Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret965750
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
“İmam Hatipli Erdoğan şaşırtmaya devam ediyor!”
20/09/2012

 Saygıdeğer Okuyucularım, bu hafta yine bir köşe yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum. 4+4+4 Eğitim/Öğretim düzeninin başladığı ve büyük tartışmaların yaşandığı şu günlerde hani Muğla AKP Milletvekili Ali Boğa demiş ya “Bu sistemle bütün okulları İmam Hatip yapmış olduk.”

Okuyacağınız bu yazı, Yeniçağ Gazetesinin 19 Eylül 2012 tarihli sayısında Sayın Hasan DEMİR tarafından yazılıp köşesinde yayınlanmıştır. Benim okuyacağınız bu yazıdan anladığım şudur: Kişinin hangi okulu bitirdiği değil, hayata nasıl hazırlandığı, hayata ve olaylara hangi gözle baktığı ve fırsatları kendi menfaatine göre değerlendirip değerlendirmediğidir. Yani kısaca “Takiyye” yapıp yapmadığı noktasıdır.

Bilmem, okuyunca sizler neler düşüneceksiniz?

Taraf gazetesini,n haberine göre Özlem Kılıç ve Kübra Demir Türkiye’nin ünlü gazetecilerine ait ilginç anıların anlatıldığı “Bab-ı Ali’nin Dikenleri” adlı bir kitap kaleme almış. Kitapta yakın siyasi tarihin bilinmeyenleri yer alıyormuş ve Mehmet Altan’dan Can Ataklı’ya, Bekir Coşkun’dan Cüneyt Ülsever’e birçok isim anılarını anlatıyormuş.


Haberde Ataklı’dan şöyle bir alıntı yapılmış:
“Tayyip Bey’le teke tek yemek yiyoruz. Ben Tayyip Bey’le içki de içerdim. Ama yemeği ben veriyorsam. Yemeği o veriyordu. İçki içmedim. Bana dedi ki ‘Can Bey bir şey iç’, ‘Olmaz siz davet ettiniz, sevmiyorsunuz içmem. Ben davet versem belki içerim” dedim. Nitekim onunla aynı masada içki içtik. Bir yemek sonrası, ‘Yenge de maşallah ne içiyor ama’ dedi. O zamanki karım aşka geldi votkayı dolduruyor da dolduruyor. ‘Sağlığınıza Tayyip Bey’ diyor. Vallahi billahi! 
Ataklı, bunun böyle olduğuna dair, “Vallahi billahi” diye yemin ediyor. Ve okuduklarımız hem Başbakan hem İmam Hatip Liselerinin kalitesi adına bizi çok üzmüş bulunuyor. Üzüyor, çünkü bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak Başbakan Erdoğan tutuyor Can Ataklı’ya, “Bir şey iç”  diyor. Demek ki bu İmam Hatiplerde, içki bahsinde, “Sebep olanın da yapan gibi” olduğu öğretilememiş, öğretilememiş.


Daha beteri ise...
Ataklı’nın hanımının votka üstüne votka devirmesi Erdoğan’ın hayranlığını celp etmiş, hadi hayranlığını celp etmiş demeyelim, dikkatini çekmiş, “Yenge de maşallah ne içiyor amma” diye takdirlerini belirtmiş.
Hiç içki içene  “maşallah”  denir mi?
Tam bu noktada biz devreden çıkalım ve hükmü Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığı Derleme ve Yayın Şubesi Müdürlüğü tarafından bastırılan “Dini Kavramlar Sözlüğü”nün “Mâşallah” maddesine müracaat edelim:
“Bu terkip üç kelimeden oluşmaktadır. ‘Şey’ anlamına gelen ‘mâ’, ‘istedi, diledi’anlamına gelen ‘şâe’ fiili ve Allah ismi. Terkip olarak” Allah’ın istediği şey “demektir. (...) ‘Mâşallah’tâbiri halkın dilinde bir güzellik, bir nimet ve başarı karşısında hayret ve takdir ifadesi olarak kullanılır...”


İçki içmek  “Allah’ın istediği bir şey” midir ki, “Maşallah” deniliyor ve içki içmek İslâmi açıdan bir “başarı” bir “nimet” midir ki, “Maşallah” diye övülüyor?
Canım “espri olsun, şaka olsun” diye söylenmiştir, denilemez. İçki istemeyene, “Bir şey iç” denildiğinde, “Olur içeyim” denilse, “Hayır vermiyorum, şaka yaptım” mı denilecekti?


Bütün kalbimle kabul ediyorum ki, İmam Hatip Liseleri çok önemli görevler ifa etmiş, o okullardan çok değerli vatan evlatları çıkmıştır.
Amma, diğer bütün okullarda olduğu gibi İmam Hatiplerdeki yetersizlik de yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi gerçeğin ta kendisidir. O okullardan yüz binlerce imam ve hatip yetişmiş camilerde görev almış, almaya de devam etmektedir. Amma camiler boştur, vaazlar etkisizdir, İmam Hatip mezunları Haçlı-Siyon emperyalizmine karşı duyarsız ve donanımsızdır.
Sayın Erdoğan da bir İmam Hatip mezunu olarak, Başbakanlık makamında iyi bir imtihan vermemiştir. BOP eş Başkanı olması başlı başına bir günahtır.
En ufak bir eleştiri karşısında “alçaklığından, şerefsizliğine” kadar eleştiri yapana hakaret etmesi Peygamber tavrından fersah fersah uzak bir tavırdır.
Türkiye...
İnönü’lü...
Menderes’li...
Demirel’li...
Ecevit’li...
Çiller’li...
Erbakan’lı dönemleri yaşamıştır.
Bu Başbakanlara yapılan eleştiriler Sayın Erdoğan için yapılan eleştirilerin bin beteridir amma onlardan muhataplarına karşı bu kadar ağır, bu kadar seri ve bu kadar acele hakaretler sadır olmamıştır.
Erdoğan bunu yapmıştır ve tek İmam Hatip mezunu Başbakan kendileridir.


Bir de...
Sayın Erdoğan, “İmam Hatiplerden terörist yetişmediği için mi bu okulları kapattınız” gibi laflar etmektedir. İmam Hatiplerin önü kesilmeye çalışılmış amma kapatılmamıştır, bu bir. Bir başbakan devletin okullarını “terörist yetiştiren” ve “terörist yetiştirmeyen” okullar olarak karşı karşıya getiremez, bu iki.
İmam Hatip’lerden de terörist yetişmiştir, insanları domuz bağı ile bağlayıp öldürenlerin içerisinde İmam Hatipliler yok mudur; bu da üç..


Sayın Erdoğan herhangi bir konuyu niye bir kere olsun “bütünleştirici” olarak gündeme getiremiyor acaba?

 

 1881 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310