Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret834880
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ADANA’DA MHP’NİN YÜKSELİŞİ
13/05/2011

12 Haziran Seçimlerine sayılı günler kaldı.

 Parti Genel Başkanlarının meydan konuşmaları, kendilerini anlatmak yerine rakiplerini yıpratmak ve seviyeyi düşürmek üzerine kuruluyor. Başbakan R.Tayyip Erdoğan, bu konuda barutun üzerine ateşle gidiyor ve seviyeyi belden aşağıya çekerek konuşmanın kavgaya dönüşmesine sebep oluyor.      

  Özellikle MHP üzerine planlar kuruluyor, oyunlar sahneye konuluyor ama bütün bunlar ters tepiyor ve MHP yükselişe devam ediyor. Halkımız her şeyin doğrusunu biliyor. Tavrını ona göre belirliyor. Süreç MHP’nin lehine işliyor.

  Milliyetçi Hareket Partisinin üçüncü sıra adayı Seyfettin Yılmaz ve dördüncü sıra adayı Cahit Öztok’un birbiri ardına seçim büroları açmaları ve mahallelerde-köylerde seçmenle buluşmaları Adana’da MHP’yi birinci parti yapacak zemini inşa etmektedir.

  Belli merkezlerden Milliyetçi Hareket Partisinin “barajın altında kalacağı” kanaatini pompalayıp, seçmenlerin kafasını karıştırmaya yönelik manipülasyonun tutmayacağı ve bu kirli oyunun bozulacağı Adana’daki MHP’nin yükseliş trendinden gayet güzel anlaşılmaktadır.

 Recai Yıldırım’ın Milletvekilliği adaylığından ve partiden ve partideki görevinden istifa ettirilmesiyle birlikte Milliyetçi Hareket Partisinin tabanında bir hareketlenme, toparlanma, umutsuzluğa direnme, kırgınlıklardan, küskünlüklerden arınma gibi çok yönlü bir motivasyonun varlığını gözlemlemekteyiz.  

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ilkeli ve namuslu duruşu, adı şaibeye karışmış veya böyle bir izlenim bırakmış olanların ve siyasi kimliği ve konumu ne olursa olsun, böyle kişilerle derhal yollarını ayırmış olması, toplum nezdinde büyük bir saygı ve kabul görmüştür.

 

Bu takdir ve kabul görme, sadece Adana bazında değil bütün Türkiye’de doğru algılanmış ve “MHP’nin baraj sorunu var” pompasının boş bir toplum mühendisliği projesi olduğunu göstermiştir.

Bu anlamda olay ters tepmiştir ve MHP yükselişe geçmiştir.

Şimdi gelinen bu süreçte MHP, kendini iyi ifade etmeli, adaylar; polemik siyasetini değil, iktidarın üniter yapımızla ilgili tasarruflarını; bütün yurttaşlarımızın anlayabileceği bir lisanla anlatmalı ve ülkenin geleceğinin fotoğrafını seçmenlere iyi yansıtabilmelidir. 

Milletvekili adayları ise; Genel Başkanlarının ve kendilerinin fotoğraflarının billboardlarda afişe edilmesinden ziyade çarpıcı ve Türk Milletini kucaklayıcı ve umut verici sloganlarla birlikte partinin amblemini öne çıkarmalı ve “üç hilal”in zihinlere kazınması, belleklerde tutulması, sandığa giderken seçmenin aklına gelecek şekilde bir olgu yaratılmalıdır.

Kanaatimce MHP, bu stratejiyi 1999 seçimlerinde denemişti ve çok da büyük bir başarı sağlamıştı. Bu seçimde de denemeli ve partinin amblemini adayların bir adım önünde götürmelidir. Zira amblemler, simgeler bunun için vardır. Umarım MHP’nin Milletvekili adayları egolarını yenecek ve kendilerini daha çok insana ulaşarak tanıtacak, el ilanları ve broşürlerle de partinin ambleminin kitlelerin hafızasında yer etmesinde etkili olacaklardır.

Bu noktada görevinden ikişer aylık sürelerle uzaklaştırılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da sahaya inmeli, bu muameleyi hak etmediğini, siyaseten cezalandırıldığını ve mağdur edildiğini, şahsiyetine tecavüz edildiğini seçmene anlatmalıdır. Halkımız her zaman mağdurun yanında olmuştur ve bu hususta da eğer ikna edilirse, Aytaç Durak’ın ve dolayısıyla MHP’nin yanında olacaktır.

Aldığımız bilgiler doğrultusunda adaylardan Muharrem Varlı, Ceyhan ve Yumurtalık İlçelerinde çalışmalarını sürdürmekte; Ali Halaman ise, Kozan, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli’de; Metanet Çulhaoğlu da Karaisalı, Aladağ İlçelerinde siyasi çalışmalarını sürdürmektedirler. Metropol İlçelerimizde de Seyfettin Yılmaz ve Cahit Öztok halkla kucaklaşmaya devam ettiğine göre, neden MHP Adana’da birinci parti olmasın?

Yani gördüğüm kadarıyla sıkıntısız bir aday sıralamasıyla seçime giren Milliyetçi Hareket Partisi, bu performansını yorulmadan, bıkmadan ve kırıp dökmeden sürdürürse, (var olan unu, yağı, şekeri bir ateş yakarak helvaya dönüştürürse) Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in büyük rüyasını gerçekleştirir, Adana Ovası-Bozkurt yuvası olur.

Özellikle Seyfettin Yılmaz’ın planlı, programlı, gayretli ve özverili çalışmasının semeresi olarak MHP, Adana’da ipi göğüsleyen parti olacaktır. Büyük olasılıkla 5 veya 6 adayını Ankara’ya Milletvekili olarak gönderecektir.

Aldığım siyasi koku, bu yöndedir. 


1210 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617