Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret837066
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
SAYIN KAYMAKAMDAN ÖZÜR DİLİYORUM
26/04/2012

25 Nisan Çarşamba akşamı Karaisalılılar Derneğinin olağan kongresine katıldım. Gündemin “Dilek ve Temenniler” bölümünde konuşma yapmak üzere Divandan izin istedim.

Divan Başkanı söz verdi ve ben şair olmaya çalıştığımı, şiir yazdığımı, şairlerin duygusal olduğunu, vefa ve sadakate inandıklarını söyleyerek asıl konuya gidim.

Öncelikle iki yıl önceki kongrede “bugüne kadar Dernekte başkanlık yapan hemşerilerimizin görev sırasına göre resimlerinin asılmasını ve resim altlarına kısaca özgeçmişlerinin yazılmasını” istemiştim. Bunun bizim için bir vefa borcu olmasını belirtmiştim.

Fakat bugüne kadar bunun yapılmadığını gördüğümü ve bunun yanlışlığını dile getirdim. Vefalı olmamız gerektiğinin altını çizdim.

Daha sonra ikinci madde olarak 23 Nisan 1920 de toplanan TBMM de Adana’nın 5 Milletvekili ile temsil edildiğini ve 2 sinin Karaisalı’dan (Mehmet Hamdi İZGİ ve Abdullah Faik ÇOPUROĞLU) olduklarını ifade ettim. Ama ne acıdır ki, bu 2 güzide insanın Karaisalı’da esamelerinin okunmadığını, bir caddede, bir sokakta, bir meydanda, bir mahallede veya bir okulda isimlerinin bulunmadığını söyledim. Daha önce birkaç kez bu konuyu Belediye Başkanlarımızın ve İlçemiz Kaymakamlarının huzurlarında dile getirdiğimi ifade ettim ve toplantıda bulunan Kaymakam Beyden hassetsen bir daha talepte bulundum. Bu iki ismin Karaisalı’da yaşatılmasının gereğinden bahisle onlara olan vefa borcumuzu böylece belki bir nebze ödeyebileceğimizi ifade ettim.

Son olarak da İlçemizde Sayın Kaymakam Hidayet SARI Beyin öncülüğünde ve gayretiyle kurulan “Karaisalı Platformu”ndan bahsettim.

Söz alırken bu platformdan söz etmeyi zihnimde tasarlamıştım. Platform oluşturmanın çok doğru olduğunu ama mademki bu platform bir Sivil Toplum Kuruluşudur, o zaman başında Devletin Kaymakamının bulunmamasının doğru olacağını, platformun tamamen sivil kişilerden olması, bağımsız olarak proje üretmesini ve bu projelerin uygulanmak üzere Kaymakamlık makamına sunulması, uygulanabilirliğine göre bu projelerin hayata geçirilmesi Devletin imkanları çerçevesinde olmasının daha faydalı olacağını söylemeyi düşünüyordum.

Ama işte canlı yayın mı diyelim, irticalen konuşma mı diyelim söylemek istediklerimi tam izah edemeden “ Devletin Sayın Kaymakamının bu platformun başında olmaması gerektiğini savundum ve savunmamın altını doldurmadan konuşmamı bitirdim.

Keşke neden böyle düşündüğümü, Sivil Toplum Kuruluşlarının bağımsız çalışmasının evrensel bir kural olduğunu daha detaylı olarak izah edebilmiş olsaydım. Sanırım nutkum tutuldu ve sözlerimi bitirdim. Bu konuşmam sanki Kaymakam Beyi hedef alıyormuş gibi algılandı Kaymakam Bey ve Divan Başkanlığı tarafından…

Asla böyle bir düşüncem olamaz ve olmadı da… Ben Devletime 26 yıl hizmet etmiş bir emekli bürokratım. Orada bulunan herkes kadar belki daha fazla Devletime saygılıyım ve “Devlet-i Ebed Müddet” anlayışına sahip ama demokrasiye de o denli inanan bir Türk yurttaşıyım. Kaymakam Bey de orada Devletimi temsil ettiğine göre, bir saygısızlık yapmam benden asla tezahür etmez.

Sayın Kaymakamımdan çok çok özür diliyorum. Genç bir yöneticimizin beni yanlış anlaması veya sözlerimin maksadını aşan bir şekilde algılanması, gerçekten beni de çok üzmüştür. Hemen kendimi toparladım ve Divandan söz isteyerek “tekrar tekrar “ özür diledim. Özür dilemek bir erdemliliktir. Kaldı ki, kimseye sataşmadım, kimseyi hedef almadım. Sadece düşüncelerimi ifade ettim. İlk konuşmayı yapan İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Veysel Güngör’ün ifade ettiği doğrultuda “Konuşan bir Karaisalılı” olarak görüşlerimi beyan ettim.

Keşke İlçemiz Kaymakamı benim bu görüşüme katılmadığını veya kendince yanlış düşündüğümü söz alarak söyleseydi. O zaman ben de cevap hakkımı kullanır, konuyu hangi maksatla dile getirdiğimi, evrensel anlayışın neleri gerektirdiğini izah ederdim. Belki düşüncemi birlikte paylaşma imkanı doğar ve ortak bir noktada buluşurduk.

Kaymakam Beyin yanlışsam yanlışımı düzeltmem konusunda bana cevap vereceğini bekledim ama kendileri cevap vermediler. Yine aynı şeyleri söylüyorum: Bir Sivil Toplum Kuruluşunun Kongresindeyiz. Burada herkes konuşabilmeli. Fikrini söyleyebilmeli. İlgilisi de cevap hakkını kullanıp, yanlış varsa düzeltilmesini sağlamalıdır.

Ama bu orada öyle olmadı. Ve ben de Genç bir Kaymakamı üzmüş pozisyonuna düştüm. Asla böyle olmasını istemezdim.

Çünkü Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Yüce Atatürk, Türk Gençliğine sonsuz güvenmektedir ve ben de aynı düşünce ile gençlerimizin memleketimizin meselelerini çözeceklerine inanıyorum.

Buradan bir kez daha genç Kaymakamımızdan özür diliyorum. İlçemiz ve Ülkemiz adına yapacağı çalışmalarda başarılı olmasını tüm samimiyetimle ifade etmek istediğimi beyan ediyorum.

Emekli bir Devlet Memuru olarak hayatımı idame ettirmekteyim ve hiç kimseden makam veya mevki talebim olmamıştır. Bir beklentim de yoktur. Sadece medeni cesaretimi kullanarak yanlış olduğunu düşündüğüm bir konuda görüşlerimi ifade ettim. Yaptığım iş, İlçeme ve Ülkeme hizmet anlamında katkı sunmaktır.

Karaisalı Kamuoyuna saygıyla arz ederim.1537 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933