Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam246
Toplam Ziyaret837065
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
TÜRK OLMAK
09/06/2012
                                                                                                       Türk olmanın zorluğu, birçok düşünür ve yazarımız tarafından çeşitli vesilelerle ve yazılarla dile getirilmiştir. Ben de bu konudaki duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum:

Bu coğrafyada Türk Olmak, kelimenin tam anlamıyla “zor zanaattır.”Çünkü Anadolu coğrafyasında Türk’e bakış tarzındaki farklılıklara şöyle bir baktığımızda, şunlara benzer şeylerle karşılaşmamız olasıdır.Okyanus ötesi mahfillerden emir ve ilham alanlara, İkinci Cumhuriyetçilere, bu topraklarda kazandıklarını bu toprağın insanlarının yararlanacağı yatırımlar yerine yabancı ülkelerin bankalarında tutanlara, bu halkın gelenek ve göreneklerine küçümseyerek bakanlara, Milletimiz söz konusu olduğunda “Biz adam olmayız” aşağılık hastalığına tutulanlara göre; 

Türk Olmak,

Osmanlı’dan kalan borçları ödemek, Kıbrıs’ta, Kerkük’te, Karabağ’da, Anadolu’da ve Balkanlarda soykırıma uğrayıp, karşılığında yapmadığın soykırımla suçlanmaktır.

Türk Olmak,

Vatanına, Milletine, Tarihine, kültür ve törelerine sahip çıktığında Faşist olmaktır. Aksine Vatanına, Milletine, Tarihine ve Milli değerlerine sövüldüğünde sessiz kalman ise, demokrat ve çağdaş olmaktır. Türkiye’mizin bölünmesine seyirci kalmak ve hatta bu uğurda yapılan yıkıcı çalışmalara destek olmak liberal bir duruştur.

Türk Olmak,

Ekmek parası için gittiğin Avrupa’da hor görülmek, Viyana kapılarına kadar gidip şehri kuşattığın için hoş görülmemektir. AB kapısında post serip, el açıp “Bizi de alın!” diye yalvarmaktır. Yaban illerinde ikinci-üçüncü kuşakların yabancı kültürler potasında erimesine devlet eliyle göz yummaktır.

Türk Olmak,

Üç kıtada at koşturduktan sonra bu küçücük Anadolu Yarımadasında misafir muamelesi görmektir. Her metrekaresinden bereket fışkıran bu topraklarda, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir. Biz, bize yeteriz, kendi doğal zenginliklerimizi işleyip üretelim dediğinizde, bir aydın duyarlılığı veya teknokrat duruşu sergilediğinizde faili meçhul kazalarda can vermektir. ASELSAN Mühendislerinin serçe avlar gibi ölümle cezalandırılmaları, Efsane Vali Recep Yazıcıoğlu’nun trajik ölümü, Necip Hablemitoğlu’nun evinin önünde öldürülmeleri sizde, hiçbir çağrışım veya şüphe uyandırmıyor mu?Bu topraklarda doğup büyümekten, Yüce Tanrıya kendisini Türk yarattığı için dua ve niyazda bulunanlara göre, Ayyıldızlı bayrağıyla, İstiklal Marşıyla, Atatürk’üyle, Cumhuriyetin değerleriyle ve Büyük Türk Tarihiyle gurur duyanlara göre;

Türk Olmak,

Kerkük’te acıklı bir Hoyrat, Kırşehir’de yürekten kopan Bozlak, Balıkesir’de Bengü, Antep’te bir Barak ağzı türkü okumaktır. Egede Zeybek, Anadolu bozkırında misket oynamak, Karadeniz’de horon tepmek; Erzurum’da bar tutmak, Çukurova’da halay çekmek, Elazığ’da Çayda Çıra oynamaktır. Urfa’da Sıra Gecesinde el almak, Antalya’da yaylaya çıkmak, Toroslar’da Yörük çadırı kurmaktır.

Türk Olmak,

Kırşehir’de Neşet Ertaş, Erzurum’da Mükerrem Kemertaş, Samsun’da Orhan Gencebay, Adana’da Ferdi Tayfur, Şereflikoçhisar’da Gülşen Kutlu, Diyarbakır’da Celal Güzelses, Urfa’da Kazancı Bedih, Yozgat’ta Nida Tüfekçi, Kars’ta Murat Çobanoğlu, Kerkük’te Abdurrahman Kızılay olmaktır.

