Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret965759
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
24.ULUSLARARASI ADANA FİLM ŞENLİĞİ’NDE YASAKLAR
29/09/2017

 

28 Eylül Akşamı,  24.Uluslararası Adana Film Şenliği çerçevesinde "Kasaba Meydanı" olarak adlandırılan alanda Ahmet Selçuk İLKAN'ın şiir dinletisi ve farklı format ile sunduğu gösterisi vardı.

Ahmet Selçuk İLKAN, şiiri çok güzel okuyan ve de çok güzel şiirler ve şarkı sözleri yazan bir Adana'lıdır. Bugün radyolarda çalınan, sahnelerde söylenilen birçok ünlü şarkıda güfte yazarı olarak emeği ve imzası bulunan Türk Müziği adına gurur duyduğumuz bir hemşehrimizdir.

Kendisini yakından görmek ve canlı olarak dinlemek için Kasaba Meydanına gittim. Birkaç güvenlik bariyerinden geçtikten sonra konserin verileceği sahne önüne vardığımda sahnenin "demir ağlarla" çevrilmiş olduğunu, dinleyiciden çok güvenlik görevlisinin olduğunu, tabiri caizse sahnenin etrafında kuş uçurtulmadığını gördüm.

Sahnenin önüne 20-30 kadar plastik sandalye konulmuş, her taraf polis demirleriyle (bu demirlerin adına ne diyorlar bilmiyorum) çepeçevre sarılmış vaziyette.

Bu kadar demir barikatın yığılması, bu kadar seyirciden çok güvenlik personelinin burada görevlendirilmesine bir Adana'lı olarak içtenlikle söylüyorum utanç duydum.

Sahne önünde bulunan plastik sandalyelerde oturabilme umuduyla giriş bölümüne yaklaştım ve polis kıyafetli görevliye "içeriye girip oturmak istediğimi" söyledim...

İlk sözü "YASAK" oldu. Niye yasak, kime yasak? Bu nasıl görev ve şenlik anlayışı?

"Zülfü yare dokunmamak" için burada kelimeleri özenle ve seçerek kullanmaya çalışıyorum. Ama ucu nereye varacaksa da varsın diyerek yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.

Dedim ki "Beyefendi, yasak derken elinizdeki ölçü nedir, kimler giremez buraya? ben de öğreneyim hangi katagoriye giriyorsam ona göre bu şehirdeki hemşehrilik durumumu öğreneyim?...

"Bize öyle söylediler, sadece protokol girer dediler. " Protokol diyorsan ben de bir STK üyesiyim. Toros Yörükleri Derneği Başkanıyım. Üstelik 64 yaşındayım. Şimdi Ahmet Selçuk İLKAN'ı burada saatlerce ayakta mı dinleyeyim?

Taş duvar yumuşar belki ama güvenlik personelinde yumuşama ve anlayış ve dahi saygı yok...

Dedimki "buraya gireceklerin elinizde listesi mi var? Hayır dediler. "Peki kimleri nasıl içeriye alıyorsunuz?" "Bize haber veriyorlar, öyle alıyoruz" Size kim haber veriyorsa ona ulaşayım dedim. Cevap yok. İçeriye girebilseydim bir şair olarak kendisine "ÖĞÜTLEME" isimli şiir kitabımı takdim edecektim. Müsaade etmediler ne yazık ki.

Netice itibariyle içeriye giremedim ve demir ağların arkasından ayakta Ahmet Selçuk İLKAN'ı dinlemek zorunda kaldım.

Demir ağların dışından baktığımda protokola ayrılan sandalyelerde bir yığın çocuk diyebileceğimiz yaşlarda gençler ve bir kısım bayanlar oturuyordu. Bu gençlerin ve bu bayanların sıfatları neydi, protokol sandalyelerinde oturmalarına hangi saikle yer verilmişti?

Şöyle dikkatle baktım oturanlara... Bu şehirde protokole girecek şahısların pekçoğunu tanırım. Bir tane tanıdık gördüm, O da Döşeme mahallesi muhtarıydı. Onun dışında tanıdık görmedim. Demekki orada oturan bayanların ve çocukların hepsi bizim tanımadığımız ama bu şehirde önemli makamlarda ve STKlarda görev yapan kişilermiş(!).... Orada görev yapanların yakınları olabileceğini de düşünemedim. (!)
Bilmiyorum ve kimseden de cevap alamadım.

Ahmet Selçuk İLKAN'ı severek ve gurur duyarak dinledim.
Sesine, yüreğine ve kalemine sağlık.
Bizlerle buluşmasına vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin SÖZLÜ Beyefendiye çok çok teşekkürler.
Kendisini bir hemşehrisi olarak kutlamak isterim.

Ammaaaa....
Gördüğüm ve yaşadığım bu olumsuzluğu da hemşehrilerimle ve görevli ve yetkililerle de paylaşmak isterim.

Büyükşehir Belediyemiz adına üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadığımı da buradan ifade etmek isterim.
Takdir ve değerlendirme görevlilerimizin ve halkımızın...

 

 402 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310