Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret999075
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
YUFKA EKMEK YAPIMI (5)
25/09/2015

YUFKA YAPIMINDAN SONRA YAPILAN İŞLER

          Hamur leğenindeki son bezeler, yufka ekmek olarak açılmaz, iki veya üç beze birleştirilerek kalınca bir şekilde açılır. Boyutu yufka ekmek boyutunda ama kalınca açılan bu yufkaya “kesme” adı verilir. Kesme, tam olarak pişirilmez, biraz çiğ olur ve uzunlamasına en az dörde katlanarak peştamala konulur. Kesme ekmek, fazla sayıda yapılır ve yardımda bulunan her kadın için bir veya iki tane pişirilir. Bu ekmekler kalın olduğu ve iyice gevremeden sacdan indirildiği için komşu kadınlar tarafından evlerine rahatça götürülür.

         Kesme ekmek, ekmek tahtasında bıçak ile şeritler halinde kesilir. Sonra bu şeritler, 2-3 santim uzunluğunda doğranır ve gölgede kurutularak saklanır. Mevsimine göre yemek yapılır: Mesela kış günlerinde yeşil mercimekli ve salçalı, bol ekşili, naneli bir yemek yapılır. Yaz aylarında yoğurtlu makarna gibi bir yemek yapılır. Bazen da sütlü çorba şeklinde bir yemek hazırlanır. Bizim Karaisalı yöresinde yapılmıyor ama ben Ürgüp’te daha ince doğranmış ve şehriye pilavı gibi pişirilmiş olduğunu gördüm ve lezzetle yedim.

        Yufka ekmek yapımı bittikten sonra ekmek sacı, ocaktan indirilmeden mevsimine göre pırasa, ıspanak, ısırgan, ığşanak veya kuzukulağı gibi sebzelerden hazırlanan iç ile börek yapılıp pişirilir. Ayrıca peynirli veya çökelekli börekler de pişirilir. Sacın altındaki ateş kor halinden sıcak kül haline dönüşmüşse; bazen patates veya soğanlar, küle gömülerek külbastı olarak pişirilir. Yapıcı ve pişirici kadınlara ikram edilir ve vakit geç olmuşsa ve de evde yemek yapılacak zaman kalmamışsa hazırlanan böreklerden evlere de götürülür.

       Ayrıca yine sıcak külde, kalın açılmış ve bazlama büyüklüğünde olan ve oklava kullanmadan avuç içinde açılan hamur, üzeri kül ile örtülerek, külün sıcaklığında pişirilir. Bunu da çocuklar, çok severek yerler. Hem gevrektir, hem de tatlı bir esmer rengi vardır, adı, kömbedir.

      Keşiğe gelen kadınlara “teşekkür edilip”  uğurlandıktan sonra evin kadını, yangın çıkmasına veya çocukların oyun oynarken yanlışlıkla basıp ayaklarının yanmasına sebep olmasın düşüncesiyle ocaktaki sıcak kül, bir tenekeye doldurulur ve tenha bir yere konulur. Ateş, kesinlikle su ile söndürülmez, günah sayılır.  Hatta ateşe tükürülmez de…

       Etraftaki sergiler çırpılıp toplandıktan sonra ekmek yapılan mahal, süpürülüp temizlenir. Eğer yerlere ekmek kırıntıları dökülmüşse veya un saçılmışsa çiğnenmesin diye ekmek yapılan alan tertemiz süpürülür.

       Bu arada ekmek tahtaları da sabunlu su ile silindikten sonra evin uygun bir yerine yani ayakaltı olmayan bir yerde yatay olarak saklanır. Ekmek tahtası, dik olarak konulmaz. Eğer dik bırakılırsa, düşmanlarının ayakta kaldıklarına, yıkılmadıklarına inanılır. Onun için ekmek tahtası, kaldırıldığı yere yatay olarak konulur.

            (SON) 

 717 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223