Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam122
Toplam Ziyaret965758
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
BİR KOCA ÇINAR DAHA GÖÇTÜ
29/07/2011

Pazar sabahı Yeniçağ Gazetesini elime aldığımda Gazeteci-Yazar Necdet Sevinç’in vefat haberi ile sarsıldım.

 

Demek “Bir koca çınar daha sonsuzluğa göçtü” dedim. Gazeteyi okumaya başlamadan bir “Fatiha” okumaya başladım. Necdet Sevinç ve aramızdan ayrılan Türkçü büyüklerimin ruhlarının şad olması adına.

 

1980 öncesi Ülkücü Hareketin içinde bulunduğu siyasi mücadelenin önde gelen teorisyenlerinden biriydi Necdet Sevinç.

 

Makaleleriyle, kitaplarıyla ülkücü hareketin kozasını ören bir cesur kalemdi Necdet Sevinç.

 

1974 yılında yayınladığında asker ocağında alıp, satırlarının altını çizerek okuduğum, okumak değil adeta ezberlediğim “Ülkücüye Notlar” kitabının yazarıydı Necdet Sevinç.

 

Tam 32 sonra yani 2006 yılında Ceyhan Belediyesinin düzenlediği “Ceyhun’dan Ceyhan’a” adlı sempozyumda “Çukurova’da Yer Adları” tebliğimi sunmak üzere bulunduğum Ceyhan’da tanışma mutluluğunu yaşadığım, elini öpmek için sarıldığımda müsaade etmeyen ama yanağımdan öpen bir dava ve gönül adamıydı Necdet Sevinç.

 

Salonda yan yana oturduğumuzda 12 Eylül öncesini yad ettik, 12 Eylül sonrası yattığı hapislerden, uğradığı ihanetlerden çok şeyler anlattı ama asla Ordusundan, Devletinden şikayeti olmadı. Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle ekranlara bakamayan ve dolayısıyla bilgisayar yerine yazılarını hala daktilo ile yazdığını söyleyen bir gelenek anıtıydı Necdet Sevinç.

 

Bugün ülkücüyüm diye aramızda dolaşan, köşe başlarında yer tutmaya çalışan, ikballeri için iktidarlara yanaşanların adını dahi bilmedikleri, ikbale değil istikbale sevdalı, nimete değil külfete talip olan bir koca çınardı Necdet Sevinç.

 Kitaplığımda bulunan ve boynu bükük kalan “Ordular - Masonlar ve Komünistler, Yazarını Kurşunlatan Yazılar ve Ülkücüye Notlar “

kitaplarının ve binlerce makalenin yazarıydı Necdet Sevinç.

 

Bu yazıyı yazmak üzere bilgisayarın karşısına oturmadan önce kitaplığımdan getirdiğim  “Ülkücüye Notların” sayfalarını karıştırarak yazmaya başladım.

 

Ülkücüye Notlar’ın Giriş kısmında diyorki:

  “Hayır… Yahudi Marks yalan söylüyor.

Dünya tarihini, emek ile sermaye arasında cereyan eden çatışmalar değil, milletler arasındaki bitmeyen ve bitmeyecek olan boğuşmalar oluşturmakta. Her millet bir başka milleti hakimiyeti altına almak için yeni atılımlara hazırlanmaktadır….. Tarih boyunca bir an bile durmadan devam eden bu mücadelede Türk, kapışmanın galibi olarak da, mağlubu olarak da daima ön safta bulunmuş, çok geniş bir coğrafya parçası üzerinde savaştığı için karşısında yeni yeni rakipler bulmuş, çoğu zaman dünyayı bir ikinci millete çok görmüştür.” Tespitini daha güçlendirmek bakımından şu sözlerle noktalamıştır.

 

“…Hun Kumandanlarından büyük ecdadım Uldin, Romalıların gönderdiği minnetçilere “-Güneş şualarının uzandığı her yeri zapta muktedirim.” sözleriyle Türkün gücünü haykırmıştır.”

 

Hun Kumandanı Uldin’in bu azametli duruşuna yürekten inanan ve her Türkün öyle olmasını arzulayan, tarih şuuruyla yoğrulmuş bir fikir ve eylem adamıdır Necdet Sevinç.

 

“Biz, Türk’süz bir dünyanın mevcudiyetini düşünmektense, o dünyanın bizim yüzümüzden infilak etmesini daha uygun buluyor ve böyle bir düşünceye sahip olmaktan da gurur duyuyoruz… Bütün bunlara rağmen insanlığın kurtuluşu tek bir dünya devletinin kuruluşunda görülüyorsa; o devleti Türk kurmalı, Türk yönetmelidir. Çünkü buyuruculuk Türk’ündür.”  Ülkücüye Notlar’ın arka kapağındaki bu inanılmış sözlerle Türk gençliğine böyle seslenmiştir Necdet Sevinç.

 

Sevenlerinin ve Türkçü kuşağın başı sağ olsun.

 Cennette Peygamberine komşu olsun.         


964 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310