Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam246
Toplam Ziyaret837065
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
YORUMLARA ve OKUYUCULARA CEVABIMDIR
04/02/2013


“Aytaç Durak ve Yerel Seçimler” başlıklı yazımız, hemşehrilerimiz nezdinde ilgiyle okundu ve karşılandı. Çok sayıda hemşehrimiz/okuyucumuz yorumda bulundular.

Bir analiz veya değerlendirme olarak kaleme aldığım ve düşüncelerimi paylaştığım bu yazımızı okuyan ve yorumda bulunan bütün hemşehrilerime, bütün içtenliğimle çok çok teşekkür ediyorum. Konuşmak ve düşündüklerini ifade etmek, paylaşmak gerçekten açık toplum olma yolunda önemli bir aşamadır. Böylesine bir gelişmeyi hemşehrilerimiz adına görmek ve gözlemlemek de kendi adıma bir gurur vesilesidir.

Beni okudukları için, düşüncelerimi eleştirdikleri için teşekkürler. Zira herkes, benim gibi düşünmek, benim baktığım pencereden bakmak zorunda değildir. Herkesin bir dünya görüşü ve bir bakış açısı vardır. Buna saygı duymak, erdemli insan olmaktır.

Eleştirilerinde nazik oldukları için, saygı sınırlarını zorlamadan, küçümsemeden eleştiride bulundukları için teşekkürler…

Okuyucularımıza ve yapılan yorumlara cevap vermek üzere bilgisayarın karşısına geçtiğimde gördüğüm manzara şudur:

Değerlendirme yazımız,  Karaisalı Haber Sitesinde Pazartesi Günü öğleden sonra yayına verilmişti.  Cumartesi akşamı itibariyle 234 kişi tarafından okunmuştur. Bu süre zarfında 29 kişi tarafından da yorum yapılmıştır. Bazı okuyucularımız, birden fazla yorum yapmışlardır ama bu yorumların bazıları diğer yorumda bulunanlara cevap verme mahiyetinde olmuştur. Bazı yorumlarda da iş, meşhur Cumali Deli üzerinden şakaya dökülmüştür. Ama ne olursa olsun, konu bir hafta gündemde canlı olarak tutulmuştur. Bu ilgi ve alakaya da ayrıca teşekkür ediyorum.

Ancak nedendir bilinmez, hiçbir yorum sahibi, gerçek adını ve soyadını belirtmemiştir. Bu bir korkunun ve çekingenliğin mi yoksa deşifre olmanın getirdiği bir aşırı tedbir midir bilemiyorum. Benim bildiğim nerede ve nasıl olursa olsun insan, söylediklerinin arkasında durmalı, şeffaf olmalı ve düşüncelerini açık açık savunmalıdır. Muhataplarımız, bize katılır veya katılmaz. O, ayrı bir husus… Bu şekilde takma ad ile veya hayali adlarla yapılan yorumları samimi bulmadığımı da burada ifade etmek isterim.

Kardeşlerim, açık ve cesur olmalıyız. Bütün toplumlardaki ilerlemeler, gelişmeler cesur insanların varlığı ve cesareti ile gerçekleşmiştir. Karaisalı’da da bir şeylerin değişmesini istiyorsak, yanlışların düzeltilmesini arzu ediyorsak, bunu korkmadan ve çekinmeden ortaya koymalıyız. Kimseyi rencide etmeden, hakarette bulunmadan, aşağılamadan yorum yapmak herkesin hakkıdır. Burada bir sıkıntı yok… Böyle yapılmıyorsa, yapılan yorumların samimiyeti sorgulanır. Dedikodu safhasında kalır ve değiştirici/dönüştürücü etkisi olmaz.

Bu tespiti de yaptıktan sonra, yorumların içeriğine bakıyorum: Yapılan yorumların büyük çoğunluğu, Aytaç Durak’ın aleyhinde olan yorumlardır. Üç veya dört tane yorumda ise, Aytaç Durak’ sahip çıkılmıştır. Birkaç yorumda da bendenize cevap verilmiş veya düşüncelerim eleştirilmiştir.  Ama ağırlık aleyhtedir.

Şimdi şöyle bir düşünceye daldım. Acaba Aytaç Durak, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve devam ediyor olsaydı ve ben, böyle bir değerlendirme yazısını yine bu şekilde ve aynı gerekçelerle ve niyet okumalarla yazmış olsaydım, bu kadar aleyhte yorumda bulunulur muydu? Veya Karaisalı’ya hiçbir hizmetinin olmadığı açık açık söylenebilir miydi?...

