Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret837066
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
DÜNDEN BUGÜNE KARAİSALI’DA BASIN (5)
27/10/2014

Bugüne kadar Karaisalı’da yayınlanan bütün gazetelerin sayılarından tamamı olmasa da birçok sayıları arşivimde mevcuttur. Karaisalı’nın Sesi Gazetesinden sonra yayınlanma tarihine göre sıradaki Yeni Karaisalı Gazetesinden söz etmek istiyorum.

…Ve masamın üzerinde 10 Eylül 1990 tarihli “YENİ KARAİSALI” Gazetesi duruyor. Sağ üst köşede dikdörtgen içinde “ 10 Eylül 1990  Fiyatı: 300 Tl, Yıl:1 Sayı:1” künyesini okuyorum. YENİ KARAİSALI isminin hemen altında siyah zemin içinde beyaz renkli olarak “Haftalık Siyasi Tarafsız Gazete” ibaresiyle gazetenin yayınlanma süresi ve yayın anlayışı bulunuyor. Gazete, yayın hayatına iki sayfa olarak ilk adımını atıyor.

Manşetteki haber: Anavatan Partisinde Delege Seçimleri Başladı üst başlığı altında KUŞÇU-DURAK MÜCADELESİ ve sağ taraftaki resmin altındaki başlık: Kaymakam Yusuf Erbay İngiltere’ye Hazırlanıyor şeklinde verilmiştir. Ve diğer yerel haberler var birinci sayfada…

Yeni Karaisalı Gazetesinin sahibi Bahri Şahin, İlçemizin Etekli Köyünden. Adana kent merkezinde ikamet ediyor ama Karaisalı’da basının eksikliğini hissederek kardeşi Vahit Şahin’in gazetecilik deneyim ve tekniğinden yararlanarak böylesine bir hizmete talip oluyor.

Bu ilk sayıda yayın ilkeleri doğrultusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştır ama daha sonraları Vahit Şahin’in sahibi olarak yayına giren “KARAİSALI” Gazetesinde yayınlanan bir yazısında Bahri Şahin, bu girişimi şu cümlelerle açıklamıştır:

“1987 yılında Karaisalı’nın Sesi Gazetesinin kapanması nedeniyle İlçede hiçbir yayın organının olmaması eksikliğini hissederek 1990 yılında kardeşim Gazeteci Vahit Şahin ile birlikte Yeni Karaisalı isimli gazeteyi yayına başlattık. Zamanın Kaymakam Vekili Zamir Genç’in manevi desteği ile işe başladığımızda hemşerilerimizden de destek geleceğine inanıyorduk.  Ancak, aradan haftalar, aylar geçtikçe bu inancımızı yitirmeye başladık.”

Bahri Şahin, yazısında böyle bir girişten sonra, yaşanılan sıkıntıları ve yerel bir gazetenin yayınlanmasının zorluklarından ve o zaman Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aytaç Durak ile aralarında geçen bir tatsız olaydan bahsederek yazısını şu cümlelerle bitiriyor:

“Siyasi partilere aday olanların bu yüzden yerel basınla iyi geçinmelerinde yarar görmekteyim. Gazeteleri küçümseyenler, her zaman kaybetmeye mahkûmdur. Yerel gazetelerde çıkan küçük bir haber, çoğaltılıp elden ele dolaşır, fakslar çalışır, büyük gazetelere haber olabilir. Ebadına, sayfa adedine, küçük-büyük olduğuna bakılmaksızın, yerelin önemini iyi kavrayanlar, politikada her zaman öne çıkarlar.”

Yeni Karaisalı Gazetesi de maalesef uzun ömürlü olamamıştır.

