Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret834880
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRMEK…
11/06/2015

Türkiye, demokrasi serüvenindeki yolculuğunda bir genel seçimi daha geride bıraktı. Ancak biz, bir yarışta bir kişi başarılı olur diye bilirdik ama bu seçimden bütün partiler, başarıyla çıktıklarını iddia ediyorlar. 

Bazılarınca geride bıraktığımız Yerel Seçim sonuçlarıyla bugün ortaya çıkan tablo karşılaştırıp, başarı ya da başarısızlıktan bahsediliyor. 

30 Mart 2014 seçimi ile 7 Haziran 2015 seçimlerini kıyaslayıp sonucu değerlendirmek bana göre doğru bir bakış açısı değildir. Hatta Cumhurbaşkanlığı seçimini de, bugünden ayrı tutmalıyız. Yerel seçimlerin içerisinde barındırdıkları şartlar, çok faklıdır. 

Doğru tahlil yapıp, doğru sonuçlara ulaşmak için 2011 seçimleriyle 2015 seçimlerini karşılaştırmak ve çıkan sonucu buna göre değerlendirmek gerekir. 

Böyle bir karşılaştırma yaptığımızda; Türkiye genelinde AKP de bir zemin kayması olduğunu, oy oranında ve çıkarılan milletvekili sayısında bir düşüş yaşandığını görmekteyiz. CHP’de de, milletvekili sayısında çok küçük bir azalma gerçeği varsa da oy oranının yerinde kaldığını söylemek bence doğru bir yaklaşım değildir. Seçmen sayısı arttığına göre CHP’nin en azından bir- iki puanlık bir yükselişi olmalıydı. Olmadığına göre CHP de oy kaybeden bir partidir. MHP, oy oranını ve milletvekili sayısını artıran bir parti olmuştur. Ama başarılı olmuş mudur? Çok tartışılması gereken bir konudur bu. Ayağına gelen “birlikte seçime girme” tekliflerine kapıyı kapattığı için halkın gönlünde kendine bir yer edinememiştir. Bu nedenle AKP’nin elini kuvvetlendirmiştir. MHP, SP ve BBP birlikteliği gerçekleşseydi kazandıkları sandalye sayısı 100 ün üzerinde olurdu. Ki, bu da AKP’nin 200 civarında milletvekili sayısına düşmesi demekti. HDP ise, bu seçimin en başarılı partisi olmuştur. (Bir elinin Kandil’de, bir elinin İmralı’da olması gerçeğini tartışma dışında tutarak) Hem baraj engelini aşmış ve hem de AKP zemininden kitlesel bir oy kaymasını sağlamıştır. Kürt kökenli yurttaşlarımızın ezici çoğunluğunu konsolide etmeyi başarmıştır. Bu arada Türkiye’nin her yerinden de oy devşirmiştir. 

 Demek ki, baraj engelini aşan her parti, başarılı değildir. Öyle veya böyle başarılı olan sadece HDP’dir. Eğer başarının ölçüsü, barajı aşmak ve milletvekili kazanmak ise…

 

Türkiye, seçimini yapmıştır ve bütün partilere ayrı ayrı ders alacakları mesajlar vermiştir. Ülkemiz, hükümetsiz kalmayacağına ve siyasi partilerimiz de siyasi sorumluluklarının gereğini yerine getireceklerine göre, bundan sonra “Koalisyon” sözcüğü, yeniden siyasi kültürümüzde yerini alacaktır. 

Çağdaş demokrasiler, bütün çıkış yollarını bünyesinde barındırır. Koalisyon da bu çıkış yollarından birisidir. Uzlaşmak, konuşarak sorun çözmek, el sıkışmak, birlikte hareket ederek çözümler üretmek koalisyonun doğasının bir gereğidir.

 

 Koalisyon Hükümetlerinde tabanları birbirine yakın partilerin işbirliği gibi, tabanları birbirine zıt olan partiler de, bir araya gelerek sosyolojik yapıları onarıp yeniden ve olumlu dizayn edebilirler. 

AKP’nin 13 yıllık yönetiminde bozulan sosyolojik yapımızın onarımında, Cumhuriyet değerlerinin yeniden yerine oturtulması noktasında koalisyonlar, çok önemli görevler ifa edebilirler. 

Koalisyonlarda, karşılıklı saygı ve ortak noktalarda buluşmak gibi bir kültür vardır. Dayatma, “dediğim dedik” anlayışı yoktur. Dünyada, özellikle Avrupa demokrasilerinde bunun çok somut örnekleri vardır. 

Aslında bu seçimin Karaisalı’daki yansımalarını da bu yazı çerçevesinde değerlendirmek istiyordum. Ama olmadı. Hem yazının uzamasını istemedim ve hem de Vahit Şahin Bey, Karaisalı Seçim sonuçlarını henüz mahalle mahalle bizimle paylaşmadığı için… 

Bu konuyu, bir başka yazımda değerlendirmek istiyorum.790 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617