Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
DERVİŞ OYUNU
19/11/2014

 

 

DDünyada her şey bir oyundur. Her varlık kendi oyunun oynar. Kimi kez oyunları birleştirir, insanlık için sunar. Önemli olan oyunu doğru oynamaktır. İzleyene, dinleyene örnek olmaktır. Başkasının ve kendisinin malına, canına zarar vermemektir.

Dervişlik de böyle bir oyundur. Gürsel Fırat oynuyor bu oyunu. Tek kişilik bir oyun bu. Dervişlik de tek başına doğruya varmak değil midir? Gürsel de öyle yapıyor. İzleyene, dinleyene göstermeye çalışıyor doğruyu.  

İki kez izledim oyunu. Birini Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde (25.10.2014);  diğerini Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda (2.11.2014).

Derviş kılığına girmiş olan Gürsel Fırat tarihsel dervişliği günümüz dervişliğine getiriyor.. Pozitif aydınlanmanın özünü sunuyor bize. Fıkralar anlatıyor, şiirler okuyor. Oyunlar canlandırıyor.

Bir bakmışsınız ki sahnede, bir de bakmışsınız ki yanınızda. Gözlerinizin içine baka baka konuşuyor. İzleyiciyi, dinleyiciyi büyülüyor. Düşündürüyor güldürüyor.

Kedinin birisi farenin çıkmasını bekliyormuş delikten; bir çıksa tutup yutacakmış. Ama çıkmıyormuş. Diğer kedi nöbetleşe bekleyelim demiş. Öyle de yapmışlar. Nöbeti devralmış diğer kedi. Hav hav.. demiş köpek gibi. Fare, köpek gelmiş, kedi köpekten kaçar demiş, çıkmış. Yakalamış diğer kedi fareyi yutmuş. Sormuş önceki kedi, ne oldu diye? Yabancı dil bilmenin faydaları bunlar arkadaş demiş.

İzleyiciler gülüyor. Sonra eskiyle yeniyi karşılaştırıyor. Eskiden sert Erzurum şekerleri vardı. Onu çuvallarından don yapardı anam. Giydin mi, ardında yazardı Erzurum şekeri. Böyle günlerden geçti insanlar. Şimdi şeker hemen eriyiveriyor.

İnsanların bir çoğunun tek odalıydı evi, Çoluk çocuk aynı odada yatarlardı. Çocuklar tanık olurlardı ana-babalarının alt üstü olmasına.

Alevi kadının biri çocuğunun adını Osman koymuş. Diğer kadınlar hücum etmişler. sen necisin de çocuğunun adını Osman koydun? Kadın ezgin ve üzgün yanıt vermiş. Ali koydum öldü. Hasan koydum öldü. Hüseyin koydum öldü. Ha bir de onlardan ölsün demiş.

Sürüyor oyun…

Düşmanımız kindir bize/ Dünya alem birdin bize/ Biz kin tutmayız./ Kin en büyük yüktür bize.

Kindar olanın ömrü bile kısalır. Varsa içinizde kin, hemen atın boşaltın. Ülkenin çocuklarını sağlamlaştırın.

Elinde çatal değnekle dolaşıyor Gürsel. Madem ki ben bir insanım. Kalsın davam divana kalsın. Gülü incitme, dili incitme. Suç başkasının da niçin suçsuzlar mahkum? Yarab yok mu bu gecenin sabahı?

Dağda derviş olmak kolaydır/ gel sen bir de şehirde derviş ol. Ah neyleyim, neyleyim gönül senin elinden?

“Odun kırıcıydı, adı İlyas’tı/ Yanaştım yanına yüzünü astı/ İşin nasıl dedim, bir küfür bastı/ Arkasından baltasını biledi…”

“İnsan Hakta, hak insanda/ Ne ararsan var insanda/  Çok marifet var insanda/ Madam ki ben bir insanım…”

“Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu/ ve yıldızlar öyle ışıltılı ferahtılar ki, şayak kalpaklı adam/ nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel günlere inanıyordu…”

“Tutuşursam ben omuzlarımdan tutuşurum/ Çünkü beni apoletlerim yaktı/ En çok da bu yüzden belki Mustafa Kemal/ Apoletlerini Erzurum Kongresi’nde bıraktı/…”(*)

Ve Anadolu büyük kültürlere sahip. Değişik insan topluluklarıyla biriz biz. Kimin kapısını çalsanız çalın, kapıyı açarlar sofra sunarlar sana. Biz böyle bir kültürden geliyoruz.

Bitiyor oyun!

………………………

ÖZÜR

Erdal İnönü’yü anmak adlı yazımda bir yanlışlık yapmışım. Doğrusu, Erdal İnönü’yü anma etkinliğini Çukurova CHP İlçe düzenlemiştir olacaktır. Düzeltir. Özür dilerim.

(*) Alınan şiir metinleri sırayla:İhsani, Daimi, Nazım, Ahmet Turakul’dan alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1319 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394