Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret965751
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
“Çizmelerimi Çıkarayım, Sedye Kirlenmesin!”
15/05/2014
    Manisa/ Soma’da yaşanan maden kazasında yaralı olarak kurtarılan işçi “Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin” dedi. Bu ifade, sosyal medyaya ve Türkiye’nin gündemine yürek burkan bir ağıt gibi oturdu.

Gerçekten Azrail ile göz göze gelen, bir Cehennem manzarasından sağ kurtulan bu işçinin, bu sözleri beni de derinden yaraladı. Bu ulvi ve spontane gelişen hareket, Türk halkında müthiş bir karşılık buldu.

Türk insanının ilginç düşüncelerini sosyal medyadan alarak sizlerle paylaşmak istedim. İşte birkaç örnek. Yorumsuz olarak bilginize sunuyorum.

Kadriye Seçilmiş: Gözyaşlarıma hâkim olamadığım an işte. Sedye kirlenmesin, çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kurban olsun sana.

Armağan Kozanoğlu: Yedirdiğin her lokma temiz, bırak varsın kirlensin sedye.

Tezcan Temelkuran: Ambulansa binen madencimiz, sedye kirlenmesin diye çizmelerini çıkarıyormuş. Ben, buna ağlarım.

Duygu Özsancak: Boğazım düğümlendi.

Horoz: Çizmelerini çıkarsan ne fayda işçi kardeşim, memleket kirleneceği kadar kirlendi.

Kral Kobra: Çıkarma canım kardeşim! Bu Allah ’sızlar onları da çalar.

Son Kahramanlar 1923: Bırak sedye kirlensin kardeşim. Senin yüreğin temiz kalsın. O yeter bize. Biz, binlerce sedye yaparız ama temiz bir yüreği kimse yapamaz.

Hırsız Avcısı: İşte temiz, emektar insanımız. Can havliyle neyi düşünüyor. Ülkeyi soyup soğana çeviripte yüzü kızarmayanlar utansın. Offf kime söylüyorum ki?

Alparslan Selçuklu: Uzat yiğidim uzat. Bizi yönetenler, çizmenden daha kirli.

Nicola Tesla: Milletin boğazına sarılmış kirli ellerin yanında senin çamurun, helal vatan toprağı.

Hasret Deniz: İşçi kardeşim, senin çizmelerin bu ülkeyi yönetenlerin kalplerinden daha temiz.

Arın Füzeler: İşte ülkede işçiye verilen değer. Adamcağız bile kendisini sedyeden değersiz hissediyor. Kahrolsun Kapitalizm.

10. Köy: Kadere bak. Çizmesi pis ama yüreği temiz olanlar ölüyor; çizmesi temiz ama yüreği pis olanlar ülkeyi yönetiyor.

Öksüz 1970: Bu haberi yutkunarak ve gözlerim dolarak, yüreğim kabararak okudum. Bu insandaki ruh temizliği ve güzelliğini ödüllendirmek gerekir ki, insanlarımıza örnek olsun. Bu gibi insanların yaralarını sarmak için yardım kampanyaları düzenlenmeli diye düşünüyorum.

TC Karakedi: Türkiye’deki en temiz şey, senin çizmelerindir kardeşim.

Aspirin: O çizmelerin, bu ülkenin yüzde ellisinin vicdanından ve yüreğinden daha temiz.

Banu Ünal Yıldırım: Çizmeye değil, kutusuna ihtiyaçları olabilir canım kardeşim. Sen can çekişirken rant peşinde koşanlar, arsız, yüzsüz insan müsveddeleri.

Deli Boran: Senin yüreğine kurban olayım. Sen ve senin gibi ülkesini düşünenler sayesinde ayakta duruyor bu ülke. Her yer ayakkabı kutusu. Sen hala sedyenin kirlenmesini düşünüyorsun. Helal olsun sana.

Resul Selimi: Senin çizmelerinin altı, kimi hırsız siyasetçilerin yüreğinden daha temizdir. Senin çizmenin altındaki kir, kimi rüşvetçi siyasetçilerin kolundaki saatten daha değerlidir. Senin çizmenin altı, kimi gergedan derisinden daha kalın siyasetçilerin suratından daha nazik. Senin çizmelerini öperim şerefli kardeşim.

Berna Eren: Bırak kirlensin. Senden daha mı önemli? Kirli olan bu ülkede çizmeleriniz olsun ama biz kirlendik.

Akbaba: Ömürleri hep kara olanlar için beyaz, umudu temsil eder. Kirlensin istemiyor.

Nasreddin Hodje: Senin çizmene kurban olsun kravatlı yalakalar.

Abdullah Küçükyücel: Bu sözü hayatım boyunca unutmayacağım.

 1205 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310