Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret965752
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
DÜNDEN BUGÜNE KARAİSALI’DA BASIN…(1)
25/09/2014

Alman Mucit Johann Gutenberg, matbaayı 1450 de insanlığın hizmetine sunduğu zaman,  teknolojinin günümüzde geldiği bu noktayı hayal etmiş miydi acaba? Çünkü matbaanın bulunuşu ile insanlık ve uygarlık tarihinde çok büyük ve yeni adımlar atılmıştır.

Ancak Osmanlı Devleti ve Devleti yöneten askerler, aydınlar, hocalar ve ticaret ehli, bu “büyük ve yeni adımı”, tam 400 yıl geriden takip ederek atmıştır. Elbette bu 400 yıllık gecikme, topraklarımızda yeni düşüncelerin, aydınlık geleceklerin de hayat bulmasının önünde devedikeni tarlaları gibi, cehalet badireleri oluşturmuştur.

Hikâye malum… Matbaa geldiğinde, mekteplere, medreselere yaklaştırılmamış, kitaplarla buluşturulmamış, İbrahim Müteferrika adındaki Osmanlı yurttaşı sadece  “Vankulu Lügatini” 1726 yılında matbaada basabilme müsaadesini alabilmiştir. Sonra askeri ihtiyaçlarda, daha sonra Devletin diğer kademelerinde ve en sonra da en önce olması gereken mekteplerde (bugünün ifadesiyle okullarda) ders kitaplarının basılması ile hayatımıza girmiştir.

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne ise, ülkemizde basın alanında, büyük gelişmeler yaşanmış ve yaşanmaya devam edilmektedir. Dergiler, gazeteler, süreli ve süresiz yayınlarla, görsel yayınlarla ve sosyal medya ile bugün farklı bir dünyadayız.

Karaisalı İlçemiz, gelişen ve değişen bu farklı dünyanın, dün neresindeydi, bugün neresinde? Tarihte Karaisalı’da matbaa kurulmuş mudur? Ne zaman kurulmuştur? Karaisalı’ya basın girmiş midir, girmişse ne zaman girmiştir ve son durum nedir?

Bu sorulara cevabımızı, günümüzden başlayarak ve günümüzün mevcut fotoğrafına bakarak vermek gerekir diye düşünmekteyim. Bir anlamda makarayı ileriye doğru değil, bugünden başlayarak ve geriye doğru sararak cevaplamak istiyorum.

Ancak,  matbaanın Karaisalı’ya gelişini, kronolojik sıralamanın dışına çıkarak ve bu bilgiyi araya sıkıştırıp paylaşarak konumuza devam edelim diyorum: İlerleyen satırlarda adını sıkça duyacağınız ya da bizim adından sıkça bahsedeceğimiz Vahit Şahin’e öncelikle kendim ve halkım adına şükranlarımı sunuyorum.

Çünkü Vahit Şahin, Matbaanın Türkiye’ye gelişinden tam 277 yıl sonra Karaisalı’ya matbaayı getiren adamdır. İlçemiz, matbaa ile tanışabilmek için tam 277 yıl,  Vahit Şahin adında bir gazeteci ve yenilikçi düşünce sahibi bir girişimciyi beklemiş. Ve 2003 yılında Belediye Pasajındaki bir dükkânın önünden geçenler, dönen çarkların ve bobinlerin çıkardığı sesleri, sokağa yayılan boya kokularını duyarak matbaayı yakından tanıma imkanı bulmuşlardır.


Karaisalı Haber gazetesinin bütün sayıları bu matbaada hayat bulmuştur. Ayrıca davetiye, fatura, irsaliye ve el ilanları gibi matbu evrakların da basımı bu adreste ve bu matbaada gerçekleştirilmiştir. Yani Vahit Şahin, Karaisalı’da ilk adımları ya tek başına atmış ya da başka adımlarla ve adamlarla birlikte yürümüştür. Gelecekte Karaisalı’yı yazacak olanlar, mutlaka Vahit Şahin’den bahsedeceklerdir.


Çünkü O, kendi yürüdüğü yolda, kendince Karaisalı’nın onurlu geçmişinde iz bırakanlardan birisidir.

 (Devam edecek) 
806 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310