Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret837066
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ADEM ÇETİN
03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
Çocukluğunun en güzel günlerini geçirerek büyüdüğü, gençliğinin en delişmen çağını yaşadığı, olgunluğunda hizmette bulunduğu mahallesini bırakıp gitti.
Selam verdiği, selam aldığı insanları, “Günaydın! Hayırlı İşler!” dileyerek selamladığı esnafları, adım adım yürüdüğü, gördüğü eksiklikleri anında Belediye yetkililerine bildirdiği sokakları bırakıp gitti.
Başını şefkatle okşadığı öğrencileri, öğütlerde bulunduğu gençleri,”abla” dediği ev kadınlarını, “bacım” dediği genç kızları, “amca-dayı” dediği mahalle büyüklerini bir tebessüm bulutu gölgesinde, bir samimiyet rüzgarı serinliğinde bırakıp gitti.
Adem Çetin! Senin gibi bir güleryüzlü genç adama buraları bırakıp gitmek hiç yakışmadı.
Ölüm sana yakışmadı Adem Çetin!
Belki bir dönem Muhtarlığa ara verecektin ama inanıyorum en yakın seçimde yine halkınla buluşacak, kucaklaşacaktın. Çünkü sen, Muhtarlık görevini aşkla, şevkle ve heyecan ile sürdürüyordun.
Daha yapacak çok hizmetin vardı. Bu yaşta ve bu zaman diliminde mahalleni ve biz sevenlerini bırakıp gitmemeliydin Adem Çetin!
2004 yılında iki Adem olarak iki komşu mahalleye muhtar seçilmiştik.
Ben, Tellidere’ye, Adem Çetin de Fatih’e…
Beş yılımızı dayanışma içinde geçirdiğimizi gururla söylemek isterim. Bana karşı saygısında hiç kusur etmedi. Hep “Adem Abi” diye hitap ederdi.
 Ben, Devlet Memurluğundan emekli olduğum için bende Devlet tecrübesi vardı. Devletin yazışma dili vardı. Ama ayrıca da Devlet memurluğundan gelen bir ağırlık anlayışı da vardı. Ne kadar üzerimden atmak, bunu aşmak istesem de…
Mahallemiz sakinleriyle ilişkilerimizde bunu hissediyordum. İstemesem de daha diplomatik bir tavır içinde oluyordum. Bu durumun Adem Çetin’in halkla ilişkilerindeki sıcaklığını gördükçe farkına varıyordum.
Oysa Adem Çetin de mükemmel bir esnaf anlayışı vardı. Hep güleryüzlüydü, Hayata güneşin aydınlığından bakan bir iyimser tarafı vardı. Her şeye olumlu yaklaşırdı.
Mahalle sakinleriyle ilişkilerinde, konuşmalarında söze mutlaka “Abi, Amca, Abla, Kardeş” sözcükleriyle başlardı. Böylesine bir sıcak dialog veya fikir alışverişi, karşısındaki insanı mutlu etmeye yeterdi.
 İnsanlarımızın da zaten yetkililerden ve seçilmişlerden beklentisi öncelikle içtenlikti. Talepler, en kısa zamanda yerine getirilmese bile güleryüzün hatırına kimse kırgınlığa prim vermezdi.
Bu sıcak karşılama, mahalle sakinlerinde olumlu karşılık bulur, sorunların daha içten konuşulmasını, tartışılmasını sağlardı. Esnaflıktan gelen “müşteri-satıcı” ilişkisini Muhtarlığa da taşımıştı ve bu anlayış, halkıyla çok çabuk içli-dışlı olmasına vesile oluyordu.
Planlı-programlı çalışan bir hizmet adamıydı. Mahallesinde gerçekleştirmeyi hedeflediği hizmetleri bir liste halinde kağıda döker, levha olarak duvara asar, gerçekleşenlerin üzerini çizerdi. Bekleyen talepleri de gündeminde tutar, takibini yapardı.
Belediyelerle ve Kaymakamlıkla da ilişkileri hep sıcacıktı. Toplantılara katılır, varsa beklenti veya önerisini söz alarak saygılı bir dil ile ifade ederdi. Bazen övgü, bazen talep bağlamında mutlaka söz alır, kendini göstermeyi çok severdi. Ben de  “Ademciğim yine gündemdesin” diyerek tebrik ve teşvik ederdim.
İşte Adem Çetin kardeşim böyle bir insan olarak iz bırakarak aramızdan ayrılıp sonsuzluğa yürüdü. Vakitsiz ölümü sevenlerinde derin bir üzüntü bıraktı.
Adem Çetin’i bu duygu yoğunluğu içerisinde kelimelerin kifayet ettiği kadar anlatmaya çalıştım. Elbette hakkında daha çok güzel şeyler söylemek mümkündür.
Yüce Tanrı, son durağını Cennet eylesin.


247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRMEK - 26/06/2018
24 Haziran 2018 seçimlerinin üç kazananı oldu.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933