Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret837066
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLSAYDIM…
18/02/2014

 

Tarih, 18 Şubat 2014, Saat 17.00

Bu tarih, siyasi partilerin tespit ettiği Belediye Başkan adaylarının ve Belediye Meclis Üyeleri adaylarının Seçim Kuruluna bildirilmesi için verilen süredir.

Zaten Belediye Başkan adaylarının isimleri bellidir de Meclis Üyelerinin isimleri açıklandığında hemen hemen her siyasi partide çalkantılar, kırgınlıklar, küskünlükler ve hatta istifalar, parti değiştirmeler olacaktır.

Bir başka anlatımla bu akşam “dananın kuyruğu” kopacaktır veya kopmuş gibi bir görüntü oluşacaktır.

Karaisalı özelinde nasıl bir çalkantı ve deprem yaşanacak aşağı yukarı tahmin etmekteyim. Karaisalı insanının sosyolojik ve psikolojik yapısını bilen bir insan olarak şunu söyleyebilirim: Taşlar yerinden oynar ama en kısa sürede aynı taşlar, aynı yerinde kalır. Çünkü İlçemizde siyasi partiler akrabalar arasında paylaşılmıştır. Kaybeden kaybetmemiştir, kazanan da zaten zafer kazanmış değildir. Sadece danışıklı döğüşün belgelenmesi hadisesi vukuu bulmuştur.

Olmaz ama olduğunu varsayarak ben bir partiden Belediye Başkanı adayı olsaydım, öncelikle ahbap çavuş ilişkilerine kesinlikle izin vermezdim. Hak edeni hak ettiği yere koymak isterdim.

 Partimin İlçe Yönetim Kurulunu toplardım ve Meclis Üyeliği için aday olan aday adaylarını toplantıya çağırırdım. Her aday adayının eline bir kağıt verirdim ve “kapalı oy verme kabinine girmelerini ve üç dakika içinde, son üç yılda okudukları üç kitabın adını ve yazarını yazmalarını” söylerdim. Bu sınavda başarılı olanları sıralamaya alırdım. Ve sonra elbette eğitim durumunu, devlet tecrübesi varsa onu değerlendirirdim, yaşını, cinsiyetini ve siyasi tecrübesini de masamın üzenine koyardım ve bu tablodan bir Belediye Meclis Üyeleri listesi çıkarırdım.

Ama bu kriterlerin birinci maddesi mutlaka kitap okumak olurdu. Çünkü okuyan insan, insanı ve dünyayı tanır, her şeyin para ve çıkar olmadığını bilir. Değer ölçüsü farklı ve saygındır. Olayları ve yapılacak hizmetleri esnaf gözüyle değil, yurttaş gözüyle yorumlar.

Böyle bir sınav ve testi uygulayan Belediye Başkan adayı seçimi kazandığında mutlaka yöresi, yurdu ve Türk insanı adına faydalı hizmetlere ve başarılara imza atar.

Ben Belediye Başkanı adayı olsaydım, en azından daha işe başlarken farklılığımı halkımıza hissettirirdim.

Şimdiki Başkan adaylarımızın söyler misiniz hangisi hangisinden farklı düşünmektedir ya da hangisi farklı bir zemin inşa ederek gelmektedir? Seçilecek Başkan, halefinin kaldığı yerden devam edecekse, yani şehrin simgesi olan yılların okaliptüs ağaçlarını kesecekse, kahvede belediye çalışanını halkın içinde tekme tokat döğecekse, İlçenin tarihi şahsiyetlerine sahip çıkmayacaksa? İlçe Merkezinde yaşayanların köylerde ikamet edenlerin aleyhine eşitler içerisinde birinci derece eşit olduğunu kabul edecekse?

 Ha Hasanı seçmişsiniz ha Hüseyin’i ne fark eder?1157 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933