköğretmen Okulu’nda öğrenciydim.
ADANALI ÜNLÜ RESSAM AHMET KARLIOVA AYRILDI DÜNYAMIZDAN - 04/11/2020
Adana’nın eski özgün, özlü ressamlarından Ahmet Karlıova kırlaşmış saçı, usta gözüyle, güleç yüzüyle karşıladı bizi. Ressamın asıl adı Ahmet Önen Önenköprülü. Ressam, iç mimar, tasarım, dekorasyon, fotoğraf boyaüma konusunda isim yapmıştır.
ATATÜRK CUMHURİYET BİLİM - 29/10/2020
Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Yurdu yayılmacı güçler işgal etmişti. Atatürk, “Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Anadolu ayağa kalktı. Emperyalist güçler geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar.. Cumhuriyet kuruldu, devrimler yapıldı. Atatürk “En
OKUMAK YAZMAK ANLAMAK - 26/10/2020
Hiç düşündünüz mü, ne zaman okumaya, yazmaya başladınız?
ANNE ÖZLEMİ (Öykü) - 19/10/2020
Yaşlı Adam gözlerini açtı gülümsedi; görür gibi oldu annesini. Dudaklarını araladı, bir şey söyleyecekti, vazgeçti. Yava
AH BİR SİNEMAYA GİTSEM (Öykü) - 12/10/2020
Duruyorum. Dağlara bakıyorum. Önümde çanaksı bir ova uzanıyor. Düşünüyorum. Ah bir sinemaya gitsem!
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.78377.8149
Euro9.32419.3615