Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam249
Toplam Ziyaret837068
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
24.ULUSLARARASI ADANA FİLM ŞENLİĞİ’NDE YASAKLAR
29/09/2017

 

28 Eylül Akşamı,  24.Uluslararası Adana Film Şenliği çerçevesinde "Kasaba Meydanı" olarak adlandırılan alanda Ahmet Selçuk İLKAN'ın şiir dinletisi ve farklı format ile sunduğu gösterisi vardı.

Ahmet Selçuk İLKAN, şiiri çok güzel okuyan ve de çok güzel şiirler ve şarkı sözleri yazan bir Adana'lıdır. Bugün radyolarda çalınan, sahnelerde söylenilen birçok ünlü şarkıda güfte yazarı olarak emeği ve imzası bulunan Türk Müziği adına gurur duyduğumuz bir hemşehrimizdir.

Kendisini yakından görmek ve canlı olarak dinlemek için Kasaba Meydanına gittim. Birkaç güvenlik bariyerinden geçtikten sonra konserin verileceği sahne önüne vardığımda sahnenin "demir ağlarla" çevrilmiş olduğunu, dinleyiciden çok güvenlik görevlisinin olduğunu, tabiri caizse sahnenin etrafında kuş uçurtulmadığını gördüm.

Sahnenin önüne 20-30 kadar plastik sandalye konulmuş, her taraf polis demirleriyle (bu demirlerin adına ne diyorlar bilmiyorum) çepeçevre sarılmış vaziyette.

Bu kadar demir barikatın yığılması, bu kadar seyirciden çok güvenlik personelinin burada görevlendirilmesine bir Adana'lı olarak içtenlikle söylüyorum utanç duydum.

Sahne önünde bulunan plastik sandalyelerde oturabilme umuduyla giriş bölümüne yaklaştım ve polis kıyafetli görevliye "içeriye girip oturmak istediğimi" söyledim...

İlk sözü "YASAK" oldu. Niye yasak, kime yasak? Bu nasıl görev ve şenlik anlayışı?

"Zülfü yare dokunmamak" için burada kelimeleri özenle ve seçerek kullanmaya çalışıyorum. Ama ucu nereye varacaksa da varsın diyerek yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.

Dedim ki "Beyefendi, yasak derken elinizdeki ölçü nedir, kimler giremez buraya? ben de öğreneyim hangi katagoriye giriyorsam ona göre bu şehirdeki hemşehrilik durumumu öğreneyim?...

"Bize öyle söylediler, sadece protokol girer dediler. " Protokol diyorsan ben de bir STK üyesiyim. Toros Yörükleri Derneği Başkanıyım. Üstelik 64 yaşındayım. Şimdi Ahmet Selçuk İLKAN'ı burada saatlerce ayakta mı dinleyeyim?

Taş duvar yumuşar belki ama güvenlik personelinde yumuşama ve anlayış ve dahi saygı yok...

Dedimki "buraya gireceklerin elinizde listesi mi var? Hayır dediler. "Peki kimleri nasıl içeriye alıyorsunuz?" "Bize haber veriyorlar, öyle alıyoruz" Size kim haber veriyorsa ona ulaşayım dedim. Cevap yok. İçeriye girebilseydim bir şair olarak kendisine "ÖĞÜTLEME" isimli şiir kitabımı takdim edecektim. Müsaade etmediler ne yazık ki.

Netice itibariyle içeriye giremedim ve demir ağların arkasından ayakta Ahmet Selçuk İLKAN'ı dinlemek zorunda kaldım.

Demir ağların dışından baktığımda protokola ayrılan sandalyelerde bir yığın çocuk diyebileceğimiz yaşlarda gençler ve bir kısım bayanlar oturuyordu. Bu gençlerin ve bu bayanların sıfatları neydi, protokol sandalyelerinde oturmalarına hangi saikle yer verilmişti?

Şöyle dikkatle baktım oturanlara... Bu şehirde protokole girecek şahısların pekçoğunu tanırım. Bir tane tanıdık gördüm, O da Döşeme mahallesi muhtarıydı. Onun dışında tanıdık görmedim. Demekki orada oturan bayanların ve çocukların hepsi bizim tanımadığımız ama bu şehirde önemli makamlarda ve STKlarda görev yapan kişilermiş(!).... Orada görev yapanların yakınları olabileceğini de düşünemedim. (!)
Bilmiyorum ve kimseden de cevap alamadım.

Ahmet Selçuk İLKAN'ı severek ve gurur duyarak dinledim.
Sesine, yüreğine ve kalemine sağlık.
Bizlerle buluşmasına vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin SÖZLÜ Beyefendiye çok çok teşekkürler.
Kendisini bir hemşehrisi olarak kutlamak isterim.

Ammaaaa....
Gördüğüm ve yaşadığım bu olumsuzluğu da hemşehrilerimle ve görevli ve yetkililerle de paylaşmak isterim.

Büyükşehir Belediyemiz adına üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadığımı da buradan ifade etmek isterim.
Takdir ve değerlendirme görevlilerimizin ve halkımızın...

 

 356 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933