Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
SERÇELER GÜLÜŞÜYOR
01/05/2020

        Yürüyorum.          

        Kendinden Park.         

         Kapısının ağzında kocaman bir levha. Levhada kocaman bir serçe fotoğrafı. Park serçeninmiş. Babasından kalmış. O da çiftlik yapmış burayı. Kapısına da kocaman bir fotoğrafını koymuş. Ne güzel değil mi? Eh, serçelerin de bahçesi olmalı.

         Burası serçelerin eğlendiği bir yer.  Yeyip içiyorlar, kendilerinden geçiyorlar. Şakıyorlar, ötüyorlar… Aman ne güzel. Diğer kuşlar imreniyorlar uçup geliyorlar… Saltanat sürüyorlar.

         Bir gün kuşlar bir  başka bir serçeyi başkanlığa getirmişler. Siyah göğüslü serçe  kasıla kasıla geçmiş başa. Buyruk vermiş hemen; “Kendinden Park’ın levhasındaki serçenin fotoğrafını indirin benim fotoğrafımı koyun” demiş. Emir demiri keser, emir alıcılar da öyle yapmışlar. Siyah göğüslü serçe kendinden parkın başkanı olmuş.

         Sonra seçimler olmuş. Sonra seçimler olmuş.  Başka bir serçe… Başka bir serçe… Başka bir serçe... Fotoğrafını koymuş kendinden parkın kapısına…    

        Seçici serçeler, “Bu böyle sürecek mi? Bu böyle sürecek mi? deyip duruyorlarmış?

          Yürüyorum.

          Burası serçeler kenti. Başka kuşlar da var. Kırkık araca bineceğim. Ne binmesi? Bütün serçeler kapının ağzında toplanmış, Sürücü serçenin çevresinde hepsi. Kapıdan girmeye çalışan diğer serçeler geçemiyorlarmış içeri. Bağırış, huruş guruş gidiyor. İlerleyin, beklemeyin kapıda deniyor. Aldıran kim?

           Bir kabadayı serçe, gagasında sakız  març març ediyor. Zavallı, fukara bir serçe sıkışmış arada, feryad ediyor, “yer verin yol verin…” Duyan kim? Sakızcı serçenin març marçı geliyor. Rica ederim, sakız gagalamayın… diyor biri. Kabadayı serçe daha bir gubarıyor, istifini bozmuyor hiç!  Üstelik öte öte gagalıyor sakızı…

                Yürüyorum.

            Bir yapı. Kocaman bir yapı. Serçeler girip çıkıyorlar. Kapısında; “Serçeler Gülüşme Derneği” yazıyor. Yaklaştım. Serçeler su içiyor, işte bilmem başka ne içiyor; gülüyor… Şakıyor.  Şakıdıkça;  şakımak dökülüyor gagalarından. Kendilerini buluyorlar!

            Hiçbiri yıllık ödentisini vermiyor.

            Ne olacak bu işin sonu?

           Yürüyorum.

          28.04.2020, Adana

 386 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394