Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam461
Toplam Ziyaret983793
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
FENERBAHÇE BAŞBAKANI…
07/03/2014


“Sene 1942…

Babam Başbakan, aynı zamanda Fenerbahçe Başkanı.

Ankara’dayız. Fenerbahçe’nin maçı var. Kardeşim ve dayımla birlikte maça gitmek istiyoruz.. Ama havamız olsun diye bizi, babamın götürmesini istiyoruz. Babamdan çekindiğimiz için annemize söylüyoruz. Annem, babama aktarıyor çocukları maça götür diye… Babam, peki diyor. Hep birlikte Başbakanlık aracına biniyoruz. Stada geliyoruz. Şeref tribününe oturup sahayı en güzel yerden seyredeceğimizi düşünürken…  Babam, şoföre sesleniyor şurada dur diye. Cüzdanından para çıkarıyor, dayıma veriyor: Haydi bakalım çocuklar, gişenin önüne geldik, gidin biletlerinizi alın diyor…”

Oğlu anlatıyor bunu.

Şükrü Saraçoğlu’nun oğlu.

Başbakan, Fenerbahçe’nin Başkanı.

“Avanta Almayacaksın!” diyor.

Alt tarafı bilet. Evladına bile ayarlamıyor.

“Her ne almak istiyorsan, mutlaka parasını ödemelisin.

Suiistimalin büyüğü- küçüğü olmaz”.

……….

Başbakan Saraçoğlu, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinin balosuna gidiyor. Müzik çalıyor, bir genç kız, Başbakanın yanına yaklaşıyor, dansa davet ediyor. Başbakan, reddediyor, olmaz diyor.. Ortam buz kesiyor, kızcağız fena halde bozuluyor, masasına dönüyor.  İki dakika sonra Başbakan genç kızın yanına gidiyor. Benimle dans eder misiniz? diyor. Herkes şaşırıyor, Başbakan gülümsüyor. Dansa erkek kaldırır, sırf Başbakanım diye bir genç kızı ayağıma getirtmem diyor.

(Başbakanın yanına gidip daansa kaldırdığı genç kız, Feriha Sanerk. Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın Emniyet Müdürü oldu. Şimdilerde kızlı erkekliye tahammül edilemeyen Türkiye de bir zamaanllar bunlar oluyordu.)

Ve seneler geçiyor.

Başbakanlar değişiyor,

Fenerbahçe başkanları değişiyor.

Kadıköy’de maç var.

Fenerbahçe Başkanı Faruk Ilgaz, stada giriş yapmak üzeredir.

O sırda bilet kuyruğunda yaşı hayli ilerlemiş, bastonlu bir beyefendiyi görüyor. Dikkatlice bakıyor. O da ne? Bilet kuyruğunda bekleyen beyefendi Şükrü Saraçoğlu.

…….

Çünkü seneler geçiyor ama evladına avanta vermeyen Başbakanın zihniyeti aynı kalıyor. “Ne almak istiyorsan mutlaka parasını ödeyeceksin.”

……

Çünkü, ateşten gömleği giymiş, Milli Mücadelede kanla- barutla yoğrulmuş, boğazından tek kuruş haram lokma geçmemiş, milletin çıkarlarını ailesinden, kendinden, evladından önce tutmuş adamlardı onlar. Adam gibi adamlardı.

……

E bakıyoruz günümüzün baba oğullarına…

Babası oğlunu arıyor, paraları sıfırla diyor, öbürü kasaları hallettim, 30 milyon Euro kaldı babacığım diyor. Fenerbahçe adayı şunları şunları söylesin, yönetime şunlar girsin diyor, bizden olmayanlara hesap sor diyor, öbürü de peki babacığım falan diyor.

Yukarıda okuduğunuz yazı, Yılmaz Özdil’in 5 Mart 2014 tarihli köşe yazısıdır. Cumhuriyeti kuranları, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere asker-sivil bütün fedakâr ve cefakar, yurtsever ve milliyetperver o örnek insanları rahmetle anıyorum.

Yazıya hiçbir yorum yapmıyorum. Sadece altına imzamı atıyorum…992 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563