Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam313
Toplam Ziyaret896965
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
“ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN” SERGİSİ
03/06/2013

Dünya Türkmenler Birliği, Kudret Sönmez, Mesut Eray, İlker ve Efe Gündoğdu’nun resim/fotoğraflardan oluşan “Çocuklar Üşümesin” konulu, çocukları koruyan, kollayan, kampanyalı  resim/fotoğraf sergisi, 27.5.2013 günü Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu giriş salonunda açıldı. Sergiyi çok sayıda sanatsever, konuklar izledi.

Çocukların korunması, çocuklara yardım edilmesi konusunda konuşmalar yapıldı. Çocuklar bizim önemli değerlerimiz, geleceğimizdir, onları geleceğe iyi hazırlamalıyız denildi..

Dilerseniz okuntu(davetiye)’daki isim sırasına göre başlayalım anlatmaya.

Kudret Sönmez, yakma resimle başlamıştı işe. Sonra yağlıboya, suluboya resimler de yapmaya başladı, resim kursları veriyor, resim sergilerini değerlendiriyor. Bu değerlendirmeleri önce Kanal A’da sunmuştu, şimdi  Koza TV’de sunuyor.. Denebilir ki sanata, sanatçıya büyük hizmetler veriyor. Şiir kitapları da var. Köşe yazıları da yazıyor..

Burada sulu boya resimleri var.

Atlar betimlenmiş kurşuni renkte. Bir kadın portresi  iki eli yüzünde  alev rengine bürünmüş gülümsüyor.. Bir ağlıyor, diğerinin yüzü köpüklü, şiirsel bakışlı.. Bir de eski mahalle evleri görülüyor.. Yağmurdan sonra bulutlu hava betimleniyor..

Belki bir gün klasikleşecek bu resimler..

Mesut Eray deyince akla gençliğin fotoğrafçısı gelir.

Çekirdekten, yani usta çırak ilişkilerinden yetişen biri.  Adana’yı,  ovasıyla, dağlarıyla, sokaklarıyla çekip belgeliyor. Şiir yazıyor, ses sanatçılığı da var ayrıca. Besteler yapıyor. Sanatsal sosyal devinimlere katılıyor. Çok sayıda ödül, plaket, teşekkür belgeleri var. Yüreğir Belediyesi, yeni yapılan kültür sitesinde onun için bir müze hazırlıyor..

Fotoğraflar, fotoğraf makineleri yer alacak burada..

Bütün bunları emekle, aşkla, sevgiyle geliştiriyor.. Hep güler yüzlüdür. İlkesi, sanata, sanatçıya, müşteriye hizmet vermektir..

İş yerine girdiğiniz zaman; merdivenden başlayan fotoğraf sergisiyle karşılaşırsınız.. Alsaray Sineması, Küçüksaat, Büyüksaat, Kuruköprü, Taşköprü, Yüksek Kahve, at arabacıları, Yörük kızları, yeni evlenenler, Adana’nın gökyüzünden görünüşü, Toroslar, yabancı ülkelerden betimlemeler, belediye başkanları, valiler fotoğraflarını görebilirsiniz..

Ayrıca bir canlı müzeye de benzetebilirsiniz iş yerini..

Sergide, siyah-beyaz, renkli fotoğraflar da yer almaktadır..

Önce siyah beyaza sıra verelim. Okula giden iki çocuk, biri çeşme üstünde görüntülenmiş. Hemen yanında üç kadın, üçü de Yörük kadını, üçünün de sırtında bebesi var, üçü de kirmen eğiriyor, birinin yanında üç yaşlarında kız çocuğu; her görmemde bu fotoğrafa hayranlıkla bakarım, gözlerimi alamam ondan.. Bir de çamaşır yumaya hazırlanan kadın, elinde tokaç, sırtında bebek, önünde kazan içinde çamaşır, altı yanar alev alev. Keçi sürüsü de var, çobanı foterli. Tüpler arasında kendinden geçmiş bir çocuk uyuyor, simitlerine abanmış bir çocuk derin bakıyor.. Elinde tef. Müzisyenler kahvesi önünde  ayı oynatan ayıcı..

Şimdi renkli fotoğraflara bakalım biraz da..

Kış gününde ateşte ısınan bir sokak çocuğu.

İşte, “Çocuklar Üşümesin” kampanyasını doğuran bu fotoğraf. Bununla ileti veriliyor insana..

Güvercinler uçuyor, çocuk koşuyor ardından.. Taşköprü görünüyor bütün betimiyle.. Karacaoğlan mı Dadal  mı görünüyor dağlar arasında.. Uçaktan çekilmiş Adana fotoğrafı.. Eşeği çeken bir kadın.. Atatürk devecilerle… Ağlayan çocuk, sırtında bebe olan kadın.. 30 Katlı binayı başında taşıyan çocuk.. Taşköprü’nün gece görüntüsü..

İlker ve Efe Gündoğdu adlı çocukların resimleri de ilginç.. Katıksız, yürekten gelen, olduğu betimlemeler bunlar..1083 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADANA İL İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA ÖNERİMDİR-3 - 03/12/2019
SAYGILARIMLA
ÖYLESİNE BİR ÖYKÜ - 02/12/2019
Tekir Yaylası’ndan geçiyorum. İşte karlı dağlar, işte temiz hava. Kentin gürültüsünden, tozundan kurtulmak gerek. Bir kentten kurtulurken, diğer bir kente, Ankara’ya gidiyorum.
ADANA İL İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA ÖNERİMDİR-2 - 28/11/2019
TASAR (PROJE): 2
BENİM ÖĞRETMENLERİM - 24/11/2019
İlkokula başladığım zaman “ALFABE”mizin kapağında; Atatürk’ün bir çocuğa ders verirken çekilmiş fotoğrafı görülüyordu…
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN - 28/10/2019
Cumhuriyet kurulalı 96 yıl olmuş.
YER DE ÖFKELENİR GÖK DE - 01/10/2019
İnsanlar nasıl öfkeleniyorsa, yer de öfkelenir, gök de…
BAŞARAN’DAN S/ÖZÜN İZİ - 24/09/2019
BİLSEN BAŞARAN- S/ÖZÜN İZİ, 464 s., Ozan y., 1. Baskı 2015// Yazar, 1954 Erzurum
TOROSLU’DAN “YÖREMİZ EFSANELERİ” - 16/09/2019
ABDULLAH TOROSLU- YÖREMİZ EFSANELERİ, 206 s., Mersin Büyükşehir Belediyesi y., 2018// Yazar, 1935 Gülnar-İçel’de doğdu. İlki Gülnar’da, ortayı Silifke’de okudu, Ankara’da Gazi Eğ. Ens. Türkçe Bölümünü bitirdi. Yayınlanmış dokuz kitabı bulunmaktadı
BİLGİ BANKASI KİTAP KIRSALDAN KENTSELE - 09/09/2019
MUSTAFA OKUMUŞ- KIRSALDAN KENTSELE (tanıtım kitabı), 186 s., 1. Baskı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi. y, 2018.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016