Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret1262474
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ
16/11/2021

 

Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım.  “JAPON ŞİİRİ kitabını  vermişlerdi bana. Kitaplığımda buldum, yeniden okumaya başladım.

Hani bizim sabahları kahvaltıda içtiğimiz çay var ya, bize sıradan gelen bir olay bu. Ama Japonlarda öyle değil.

Kitaptan özetleyelim:

Çay, Japonya’ya Çin’den gelmiş. Tohumları ekilmiş, yetiştirilmiş. Kısa zamanda çay içmek moda olmuş. Hatta modadan öte, kalıcı bir kültüre dönüşmüş.

11. yy.’da çay içme töreni adamakıllı yerleşmiş Japonya’ya. Çayhaneler kurulmuş, çaylar içilmeye başlanmış. Japonlar bu kültüre “Cha –No-Yu” diyorlar. Armoni, saygı, temizlik, sessizlik  sağlık kurallarına çok önem veriyorlar.

Çayhanede bütün insanlar birbirine eşittir. Sınıf ayrımı yoktur. Birbiriyle dost-arkadaş- yaren olan insanlar arasında sosyal ayrım ortadan kalkmıştır. Hiçbir kimse üniforma giyemeze, ayrıcalık gösteremez. Sınıfını belirleyecek bir işaret taşıyamaz. Sosyal ayrılıkları ortadan kaldıran demokratik bir ortam kurulur. Bizim kahve kültürüne hiç benzemez. Çayhane ne kadar kalabalık olursa olsun çok saygılı bir sessizlik egemen olur. Çayhane sahibinin  önerdiği/önereceği bir konu üzerinde konuşulur. Konu, bazen güzel bir tablo, bazen bir felsefe, bazen sanat, estetik, bazen de yeni bir şiir olabilir. Hiçbir zaman konu dışına çıkılmaz.

Başlangıçta çay, büyük bir kaptan herkes sıra ile içilirdi. Sonradan ayrı kaplardan içilmeye başlandı. Japonlar, ister yoksul olsun, ister zengin fincan veya benzeri kapların en güzelini, en kalitelisini kullanırlar.

Geisha/Geyşa denilen kadınlar burada yetiştirilir. Feodal dönemde yoksul aileler kız çocuklarını bu çayhanelere satarlardı. Çocuklar burada eğitilir, şarkı söylemeyi, saz çalmayı, dans etmeyi, güzel giyinmeyi, güzel konuşmayı, resimden, şiirden, sanattan anlamayı, müşterilere çay ikram etmeyi, hizmet vermeyi öğrendiler. Böylece Geyşa sınıfı doğdu.

Yabancılar geyşa’yı fahişe olarak sanmışlar, nitelemişlerdir.  Japonlarda bir erkeğin onunla konuşması  onurdur/şereftir. Eğer bir yolunu bulup onunla evlerinse başına devlet kuşu konmuştur.

Geyşalar arasından önemli şairler, ressamlar, müzisyenler, dansözler, eleştirmenler çıkmıştır.

Japonlarda çay içme törenleri dini bir tören konumuna geçmiştir.

15.11.2021, Adana

*Japon Şiiri, Nihon Shiika Senshu, 320 s., Varlık  Yayınları 1962, hazırlayan; L. Sami Akalın77 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
KONUŞMAK - 25/10/2021
Her canlı konuşur. Hatta cansızlar da konuşur. Biz onu duyamayız. Çıkınız kıra dağlara, kuşlara uğrayınız. Kuşların cıvıl cıvıl konuştuğunu duyacaksınız.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394