Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret837066
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
FENERBAHÇE BAŞBAKANI…
07/03/2014


“Sene 1942…

Babam Başbakan, aynı zamanda Fenerbahçe Başkanı.

Ankara’dayız. Fenerbahçe’nin maçı var. Kardeşim ve dayımla birlikte maça gitmek istiyoruz.. Ama havamız olsun diye bizi, babamın götürmesini istiyoruz. Babamdan çekindiğimiz için annemize söylüyoruz. Annem, babama aktarıyor çocukları maça götür diye… Babam, peki diyor. Hep birlikte Başbakanlık aracına biniyoruz. Stada geliyoruz. Şeref tribününe oturup sahayı en güzel yerden seyredeceğimizi düşünürken…  Babam, şoföre sesleniyor şurada dur diye. Cüzdanından para çıkarıyor, dayıma veriyor: Haydi bakalım çocuklar, gişenin önüne geldik, gidin biletlerinizi alın diyor…”

Oğlu anlatıyor bunu.

Şükrü Saraçoğlu’nun oğlu.

Başbakan, Fenerbahçe’nin Başkanı.

“Avanta Almayacaksın!” diyor.

Alt tarafı bilet. Evladına bile ayarlamıyor.

“Her ne almak istiyorsan, mutlaka parasını ödemelisin.

Suiistimalin büyüğü- küçüğü olmaz”.

……….

Başbakan Saraçoğlu, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinin balosuna gidiyor. Müzik çalıyor, bir genç kız, Başbakanın yanına yaklaşıyor, dansa davet ediyor. Başbakan, reddediyor, olmaz diyor.. Ortam buz kesiyor, kızcağız fena halde bozuluyor, masasına dönüyor.  İki dakika sonra Başbakan genç kızın yanına gidiyor. Benimle dans eder misiniz? diyor. Herkes şaşırıyor, Başbakan gülümsüyor. Dansa erkek kaldırır, sırf Başbakanım diye bir genç kızı ayağıma getirtmem diyor.

(Başbakanın yanına gidip daansa kaldırdığı genç kız, Feriha Sanerk. Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın Emniyet Müdürü oldu. Şimdilerde kızlı erkekliye tahammül edilemeyen Türkiye de bir zamaanllar bunlar oluyordu.)

Ve seneler geçiyor.

Başbakanlar değişiyor,

Fenerbahçe başkanları değişiyor.

Kadıköy’de maç var.

Fenerbahçe Başkanı Faruk Ilgaz, stada giriş yapmak üzeredir.

O sırda bilet kuyruğunda yaşı hayli ilerlemiş, bastonlu bir beyefendiyi görüyor. Dikkatlice bakıyor. O da ne? Bilet kuyruğunda bekleyen beyefendi Şükrü Saraçoğlu.

…….

Çünkü seneler geçiyor ama evladına avanta vermeyen Başbakanın zihniyeti aynı kalıyor. “Ne almak istiyorsan mutlaka parasını ödeyeceksin.”

……

Çünkü, ateşten gömleği giymiş, Milli Mücadelede kanla- barutla yoğrulmuş, boğazından tek kuruş haram lokma geçmemiş, milletin çıkarlarını ailesinden, kendinden, evladından önce tutmuş adamlardı onlar. Adam gibi adamlardı.

……

E bakıyoruz günümüzün baba oğullarına…

Babası oğlunu arıyor, paraları sıfırla diyor, öbürü kasaları hallettim, 30 milyon Euro kaldı babacığım diyor. Fenerbahçe adayı şunları şunları söylesin, yönetime şunlar girsin diyor, bizden olmayanlara hesap sor diyor, öbürü de peki babacığım falan diyor.

Yukarıda okuduğunuz yazı, Yılmaz Özdil’in 5 Mart 2014 tarihli köşe yazısıdır. Cumhuriyeti kuranları, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere asker-sivil bütün fedakâr ve cefakar, yurtsever ve milliyetperver o örnek insanları rahmetle anıyorum.

Yazıya hiçbir yorum yapmıyorum. Sadece altına imzamı atıyorum…924 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933