Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam308
Toplam Ziyaret934588
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
TÜRK KADINININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI….
05/12/2016

 
5 Aralık 1934… Türk kadınlarına Milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilişinin tarihidir. Seçim Kanununda ve Anayasada yapılan değişiklerle eşit yurttaş olma mücadelesinde hedefe ulaşılmıştır.

Bu tarihten önce 1930 yılında çıkarılan yasalar ile Belediye seçimlerine katılma; daha sonra Muhtar ve İhtiyar Meclisine seçilme haklarını da elde etmişlerdi.

Ancak Milletvekili seçme ve seçilme haklarını, dünyanın pek çok ülkesinde olmayan haklarını alarak onlara örnek olmuşladır. Yapılan ilk seçimde TBMM de 18 kadın Milletvekili yer almıştır. O günden bugüne yapılan tüm seçimlerde kadınlarımız, bir anlamda bir tür çeşni olarak parti genel başkanlarının lütfüyle Mecliste bulunabilmişlerdir. Bu gün de durum, mevcut Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu çerçevesinde aynı minval üzere devam etmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde halen kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığı gibi bizim geçmişimizde de kadınlar, yurttaş sayılmamıştır. 1831 yılında yapılan nüfus sayımında sadece erkekler sayılmış, kadınlar ve gayrimüslimler sayılmamıştır. 

Oysa dünya nüfusunun yarısını kadınlar teşkil etmektedir. Ama bütün inanç sistemlerinde kadın göz ardı edilmiştir. Erkek egemen bir din anlayışı sürüp gelmektedir. 

Buradan sözü Karaisalı’mıza getirmek istersek, şu gerçeği görmek mümkündür: Karaisalı’da da nüfusun yarısı kadındır. 2009 yılında Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı nüfus sayısına göre Karaisalı’da 23102 kişi yaşamakta olup, bunun 11717 kişisi kadın, 11385 kişisi ise erkektir. Yani o tarihte kadın nüfus, erkeklerden fazladır.

Peki bu fazlalık, sosyal ve siyasal yaşantımızda bir fonksiyon icra edebilmekte midir? Kadından seçilmiş kooperatif başkanı veya üyesi, Ziraat Odası başkanı veya üyesi var mıdır? Muhtar ve İhtiyar Meclisi üyesi var mıdır? Belediye Meclisinde kadınlarımız temsil edilmekte midir? Belki Siyasi Partiler yasası gereğince partilerin kadın kollarında görevli hemşehrilerimiz bulunmaktadırlar ama kendi varlıklarını ve güçlerini ispat anlamında değil, atanarak ve listeyi doldurmak amacıyla bu görevlere getirilmişlerdir.

Ve en çarpıcı soruyu soruyorum: 

Kadınlarımız, kendilerine seçme ve seçilme hakkını uygarlaşmak adına, eşitlik adına, insanca yaşamak adına ve bütün karşı çıkmalara rağmen bu hakkı veren Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü ne kadar tanımaktadır?

 Kadınlarımızın birçoğunun cep telefonu kullandığını ve internetten yararlandıklarını düşünüyorum da acaba gazete okuyorlar mı?

Bu yazıyı okuyan kaç kadınımız olacaktır acaba?  Hatta okuyan olacak mı?
Başka sorum yoktur.
 
 


417 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
İKİ YENİ ŞİİRİM - 12/09/2019
Çok değerli hemşehrilerim,
BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.11756.1420
Euro6.63696.6635