Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam143
Toplam Ziyaret1073628
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
SAKALLI DOĞAN BEBEK
20/04/2020

Belki siz de duymuşsunuzdur;İngilizlerin centilmenliği söylenir durur. İşke onu anlatan bir öykü size:

Öyle mi bilmem? İngilizler birbirlerine iyi güzel davranıyorlarmış. Konuşurken, davranırken çok naziklermiş. Birbirlerinin hak hukukunu gözetirler, eşitliği bozmazlarmış…

Bu centilmenlerden bir bayan gebeymiş. Kanındaki çocuğun iyi beslenmesine dikkat edermiş. İlaçlarını vaktinde kullanır, hiç aksatmazmış. Meyvelerini, yiyeceklerini ona göre seçermiş. Bir yere giderken, bir yerden geçerken, bir araca binerken, spor yaparken incelikli, dokuncasız davranırmış…Hani derler ya, yeri incitmeden yürürlermiş.

Doğum günü yaklaşıyormuş. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyormuş evden. Zaman zaman karnını okşuyor, bebeği seviyormuş…Bir de bakmışlar ki, dokuz ay on gün geçmiş gitmiş. Doğum olması gerekmiş ama, olmamış. Bebek gelmiyormuş bir türlü. Oraya gitmişler, buraya gitmişler, doktorlara, hemşirelere başvurmuşlar…Bebeğin doğmasına,  doktorlar, hemşireler de bir çare bulamamış...

Öyle olmuş ki, anne baba oluruna bırakmışlar işi. Ha yarın, ha bir gün doğar diye bekliyorlarmış. Yarın da geçmiş, bir gün de geçmiş, bebek yok ortada. Derken bir yıl, iki yıl, beş yıl… geçmiş, bebek doğmamış bir türlü.

Böyle böyle otuzuncu yıla gelmişler… Annenin sancısı tutmuş sonunda. Hemen gitmişler doğum evine. Doktorlar, hemşireler toplanmışlar başına. Bebeğin doğmasını bekliyorlarmış. Üç beş gün, on gün de böyle geçmiş. Doktorlar hemşireler sonunda doğumu gerçekleştirmişler Bakmışlar ki, bebekler ikiz, saçlı sakallı, bir de konuşuyorlarmış üstelik… Hayretler içinde kalmışlar. Şoke olmuşlar… Lal olmuşlar… Sonunda içlerinden biri kendini toparlamış, çocuklara seslenmiş:

 “Niçin bugüne kadar doğmadınız güzel bebekler? Niye beklettiniz bizi? İngiliz centilmenliğine sığar mı bu?

Çocuklar yanıtlamışlar:

“Kusura bakmayınız, öyle oldu. Biz de istemiyorduk ama, kardeşimle ben tam kapının ağzına geldik. Kardeşim diyor önce sen çık, ben diyorum önce sen çık.. Hiç birimiz önce çıkamadık… Bekledik bugüne kadar. Sonunda centilmenliği bıraktık, birbirimizle sürtüşmeye, atışmaya itişmeye başladık. Bu arada sacımız, sakalımız büyümüş. Ama bir türlü dışarı çıkamıyoruz. Böyle böyle günler, aylar yıllar geçti, yine çıkamadık dışarı. İçeri girip oturduk. Düşünüyoruz, karşılıklı konuşuyoruz. Sonunda karar verdik ikimiz birlikte çıkacağız. Kimsenin hakkı kimseye geçmeyecek… Geldik kapıya, durduk yan yana, ikimiz birden yürüdük. Biraz sıkıştık, biraz zorlandık ama çıkabildik…

Anne baba sevinmişler bu sonuca. Doktorlar, hemşireler de sevinmişler.

“Çıkıp geldiniz ya, gerisi önemli değil”demişler…

Anne hoş geldin demiş. Baba hoş geldin demiş. Doktorlar hoş geldin demiş. Hemşireler hoş geldin demiş…Sevmişler sakallı  koca bebekleri.

20.04.2020, Adana

 227 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ESKİ YIL YENİ YIL - 31/12/2020
Şimdiye dek dünyada kaç eski/yeni yıl geldi geçti? Bilen var mı? Vardır herhalde! Varsa da ben bilmiyorum.
1984 ADLI DOMAN - 29/12/2020
1984, George Orwel yazmış. Roman 1948’de bitirilmiş. Sonradan 48 rakamları yer değiştirilerek 1984 adını almış roman. Roman için şöyle deniyor:
YAŞAM ÖYKÜM - 22/12/2020
Sevgili Okurlar, Saygılarımla Yaşam Öykümü sunuyorum.
ŞAİR BÜLENT ECEVİT’LE ŞİİR - 30/11/2020
05 Kasım, Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümüydü. Hiçbir kimseden, hiçbir aygıttan, hiçbir yayından ses gelmedi! ???
ALİ’NİN ELLERİNDE AÇAN GÜL - 23/11/2020
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
KARLIOVA ÖĞRENCİLERİ SERGİSİ - 11/11/2020
Ahmet Karlıova’yı 27 Ekim 2020 günü yitirmiştik. Adana sanatçıları ve ülke için büyük bir kayıp oldu bu. Beynime gelip yapıştı ölüm acısı.
YAŞADIĞIM BİR 10 KASIM ANISI - 10/11/2020
1959/65 yıllarında Düziçi İlköğretmen Okulu’nda öğrenciydim.
ADANALI ÜNLÜ RESSAM AHMET KARLIOVA AYRILDI DÜNYAMIZDAN - 04/11/2020
Adana’nın eski özgün, özlü ressamlarından Ahmet Karlıova kırlaşmış saçı, usta gözüyle, güleç yüzüyle karşıladı bizi. Ressamın asıl adı Ahmet Önen Önenköprülü. Ressam, iç mimar, tasarım, dekorasyon, fotoğraf boyaüma konusunda isim yapmıştır.
ATATÜRK CUMHURİYET BİLİM - 29/10/2020
Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Yurdu yayılmacı güçler işgal etmişti. Atatürk, “Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Anadolu ayağa kalktı. Emperyalist güçler geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar.. Cumhuriyet kuruldu, devrimler yapıldı. Atatürk “En
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341