Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam249
Toplam Ziyaret837068
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
BİR KOCA ÇINAR DAHA GÖÇTÜ
29/07/2011

Pazar sabahı Yeniçağ Gazetesini elime aldığımda Gazeteci-Yazar Necdet Sevinç’in vefat haberi ile sarsıldım.

 

Demek “Bir koca çınar daha sonsuzluğa göçtü” dedim. Gazeteyi okumaya başlamadan bir “Fatiha” okumaya başladım. Necdet Sevinç ve aramızdan ayrılan Türkçü büyüklerimin ruhlarının şad olması adına.

 

1980 öncesi Ülkücü Hareketin içinde bulunduğu siyasi mücadelenin önde gelen teorisyenlerinden biriydi Necdet Sevinç.

 

Makaleleriyle, kitaplarıyla ülkücü hareketin kozasını ören bir cesur kalemdi Necdet Sevinç.

 

1974 yılında yayınladığında asker ocağında alıp, satırlarının altını çizerek okuduğum, okumak değil adeta ezberlediğim “Ülkücüye Notlar” kitabının yazarıydı Necdet Sevinç.

 

Tam 32 sonra yani 2006 yılında Ceyhan Belediyesinin düzenlediği “Ceyhun’dan Ceyhan’a” adlı sempozyumda “Çukurova’da Yer Adları” tebliğimi sunmak üzere bulunduğum Ceyhan’da tanışma mutluluğunu yaşadığım, elini öpmek için sarıldığımda müsaade etmeyen ama yanağımdan öpen bir dava ve gönül adamıydı Necdet Sevinç.

 

Salonda yan yana oturduğumuzda 12 Eylül öncesini yad ettik, 12 Eylül sonrası yattığı hapislerden, uğradığı ihanetlerden çok şeyler anlattı ama asla Ordusundan, Devletinden şikayeti olmadı. Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle ekranlara bakamayan ve dolayısıyla bilgisayar yerine yazılarını hala daktilo ile yazdığını söyleyen bir gelenek anıtıydı Necdet Sevinç.

 

Bugün ülkücüyüm diye aramızda dolaşan, köşe başlarında yer tutmaya çalışan, ikballeri için iktidarlara yanaşanların adını dahi bilmedikleri, ikbale değil istikbale sevdalı, nimete değil külfete talip olan bir koca çınardı Necdet Sevinç.

 Kitaplığımda bulunan ve boynu bükük kalan “Ordular - Masonlar ve Komünistler, Yazarını Kurşunlatan Yazılar ve Ülkücüye Notlar “

kitaplarının ve binlerce makalenin yazarıydı Necdet Sevinç.

 

Bu yazıyı yazmak üzere bilgisayarın karşısına oturmadan önce kitaplığımdan getirdiğim  “Ülkücüye Notların” sayfalarını karıştırarak yazmaya başladım.

 

Ülkücüye Notlar’ın Giriş kısmında diyorki:

  “Hayır… Yahudi Marks yalan söylüyor.

Dünya tarihini, emek ile sermaye arasında cereyan eden çatışmalar değil, milletler arasındaki bitmeyen ve bitmeyecek olan boğuşmalar oluşturmakta. Her millet bir başka milleti hakimiyeti altına almak için yeni atılımlara hazırlanmaktadır….. Tarih boyunca bir an bile durmadan devam eden bu mücadelede Türk, kapışmanın galibi olarak da, mağlubu olarak da daima ön safta bulunmuş, çok geniş bir coğrafya parçası üzerinde savaştığı için karşısında yeni yeni rakipler bulmuş, çoğu zaman dünyayı bir ikinci millete çok görmüştür.” Tespitini daha güçlendirmek bakımından şu sözlerle noktalamıştır.

 

“…Hun Kumandanlarından büyük ecdadım Uldin, Romalıların gönderdiği minnetçilere “-Güneş şualarının uzandığı her yeri zapta muktedirim.” sözleriyle Türkün gücünü haykırmıştır.”

 

Hun Kumandanı Uldin’in bu azametli duruşuna yürekten inanan ve her Türkün öyle olmasını arzulayan, tarih şuuruyla yoğrulmuş bir fikir ve eylem adamıdır Necdet Sevinç.

 

“Biz, Türk’süz bir dünyanın mevcudiyetini düşünmektense, o dünyanın bizim yüzümüzden infilak etmesini daha uygun buluyor ve böyle bir düşünceye sahip olmaktan da gurur duyuyoruz… Bütün bunlara rağmen insanlığın kurtuluşu tek bir dünya devletinin kuruluşunda görülüyorsa; o devleti Türk kurmalı, Türk yönetmelidir. Çünkü buyuruculuk Türk’ündür.”  Ülkücüye Notlar’ın arka kapağındaki bu inanılmış sözlerle Türk gençliğine böyle seslenmiştir Necdet Sevinç.

 

Sevenlerinin ve Türkçü kuşağın başı sağ olsun.

 Cennette Peygamberine komşu olsun.         


923 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933