Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam143
Toplam Ziyaret834883
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
YUFKA EKMEK YAPIMI (5)
25/09/2015

YUFKA YAPIMINDAN SONRA YAPILAN İŞLER

          Hamur leğenindeki son bezeler, yufka ekmek olarak açılmaz, iki veya üç beze birleştirilerek kalınca bir şekilde açılır. Boyutu yufka ekmek boyutunda ama kalınca açılan bu yufkaya “kesme” adı verilir. Kesme, tam olarak pişirilmez, biraz çiğ olur ve uzunlamasına en az dörde katlanarak peştamala konulur. Kesme ekmek, fazla sayıda yapılır ve yardımda bulunan her kadın için bir veya iki tane pişirilir. Bu ekmekler kalın olduğu ve iyice gevremeden sacdan indirildiği için komşu kadınlar tarafından evlerine rahatça götürülür.

         Kesme ekmek, ekmek tahtasında bıçak ile şeritler halinde kesilir. Sonra bu şeritler, 2-3 santim uzunluğunda doğranır ve gölgede kurutularak saklanır. Mevsimine göre yemek yapılır: Mesela kış günlerinde yeşil mercimekli ve salçalı, bol ekşili, naneli bir yemek yapılır. Yaz aylarında yoğurtlu makarna gibi bir yemek yapılır. Bazen da sütlü çorba şeklinde bir yemek hazırlanır. Bizim Karaisalı yöresinde yapılmıyor ama ben Ürgüp’te daha ince doğranmış ve şehriye pilavı gibi pişirilmiş olduğunu gördüm ve lezzetle yedim.

        Yufka ekmek yapımı bittikten sonra ekmek sacı, ocaktan indirilmeden mevsimine göre pırasa, ıspanak, ısırgan, ığşanak veya kuzukulağı gibi sebzelerden hazırlanan iç ile börek yapılıp pişirilir. Ayrıca peynirli veya çökelekli börekler de pişirilir. Sacın altındaki ateş kor halinden sıcak kül haline dönüşmüşse; bazen patates veya soğanlar, küle gömülerek külbastı olarak pişirilir. Yapıcı ve pişirici kadınlara ikram edilir ve vakit geç olmuşsa ve de evde yemek yapılacak zaman kalmamışsa hazırlanan böreklerden evlere de götürülür.

       Ayrıca yine sıcak külde, kalın açılmış ve bazlama büyüklüğünde olan ve oklava kullanmadan avuç içinde açılan hamur, üzeri kül ile örtülerek, külün sıcaklığında pişirilir. Bunu da çocuklar, çok severek yerler. Hem gevrektir, hem de tatlı bir esmer rengi vardır, adı, kömbedir.

      Keşiğe gelen kadınlara “teşekkür edilip”  uğurlandıktan sonra evin kadını, yangın çıkmasına veya çocukların oyun oynarken yanlışlıkla basıp ayaklarının yanmasına sebep olmasın düşüncesiyle ocaktaki sıcak kül, bir tenekeye doldurulur ve tenha bir yere konulur. Ateş, kesinlikle su ile söndürülmez, günah sayılır.  Hatta ateşe tükürülmez de…

       Etraftaki sergiler çırpılıp toplandıktan sonra ekmek yapılan mahal, süpürülüp temizlenir. Eğer yerlere ekmek kırıntıları dökülmüşse veya un saçılmışsa çiğnenmesin diye ekmek yapılan alan tertemiz süpürülür.

       Bu arada ekmek tahtaları da sabunlu su ile silindikten sonra evin uygun bir yerine yani ayakaltı olmayan bir yerde yatay olarak saklanır. Ekmek tahtası, dik olarak konulmaz. Eğer dik bırakılırsa, düşmanlarının ayakta kaldıklarına, yıkılmadıklarına inanılır. Onun için ekmek tahtası, kaldırıldığı yere yatay olarak konulur.

            (SON) 

 624 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617