Karaisalı İlçemize basın-yayın yoluyla hizmet etmek anlamında yayınlanan ve yayınlanma sırasında üçüncü olan ise, aylık bir dergidir. İlk sayısı önümde duruyor ve yayınlanan bütün sayıları, arşivimde bulunmaktadır. Karaisalılar Derneğinin yayın organı: KARAİSALI… Başlığın altında “Aylık Fikir Sanat Edebiyat ve Kültür Dergisi Yıl:1 Sayı:1 Şubat 1993

Her sayının kapağında ayrı bir renk kullanılan ve her sayıda yine kapakta Karaisalı’dan bir fotoğraf bulunan derginin künyesindeki bilgiler şu şekilde belirtilmektedir:

Karaisalılar Derneğinin Aylık Fikir-Sanat-Edebiyat-Kültür Dergisidir. Karaisalılar Derneği adına İmtiyaz Sahibi: Başkan Selahattin BAYSAL. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Hasan ÇULHAOĞLU. Genel Yayın Yönetmeni: Vahit ŞAHİN. Yayın Kurulu: Selahattin BAYSAL, Oğuz Adem SELÇUK, Hayrullah GÜVEN, Necati TEZEKİCİ, Sırrı AKAR, M. Metanet ÇULHAOĞLU ve Esat KOÇ.

Dördüncü sayıdan itibaren Karaisalı Dergisi yayınlandığı süre zarfında Genel Yayın Yönetmeni görev ve sorumluluğunu Oğuz Adem SELÇUK olarak ben yürüttüm. Tashihinden, mizanpajına kadar her şeyiyle yük omuzlarımdaydı ama bu yükü taşımak çok gurur vericiydi. Çalıştığım Kurumdaki mesaim bitince, bana veya Dernek Başkanı Selahattin Baysal’a ulaşan yazılarla doğruca matbaanın yolunu tutuyordum. Matbaada dizgi, tashih ve sayfa düzeni işlemlerini yürütüyordum.

Mayıs-Haziran 1993 tarihli dördüncü sayımızda editörün sunuş yazısında Derginin yayınlanma amacını, şu cümlelerle ortaya konmaya çalışmıştım:

“…Bir yörenin ve o yöre insanlarının biraraya gelerek yardımlaşma ve dayanışma amacı ile kurdukları bir derneğin yayın organı şeklinde dergi çıkarmak, diğer dernekler arasında bu sahada “ilk” olmak haklı gurur kaynağımızdır.

Ancak, dergimiz şu ana kadar yüreğimizde yaşattığımız derginin çizgisine ulaşabilmiş değil. Sadece herhangi bir şehirde yayınlanan kültür ve sanata yönelik herhangi bir dergi hüviyetini muhafaza eder durumdadır. Oysa biz, Karaisalı’nın tarihini, kültürünü, folklorunu, halkımızın sosyo-ekonomik meselelerini araştırıp inceleyen, çözüm yolları öneren bir dergi olmak iddiasını taşıyor idik. İnşallah önümüzdeki sayılarda desteğiniz sürdüğü müddetçe bu iddiamıza adım adım yaklaşmış olacağız.

… Bir yayın organının gerçek sahibi, okurlarıdır. Okurların izleyen, inceleyen, doğruya ve güzele ulaşılmasını sağlayan eleştirel bakış açıları ve gözlemleri bir yayın organı hakkında en nesnel değer yargısını oluşturur. O sebeple, sadece bizi okumakla kalmayın. Hatalarımızı, beklentilerinizi bize yazın, tavsiyelerinizi dostlarınıza iletiniz. Şu hususun altını çizerek belirtelim ki, her türlü eleştiriye açığız. Çünkü eleştirileriniz, bize daha güzeli ortaya koyma şevk ve azmini verecektir.

Bir başka ifadeyle, bir yayın organının tarihini ve geleceğini okurların ilgisi biçimlendirip, yönlendirmektedir. Yeniden ve daha güzel sayılarda buluşmak ümidiyle…”

Karaisalılar Derneğinin yayın organı olan KARAİSALI Dergisinin yayın hayatı, 1994 yılını tamamlayamadan sona ermiştir. Belli başlı sebebi ise, hem derginin gerekli desteği görememesi ve hem de Dernek Başkanı Selahattin Baysal’ın görevi bırakması olmuştur. Yeni gelen Dernek Yönetimi, bu hayırlı girişimi destekleme ihtiyacı duymamıştır ki, derginin yayınlanması doğrultusunda bir faaliyet gösterilmemiştir.829 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933