Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret1262472
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
EY HIRSIZ EY
13/04/2020
Ey hırsız eyyy, bay mısın, bayan mısın, yaşlı mısın, çocuk musun, akıllı mısın, deli misin, okur yazar mısın, değil misin, bilgili misin, görgülü  müsün, zengin misin, yoksul musun, sana hangi sıfatla, ne diye, nasıl sesleneceğim, bilmiyorum? 

Bildiğim yalnızca;  (…)  Derneği’ne üç kez girmiş olmanızdır. İlkinde, kutuda biriktirdiğimiz çay-şeker parasını alıp gitmişsiniz. İkincide aynı amaçla olsa gerek yine girmiş, ortalığı karıştırıp savuşmuşsunuz! Üçüncüde de telefonun kumbarasını boşaltmışsınız.

Bir bildiğim de şu; yaşlılara dadanmışısınız. Onları dolandırıp, söğüşleyip gidiyor muşsunuz. Zavallılar sızlanıp duruyorlar…

Çeşit çeşit hırsızlık yöntemleri uyguladığınızı da duyuyorum. Millet bıktı sizin elinizden… 

Gün geçmiyor ki, birinin bir şeyini çalmayasınız? Her gün hırsızlık, dolandırıcılık başını aldı gidiyor…

Hırsızlığı meslek mi edindiniz?
Zevk mi alıyorsunuz hırsızlık yapmaktan?

Şimdi ne deyim ben size? 
Kötü şeyler söylemek de dilimden gelmiyor!

Ey hırsız, ne için hırsızlık yapıyorsunuz?  Aldığınız para da kurtarmıyor sizi. Ne diyeceksiniz; iş olsa yaparız mı diyeceksiniz? İş yok mu? Her iş bulamayan hırsızlık yapsa, nasıl yaşanılır dünyada?

Sizlere hırsızlık eğitimini kim veriyor? Sülün Osman da yok. Hortumculardan mı ders alıyorsunuz? Bu yol, yol değil. Kime sorarsanız sorun, isterseniz kendinize sorun; hırsızlık iyi mi, değil mi diye. Aldığınız yanıt kötü olacak.. Kim bilir bu yüzden içeri kaç kez tıkılıp çıkacaksınız! Bir kez olsun oturup düşünüyor musunuz, sonumuz ne olacak diye?

Biz şair yazarlar yazdıklarımızla para kazanamıyoruz. Ne şiirimize, ne öykümüze, ne romanımıza para veriyorlar! Hiçbir gelirimiz de yok! Kiralar da çok pahalı; bu yüzden dernek için bir yer de kiralayamadık! Sağ olsun bir yardımsever yerini verdi bize kirasız. Orada toplanıyor, şiir, öykü, edebiyat şu bu konuşuyoruz. Arada çay da içiyoruz, su da, çok mu gördünüz bunları?

Bir daha böyle şeyler olmasın diye demir kapı yaptırmayı düşünüyoruz. Nasıl edelim, nerden bulalım giderini? On beş yirmi ytl’yi alıp gitmeniz bize pahalıya mal olacak! Kim kazanacak biliyor musunuz? Demir doğramacılar, demir kapıcılar. Onların ekmeğine yağ mı sürüyorsunuz?

 Bakın evlere, dükkanlara, hepsinin kapısı penceresi demirden. Siz olmasanız demir doğramacılar aç kalacak! Sizin yüzünüzden kapı yapımcılığı, kilitçilik sektörü doğdu! Eskiden bizim köylerimizde kapılara kilit vurulmazdı, itiversen açılırdı. Kimse kimsenin malını çalmazdı.Sizin yüzünüzden  artık, köylülerimiz de kapılarını çelikten, pencerelerini demirden yaptırır oldular.
Alın teri, emek nedir bilmiyorsunuz? Sarılıcı otlar, asalak bitler gibi yaşıyorsunuz.

Size bir öykü anlatayım: Hırsızın birine idam cezası vermişler, son isteğini sormuşlar, dostum filanı göreyim demiş, bulup getirmişler. Filana dilini göster bir defa öpeyim demiş. Filan dilini çıkarmış, hırsız ısırıp koparmış. Filan öyle bir bağırmış ki, yer gök inlemiş.

 Aman yaman demişler, ne yaptın diye bağırmışlar hırsıza.

 Hırsız, o olmasaydı bugün idam cezası almazdım demiş. Bana hırsızlık öğreten buydu. O öğretmeseydi hırsızlığı ben burada olmazdım…

Ey hırsız filanın dilini ısırmak cezadan kurtarmıyor seni. 
Akıl sende, güç sende, şundan bundan iş bekleme, kendi işini kendin yarat. 
Mendil sat, su sat...
Heves etme böyle şeylere.311 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394