Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam177
Toplam Ziyaret985615
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
SELAHATTİN BAYSAL AĞABEYİN ARDINDAN…
14/03/2015

 

Öğretmen, Muhasebeci, Siyaset Adamı, Sivil Toplum Gönüllüsü ve Gönül Dostu, Vefa Timsali Selahattin Baysal, 11 Mart günü Hakka yürümüştür.

12 Mart günü öğle namazının müteakip Kabasakal Mezarlığında hüzünle, gözyaşıyla ve rahmet damlalarıyla ebedi âleme yolcu eyledik. Cenaze namazına siyaset dünyasından, edebiyat çevresinden, komşularından, dostlarından büyük bir kalabalık iştirak etti.

Son yıllarda Halk Edebiyatında “ağıt”, Divan Edebiyatında  “ mersiye”       ve Kadim Türk Edebiyatında “ sagu” olarak adlandırılan türde yazı yazmak bahtsızlığı yaşıyorum.  Arşivime gözattığımda 29 Temmuz 2011 yılında Ülkücü Ağabey Necdet SEVİNÇ’in  ardından      Bir Koca Çınar  Daha Göçtü.” Yazısını;  06 Mart 2012 de “Aramızdan Bir Aşık İmamı Gitti!” diye yazmışım. 18 Ocak 2012 de Kıbrıs Türklüğünün Önderi Rauf DENKTAŞ Beyin Hakka yürüyüşünü “Türk Dünyasından Bir Yıldız Daha Kaydı” feryadıyla dostlarımla paylaşmışım. 28 Haziran 2012 gününde yürek yangınımı Halk Şiirimizin büyük ustasının ölümü alevlendirmiş ve “Abdurrahim KARAKOÇ Sonsuzluğa Yürüdü” diyerek        bir saguyu daha dostlarımla paylaşmışım.

 Ne ki, bu kahrolası kalem, bir “sagu” daha yazmak bahtsızlığıyla karşı karşıya kalmıştır. Evet, bu kez gönül dostu, vefa adamı, Karaisalı sevdalısı bir hemşerimizin, hemşeriliğin ötesinde çok saygı duyduğum bir ağabeyin arkasından yazmak istiyorum ama hüzünlüyüm, hatıralar dağarcığımda depreşmekte ve söze nasıl ve nerden başlayacağımı bilememenin şaşkınlığı içindeyim.                 

Selahattin Baysal,  bir Karaisalı insanıydı.

         İlçemizin Memişli Köyündendir..

         Karaisalı’nın havasını solumuş, suyundan içmiş, Köyünün önünden akıp giden Çakıt Irmağı ile Körkün Çayının birleştiği yerlerde, bulanık sularda bazen çimmiş, bazen oltasıyla balık tutarak, salçalık biber sulayarak, “banadura” toplayarak, “karpuz şalağı”” kırarak, sıcak yaz gecelerinde karşı çalılıklardan yükselen çakal seslerini duyarak büyümüştür.

         O, bir öğretmen ve idealisttir.

         1961 Anayasasının verdiği hak çerçevesinde Devlet Memurlarına sendika kurma hakkı tanındığında 1969 yılında Ülkücü Öğretmenler Sendikası (ÜLKÜ-SEN) kurucusu ve ikinci başkanlığını yapmıştır.

         12 Eylül 1980 öncesinde Ülkücü Öğretmenler Birliği (ÜLKÜ-BİR) Derneği Adana Şube Başkanlığında bulunmuştur. Her gün onlarca insanımızın öldürüldüğü, o uğursuz ve bilinçsiz kardeş kavgalarının yaşandığı karanlık günlerde korkmadan, yılmadan ülkesinin aydınlık geleceği adına bu zor görevi, o zor günlerde sürdürme özverisini göstermiştir.

         O, bir siyasetçidir.

         Türk Milliyetçiliği davasını ,bir siyasi partide yürütme düşüncesiyle CKMP’sinin başına geçen ve 1969 yılında Adana’daki Büyük Kongrede Milliyetçi Hareket Partisi adını alan siyasi hareketin lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in (Merkez Karar Kurulu Üyesi olarak) yakınında bulunmuş, MHP’nin Seyhan İlçe Başkanlığı görevine seçilmiş bir siyasetçidir.

         O, bir sivil toplum gönüllüsüdür.

         Karaisalılar Derneğinin kuruluşunda görev almış ve daha sonra Derneğin Başkanlığında bulunmuş, Derneğin Adana kamuoyunda tanınmasında ve kabul görmesinde önemli ve özverili katkılarda bulunmuştur.

         Başkanlık görevini yürüttüğü süre zarfında “KARAİSALI” adıyla aylık bir kültür, sanat, inceleme ve araştırma Dergisinin yayınlanmasını sağlamış ve Karaisalı’yı basınla buluşturma becerisini göstermiştir.

         Ve bunların hepsinin ötesinde ve üstünde, hatta  birçoklarının bilmediği ama kendi kozasında şiirler ören mümbit bir şairdi. Yayınlanmış beş adet şiir kitabı bulunan duygusal, üretken ve sevecen bir şairdi…

Karaisalılar Derneği Başkanlığını yürüttüğü süreçte yakınında bulunduğum, KARAİSALI Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığım esnada bana güç ve destek veren bir ağabeyimdi.

Kendisini tanımaktan ve aynı yörenin insanı olarak gurur duyduğum Karaisalı’yı siyasi geleceğine basamak olarak kullanmak zihniyetinin ötesinde, Karaisalı’yı platonik bir aşkla sevmek noktasında aynı düşünce ve kanaatte olduğum Karaisalı sevdalısı bir ağabeyimdi Selahattin BAYSAL…

Yüce Tanrım, son durağını Cennet eylesin, rahmetini üzerinden eksik etmesin.

 892 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.84666.8741
Euro7.72557.7564