Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret965759
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
NECDET HOCANIN ARDINDAN
11/11/2017


                                                                                  

            Necdet Hoca ya da Necdet Özkaya kimdir?


Özellikle 12 Eylül öncesi Çukurova yöresinde Türkçülerin, Milliyetçilerin ve genel anlamda bütün öğretmenlerin yakından tanıdığı, saygı duyduğu bir öğretmendir. Dahası bir yazar ve entelektüeldir.


Adana’da uzun yıllar Türkçe ve Edebiyat Öğretmeni olarak görev yapmıştır. Daha sonra Ankara’da Milli Eğitim bürokratı olarak Türk Milli Eğitimine hizmette bulunmuştur.  Son görevi, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı idi. Uzun süren hizmet döneminden sonra emekliye ayrıldı ve Ankara’da ikamet ediyordu.


Anarşinin kol gezdiği, hergün birkaç kişinin katledildiği, sokaklarında yürümenin zor olduğu Adana’nın, o yıllarda yetiştirdiği korkusuz yiğit evladı;Türkçülüğün ve Türk Milliyetçiliğinin cefakar, fedakar ve yılmaz savunucusu ve Öğretmenlerin öğretmeni Necdet Özkaya Hakka yürüdü.


Yağmurlu bir günde, 5 Kasım Günü Adana Asri Mezarlıkta öğrencilerinin, ülküdaşlarının, gönül dostlarının hüzünlü bakışları, yakınlarının yağmur damlalarına karışan gözyaşları ve dualarıyla sonsuzluğa uğurlandı.


12 Eylül 1980 öncesi anarşik ortamda 1979 yılında şehit edilen kardeşi Yavuz Özkaya’nın yanıbaşında toprağa verildi. Sağ- sol çatışmalarının yoğun yaşandığı o günlerde yolda yürüyen iki kardeşten Yavuz, bu saldırıda şehit olurken Oğuz yaralı olarak kurtuldu ama bir gözünü teröre kurban verdi.


Necdet Hocamızın ve kardeşi Ülkücü şehidimizin mekanları Uçmağ olsun. Yüce Tanrı’nın rahmet ve mağfireti üzerlerinden eksik olmasın.


Necdet Hoca, benim de öğretmenimdi. Adana İmam Hatip Okulunda orta bölümündeyken Yurttaşlık Bilgisi dersimize girerdi. Liseye geçtiğimizde de 6. Sınıfta Edebiyat öğretmenimiz olarak bizlere çok şeyler kazandırdı. Ama notu kıttı. Sınıfta en yüksek notu ben alırdım ve aldığım not 10 üzerinden 6 olurdu.


Necdet Hoca, suyu sert verilmiş bir çeliğe benzerdi. Öğrenciliğim esnasında pek güldüğünü görmedim. Hep ciddi, hep düşünceli bir yüz ifadesi vardı. Bisikletiyle gelirdi okula ve bisikleti park yerinde kilitleyip bahçeden binaya doğru yürüdüğünde heybetinden titrerdik adeta. Yürüyüşü kocamandı. Yürüyüşünü tanımlayacak başka ifade bulamıyorum, o nedenle “yürüyüşü kocamandı” diyorum.


Türklüğe ve Türkçeye dair ne öğrenmişsem, en azından yüzde seksenini Necdet Özkaya Hocamdan öğrenmişimdir. Kompozisyon yazmayı ders olarak değil, hayatın bir gereği olarak bizlere anlatırdı. En çok da kitap okumayı tavsiye ederdi. Adsız Hocanın Bozkurtlar ve Bozkurtların Ölümü adlı romanlarını, Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun, Bekir Büyükarkın’ın, Oğuz Özdeş’in tarihi romanlarını Hocanın tavsiyesiyle okuduğumu hatırlıyorum.


Eskiistasyon semtindeki Türkçüler Derneğinde Cumartesi günleri seminerler verirdi Milliyetçi öğretmenlerimiz. Bugün o günleri düşündüğümde Necdet Özkaya, Hayrullah Güven ve Ayhan Aksu Hocalarımız geliyor aklıma. Necdet ve Ayhan Hocalarımızı sonsuzluğa uğurladık. Yüce Tanrı, Hayrullah Güven Hocamıza sağlıklı ve uzun ömürler versin. Mutlaka başka öğretmenler de o mekânda seminerler verdiler ama ben bu üç öğretmenimizi hatırlıyorum. Her Cumartesi günü öğleden sonraları giderdik derneğe. Çünkü o zamanlar Cumartesi günü öğleye kadar okullarda ders işlenirdi.


Ayrıca öğretmen arkadaşları ile birlikte bir dergi yayınlarlardı. Aylık olan derginin adı HAYKIR idi. Arşivimde bu derginin bir sayısı var ama bakmak istedim, bulamadım. Necdet Hoca, dergideki yazılarını “N. Vanizade” müstear adıyla yayınlardı. Şiir de yazar mıydı, hatırlamıyorum.


Bu kırık-dökük, biraz da hatıralara yaslanan bu yazıyı okuyan arkadaşlarının, öğrencilerinin gözlerinin önünden Necdet Hoca ile olan hatıralarının puslu bir film şeridi gibi geçeceğini tahmin ediyorum. Ben, yazarken buna benzer birçok duygu ve düşünceyi bir anda yaşadım.


Son durağı Uçmağ olsun. Işıklar içinde uyusun.

 




333 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310