Türk Olmak,

Trakya Bölgesinde ayçiçeği, İç Anadolu’da buğday, Marmara’da zeytin ve kestane, Karadeniz’de fındık ve çay, Akdeniz’de pamuk ve narenciye, Ege Bölgesinde tütün ve incir, Doğu’da peynir, Güneydoğu’da mercimek ve nohut olmaktır.

Türk Olmak,

Çanakkale’de kurşun yağmuru altında can vermek, Yemen Çöllerinde sıcakta erimek, “yerden yanı ulmak, günden yanı solmak, karıncalar tarafından gözleri oyulmaktır”. Sarıkamış’ta donarak dimdik ayakta ölmek, cephede ölmeden önce esir düşen düşmana ekmek-su vermek, kendi elbisesinden sargı bezi yapıp düşmanın yarasını sarmaktır. Terörün kol gezdiği Güneydoğu’da yani kendi toprağında kandırılmış kancıkların kurşunlarıyla veya yollara döşedikleri mayın tuzaklarında hayatının baharında kolu-bacağı kopmak, bahtı gibi kara toprağı kırmızı kanla sulamaktır.

Türk Olmak,

İzmir’de Hasan Tahsin, İstanbul-Taksim Meydanında Halide Edip Hanım, Aydın’da Yörük Ali, Giresun’da Topal Osman, Adana’da Tekelioğlu Sinan, Hatay’da Tayfur Sökmen, Maraş’ta Sütçü İmam, Antep’te Şahin Bey, Doğu Türkistan’da Osman Batur, Kıbrıs’ta Rauf Denktaş, Kırım’da Mustafa Cemiloğlu, Azerbaycan’da Ebülfeyz Elçibey olmaktır. Türklük ve Yurt sevgisi adına ileriye atılmak ve geri dönmemektir.

Türk Olmak,

Vatan borcunu ödemek üzere evladını, eline kınalar yakarak, alnından öperek, ardından dualar ederek, davul-zurna çalarak, türküler söyleyerek askere yollamaktır.Türk Olmak,Şehit düşen oğlunun ay yıldızlı bayrağa sarılı tabutu geldiğinde, bütün vakar ve duruşuyla “Bir oğlum daha olsa, vatan için yine gönderirim” diye haykırmak, “Vatan sağ olsun!” diyebilmektir.

Türk Olmak,

Evine gelen konuğu Tanrı misafiri olarak kabul edip, “her geleni Hızır, her geceyi Kadir” bilmek, zengin-fakir demeden güleryüzle karşılamak, sofra açmak, yatak sermektir. 

Türk Olmak,

Elazığ’da Gakkoş, Erzurum’da Dadaş, Trabzon’da Uşak, Ankara’da Seymen, Ege’de Zeybek, Çukurova’da Delikanlı olmaktır.Türk Olmak,Eline, Diline, Beline sahip olmak, yaratılanı Yaratan’dan ötürü hoş görmek, incinse de incinmemektir.

Türk Olmak,

Oğuz Kağan’ı, Atilla’yı, Atatürk’ü tanımak, Yunus Emre’yi, Âşık Veysel’i sevmek, Mevlana’yı, Hacı Bektaş Veli’yi, Hoca Ahmet Yesevi’yi yüreğinde taşımak, Dede Korkut’u, Şeyh Edebalı’yı bilmektir.

Türk Olmak,

Bağlama çalındığında, ney üflendiğinde, davula vurulduğunda, kaval sesi duyulduğunda yüreğinin derinliklerinde fırtınalar estirmek, memleket türküleri söylendiğinde türkülerle Türklüğü yaşamaktır.

Türk Olmak,

Tevekkül demektir. Hayatın kendisine verdiklerine “nasip”, vermediklerine “kısmet” demektir. Alınyazısına inanmaktır.

Türk Olmak,

Toprağa düşen her yağmur damlasını rahmet bilip hamd etmek, yeşeren yaprak, açan çiçek ve boy veren başak için Tanrı’ya şükretmektir. En zayıf gününde bile, dimdik ayakta durmak, her gecenin bir sabahının olduğuna bilerek tevekkül göstermektir.

Velhasıl, zor iştir Türk olmak.    


1218 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933