Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam142
Toplam Ziyaret834882
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
TÜRK KADINININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI….
05/12/2016

 
5 Aralık 1934… Türk kadınlarına Milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilişinin tarihidir. Seçim Kanununda ve Anayasada yapılan değişiklerle eşit yurttaş olma mücadelesinde hedefe ulaşılmıştır.

Bu tarihten önce 1930 yılında çıkarılan yasalar ile Belediye seçimlerine katılma; daha sonra Muhtar ve İhtiyar Meclisine seçilme haklarını da elde etmişlerdi.

Ancak Milletvekili seçme ve seçilme haklarını, dünyanın pek çok ülkesinde olmayan haklarını alarak onlara örnek olmuşladır. Yapılan ilk seçimde TBMM de 18 kadın Milletvekili yer almıştır. O günden bugüne yapılan tüm seçimlerde kadınlarımız, bir anlamda bir tür çeşni olarak parti genel başkanlarının lütfüyle Mecliste bulunabilmişlerdir. Bu gün de durum, mevcut Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu çerçevesinde aynı minval üzere devam etmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde halen kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığı gibi bizim geçmişimizde de kadınlar, yurttaş sayılmamıştır. 1831 yılında yapılan nüfus sayımında sadece erkekler sayılmış, kadınlar ve gayrimüslimler sayılmamıştır. 

Oysa dünya nüfusunun yarısını kadınlar teşkil etmektedir. Ama bütün inanç sistemlerinde kadın göz ardı edilmiştir. Erkek egemen bir din anlayışı sürüp gelmektedir. 

Buradan sözü Karaisalı’mıza getirmek istersek, şu gerçeği görmek mümkündür: Karaisalı’da da nüfusun yarısı kadındır. 2009 yılında Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı nüfus sayısına göre Karaisalı’da 23102 kişi yaşamakta olup, bunun 11717 kişisi kadın, 11385 kişisi ise erkektir. Yani o tarihte kadın nüfus, erkeklerden fazladır.

Peki bu fazlalık, sosyal ve siyasal yaşantımızda bir fonksiyon icra edebilmekte midir? Kadından seçilmiş kooperatif başkanı veya üyesi, Ziraat Odası başkanı veya üyesi var mıdır? Muhtar ve İhtiyar Meclisi üyesi var mıdır? Belediye Meclisinde kadınlarımız temsil edilmekte midir? Belki Siyasi Partiler yasası gereğince partilerin kadın kollarında görevli hemşehrilerimiz bulunmaktadırlar ama kendi varlıklarını ve güçlerini ispat anlamında değil, atanarak ve listeyi doldurmak amacıyla bu görevlere getirilmişlerdir.

Ve en çarpıcı soruyu soruyorum: 

Kadınlarımız, kendilerine seçme ve seçilme hakkını uygarlaşmak adına, eşitlik adına, insanca yaşamak adına ve bütün karşı çıkmalara rağmen bu hakkı veren Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü ne kadar tanımaktadır?

 Kadınlarımızın birçoğunun cep telefonu kullandığını ve internetten yararlandıklarını düşünüyorum da acaba gazete okuyorlar mı?

Bu yazıyı okuyan kaç kadınımız olacaktır acaba?  Hatta okuyan olacak mı?
Başka sorum yoktur.
 
 


383 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617