Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret965741
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’LI SEÇMENLERE SESLENİYORUM
08/06/2018

24 Haziran seçimine sayılı günler kaldı.

Söyleşimizin başlığı böyle ama genelde bütün seçmenlerimize ancak özelde, özellikle Karaisalı’lı seçmen hemşehrilerimize seslenmek istiyorum.

Seçme ve seçilme hakkı, demokratik hakkımızdır. Bu hakkımızı mutlaka kullanmalıyız. Yani sandığa gitmek bizim için bir yurttaşlık görevidir. Bunu bir kez de ben, sade bir yurttaş olarak hatırlatmayı kendime görev addediyorum.

Hemşehrilerimizin büyük çoğunluğunun beni, dünya görüşümle ve kişiliğimle tanıdığını düşünüyorum. Karaisalı’da PTT Müdürlüğü, Tellidere Mahalle Muhtarlığı görevlerinde bulundum. Sigorta Acenteliği yapıyorum ve çok sayıda Karaisalı’lı müşterim bulunmaktadır. İnternet üzerinden her gün en az üç gazete okurum. Vakit bulabilirsem okuduğum gazete sayısı beşten de fazla olur. Gazetelerin haberlerinden ziyade yazarlarını okurum. Gençliğimde daha çok okurdum ama şimdilerde yılda ancak 4-5 kitap okuyabiliyorum.

Sosyolojik anlamda genetik mensubiyet bakımından Türküm. Dünya görüşü olarak Türkçüyüm, Türk Milliyetçisiyim. Felsefi olarak sosyal adalete inanırım. Ülkemizde yaşayan herkesin birlik ve beraberlik içerisinde eşit koşullarda vatandaşlık bağı ile Türkiye Cumhuriyetine bağlı insanlar olarak yurttaşlık hukukuna inanırım.1977 yılından bu yana hiç aksatmadan demokratik hakkımı kullandım. Fanatik partici değilim. Yasalarımızın izin verdiği her partiye adayın ve partinin siyasi anlayışını göz önünde bulundurarak oy verebilirim ve geçmişte de vermişimdir. Partilerin ülkeyi yönetme konusunda programları vardır. Aslında seçmenler olarak partilerin programlarını görerek, inceleyerek oy verip vermeme konusunda karar vermeliyiz. Ama Türkiye’de bu, böyle olmuyor maalesef. Hepimiz Parti Genel Başkanlarının konuşmasına, boyuna-posuna ve gündelik politikanın içindeki performansına bakarak oy veriyoruz. Kimin ağzı daha çok laf yapıyorsa, hangisi daha çok hissiyatımıza, dini duygularımıza hitap ediyorsa hoşumuza gidiyor, ona oyumuzu veriyoruz. Oy verme ölçüsünde çok az da olsa babadan kalan particilik anlayışı ile babamızın partisine oy vermeye devam ediyoruz.

Değerli hemşehrilerim, kendine göre entelektüel birikimi olan, yöremizi ve yöre insanlarını sosyolojik ve yapısal olarak tanıyan, bu konuda kitap yazan bir Karaisalı insanı olarak gelin bunları aşalım diyorum.

Siyasi Partilerin Milletvekili aday listeleri kesinleşti. Sadece Genel Başkanların söylemine bakarak değil, listeleri inceleyerek ancak iktidara geldiklerinde yapacakları değişiklik ve hizmetlerini içeren vaatlerini de dikkate alarak sandığa gidelim.

Cumhuriyet bize yurttaşlık ve yönetime değişik şekillerde katılma ve ortak beyan hakkı vermiştir. Yirmi birinci yüzyıldayız. Artık teba değiliz, padişah nezdinde kul değiliz. Yurttaşız, vatandaşız, bu ülkenin sahibiyiz. Nasıl evimizi çekip-çevirirken en güzel şekilde idare etmeyi düşünüyorsak, ülkemizin idaresini emanet edeceğimiz kişilere ve kadrolara da daha fazla dikkat etmeliyiz.

Kendi irademizle, kendi bakış açımızla gelişmeleri değerlendirmeli, yöremizin ve çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini düşünerek seçim sandığına gitmeli, oy vermeliyiz. Bağnazlık, bizi olduğumuz yere kilitler ya da geriye götürür. Ama akıl ve hür irade, bize farklı çıkış yolları gösterir.

Bütün bunların ışığında seçimlere katılan partilerin Milletvekili aday listelerini tek tek inceledim.

Kanaatim şudur ki, bir Karaisalı insanı olarak kendime en yakın listenin İYİ Partinin listesi olduğunu gördüm. Diğer partilerin ilk beş sırasına giren Karaisalılı aday yoktur. Metanet Çulhaoğlu, İYİ Partinin ikinci sırasında yer almaktadır ve seçilmesi garantidir.