Sanmıyorum. Çünkü insanlarımız, daima güçten ve güçlüden yana olagelmiştir. Makamın, mevkiinin ve ekonomik gücün etkisi her daim geçerli bir gerçektir.

Gelelim Aytaç Durak meselesine… Hakkında yaptığım değerlendirmeyi okudunuz. Kesinlikle lehinde veya aleyhinde olmadım. Sadece fotoğrafa büyük ve derinden baktım. Bir anlamda bir tepeye çıktım, aşağıdaki “Aytaç Durak Köyünde”, yani o cephede olan bitenleri anlamaya ve anlatmaya çalıştım. Benimkisi bir kuşbakışıydı. Ama 25 yıldan beri tanıdığım, az çok halet-i ruhiyesini bildiğim bir insanın düşüncelerini okumaya çalışmaktı.

Çok yakınında mıydım? Değildim. Hatta hiç yakınında olmadım. Beni şahsen tanımaz bile diye düşünüyorum. Ama ben, Onu tanıyordum: Yaşadığım şehrin Belediye Başkanıydı. Bir dönem TellidereMahallesi Muhtarı olarak, teşriki mesaim oldu.Kendisinden Mahallem adına taleplerim oldu. Ama üzülerek yine belirtmek durumundayım ki, hiçbir talebimi yerine getirmedi veya getiremedi. Bu konuyu ayrı tutuyorum. Oralardan tanıyordum. Yazdığım yazıdan belki haberi bile olmamıştır. Belki de halen haberdar değildir. Benim yaptığım, “seçimle gelen bir kişinin seçimle gitmesi” ilkesi doğrultusunda haksızlığa maruz kalan bir insanın gelecekte neler düşünebileceğini, oturup teslim olmayacağını, bu durumu halkına şikâyet edebileceğini dillendirmek olmuştur. Yaptığım budur.

Aytaç Durak’ı seversiniz veya sevmezsiniz, yaptıklarını takdir edersiniz veya etmezsiniz. Toptan inkar eder ya da göklere çıkarırsınız. Sizin seçiminizdir.

Ama O, bir fenomendir… Bu şehirde 5 Dönem Belediye Başkanlığı seçimini kazanmıştır. Böylesine bir büyük başarıya imza atmak, her kula nasip olmaz. Seçim kazanmak, zor iştir. Hele Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir makama seçilmek… Hakkında bir sürü tezvirat üretilir. Bel atından vurmalar, iftiralar, yakınında olan ve birlikte hareket ettiğini zannettiğin bazı kişilerin sizi sokak jargonuyla “sattığına” şahit olmalar… Beklentilerini bulamayanların gelecek seçimde karşınızda olması… Bütün bu olumsuzluklarla baş etmek, yorulmak, bir sürü masrafta bulunmak ve birlikte hareket ettiği kişileri memnun etmek zorundadır adaylık yarışına girenler. Ve bu süreci, beş dönemdir kırıp dökmeden yöneten bir politikacıdır Aytaç Durak. Ve hemen hemen her dönemde bir başka partinin adayı olarak seçmenin karşısına çıkmak... Buna rağmen seçim kazanmak ve halkta karşılığını bulmak. Bütün bunları birlikte düşündüğünüzde O, bir fenomendir.

Ayrıca O, bir Karaisalı insanıdır. Sevsek de, sevmesek de adı Karaisalı ile birlikte anılmaktadır. Bunun, bizim için bir anlamı olmalıdır. Bir Karaisalı’lı olarak bir hemşehrimizin Adana Tarihinde böylesine başarılı bir iz bırakmasından daima gurur duymuşumdur. 1984 Yılından bu yana hangi partiden olursa olsun, parti farkı gözetmeksizin kendisine oy verdim. Hemşerilik saikiyle bu konuda da doğru yaptığıma  inanıyorum.

Dikkat buyurduysanız, Karaisalı’ya yaptığı veya yapamadığı hizmetlerden hiç bahsetmeden bu bahsi kapatmak istiyorum. Böylesine bir tartışma olacaksa ben tartışmanın içinde veya muhatabı olmayacağım. Bu kente veya bu Karaisalı’ya yaptıklarını vicdan sahiplerine bırakıyorum… En iyi değerlendirme, halkımızın vicdanında karşılığını bulacaktır.

 

 

 

 

 

 1378 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933