Şöyle ki, siyasi partiler listelerini yaparken çok çeşitli faktörleri masaya koyarak, değerlendirerek, getirisini- götürüsünü hesap ederek listeye son şeklini verip Yüksek Seçim Kuruluna verirler. Demek ki diğer partiler, Adana'da bir Karaisalı gerçeğini görmemişler ve listelerini ona göre düzenlemişlerdir.

Bu bağlamda listelere baktığımızda İYİ Partinin listesinde seçilebilir yerde hemşehrimiz M. Metanet Çulhaoğlu’nun olduğunu görmekteyiz. O zaman yöremizi, gelecek beş yıllık sürede temsil edecek olan kişi M. Metanet Çulhaoğlu olacaktır. Onun etrafında kenetlenerek yöremizden güçlü bir oy desteği ile Ankara’ya göndermeliyiz ki, Genel Başkan nezdinde daha güçlü bir duruşu olsun.

M. Metanet Çulhaoğlu, bir dönem milletvekilliği yaptığı için parlamento tecrübesi vardır. Tanınmışlığı vardır, geçmişte milletvekilliği yapmış ve yeniden parlamentoya gelecek olan arkadaşları vardır. Bunlar kendisi için artı değerlerdir ve yöremiz için de avantaj olarak düşünülmelidir.

Bazı insanlar, geçmişte pek hizmetini göremediklerini söyleyebilirler. Anlıyorum ama o zaman hem Meclis tecrübesi fazla değildi ve hem de 5 yıllık dönem bitmeden erken seçime gidildi. Takip ettiği projeleri hayata geçirme ve halkımıza sunma konusunda elindeki bu fırsat, erken seçim nedeniyle gerçekleşemedi.

Yardımlaşma hususunda şöyle bir dinsel değerlendirme vardır: “Maddi yardımda bulunurken en yakınınızdakileri gözetiniz.” Bu kuralı demokrasi hayatımıza da uygulayacak olursak yakından tanıdığımız, selam verip-aldığımız adayları gözetmeliyiz.

Metanet Çulhaoğlu, şimdilik bu kurala uyan tek adaydır.

 

 

 

 603 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR – 3 - 16/05/2020
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’mizde de olağanüstü durum devam ediyor. Virüs, toplumsal hayatımızı ve ekonomik vaziyetimizi çok kötü etkilemektedir. Buna bir süre daha katlanmamız gerekecektir ama işte o süre ne zaman bitecek belli değildir.
KORONOVİRÜS GÜNLERİ – 2 - 21/04/2020
Tehlikeli durum devam ediyor. Bütün dünya teyakkuz halinde ama tehlikeyi tamamen ortadan kaldıracak bir hal çaresi de bulunmuş değil.
KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ŞİİR-1 - 27/03/2020
Dünyamızın, bugünlerde neredeyse bütün ülkeleri tehdit eden ve salgın bir hastalık olan koronavirüsü ile başı dertte.
ADALET, BİRGÜN HERKESE LAZIM OLACAKTIR - 11/02/2020
Günlük hayatımızda kullandığımız, yeri gelince örnek verdiğimiz özlü sözler vardır. Her milletin kendi doğal yaşamından, tecrübe ve deneyiminden meydana gelen ve gelecek kuşaklara aktarılan kalıplaşmış sözlerdir bunlar.
KARAİSALI BOZLAĞI* - 30/12/2019
Bilindiği üzere bozlak, uzunhava tarzında söylenen türkülerimize verilen genel bir addır. Çukurova yöremizde ve İç Anadolu Bölgemizde söylenen uzunhavalara bozlak denilmektedir. Gavurdağlarının ötesinde söylenen bu tür uzun havalar da Barak olarak a
NE DÜŞÜNÜYORUM?... - 24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
YENİ TÜRK ALFABESİNİN KABUL VE UYGULANMASI… - 01/11/2019
Tarih içerisinde Türkler, Göktürk Alfabesinin dışında da farklı alfabeler kullanmışlardır.
MOTORSİKLETE BİNMEK BIÇAK SIRTINDA YÜRÜMEK GİBİDİR - 18/10/2019
Değerli hemşehrilerim, bu sitede ve bundan önceki dönemlerde Karaisalı Gazetesinde bir köşe yazarı olarak sizlerle birlikte olduk ve olmaya devam ediyoruz.
KARAİSALI ÜZERİNE BİR ŞİİR KLASİĞİ.... - 03/10/2019
Karaisalı, yamaçlarında davar güttüğüm, derelerinde-çaylarında çimdiğim, taşlı-tozlu yollarında “dora” marka lastik ayakkabıyla yürüdüğüm, okula giderken yağmurlarında ıslanıp, bacası tüten ocağında kurulandığım, rüzgârlarında saçlarımı dalgalandırdı
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310