Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam246
Toplam Ziyaret837065
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ARAMIZDAN BİR AŞIK İMAMİ GİTTİ…
06/03/2012
      Şiir söyleme, türkü çığırma üslubunu ya da tarzını, Karacaoğlan-Dadaloğlu geleneğinden alan Aşık İmami’nin ölüm haberi, bu sabah ekranlardan önüme kara bir bomba gibi düştü. Daha doğrusu acı haberi duyunca yüreğim yangın yerine dönüştü.

 

Kendisiyle birkaç kez konuşmuşluğum vardı, yakınında değildim, çok yakından tanımazdım ama kim olduğunu, kalibresini, ağırlığını, bulunduğu yeri hakkıyla doldurduğunu bilirdim.

 

Tavrını, dünya görüşünü, şiirinin tadını çok iyi bilirdim.

 

Halk sanatımızın son temsilcilerinden olduğunu bilirdim.

 

Eyvah dedim, geleneğin bir koca çınarı daha devrildi…

 

Eyvah dedim, Çukurova’nın alacalı turaçları, kınalı keklikleri, boz şahanları, gövel ördekleri; Torosların eteğinde gökteki yıldızlar gibi öbek öbek dağılmış Yörük- Türkmen köylüleri davar güderken, bahçe bellerken, tarla sürerken, gökyüzünde yankılanan ve yanıbaşlarına rahmet damlaları gibi düşen Aşık İmami’nin yanık sesini artık duyamayacaklar.

 

Eyvah dedim, yanık bozlaklar öksüz kaldı…

 

Eyvah dedim, Er meydanlarında güreş tutan yiğitler, delikanlılar cazgırsız kaldılar, şiirsiz kaldılar… Ayağında kara şalvarı, üzerinde ak gömleği ve belinde ebrişim kuşağıyla kim onlara salâvatlar getirecek? “İki yiğit çıktı meydane… İkisi birbirinden merdane” diyerek kim onlara övgüler düzecek?...Kocaman güreş alanlarını bir uçtan bir uca koşarak, uçarak dolaşacak ve şiirler ve türküler çağıracak kimi bulacağız bundan sonra?...Kim sırtlarını sıvazlayıp meydana salacak tıfıl gençleri, usta güreşçileri?...

 

Acaba diyorum Karacaoğlan, Dadaloğlu, Gündeşlioğlu gibi kadim Çukurovalı ozanlar, “Bizim geleneğimizden bir torunumuz geliyor” diye ruhlar âleminde Âşık İmami’yi karşılamaya hazırlandılar mı? Yakın zamanlarda sonsuzluğa yolcu ettiğimiz Abdulvahap Kocaman, Kul Mustafa, Aşık Ferrahi gibi feyiz aldığı ustalar, yola çıkıp “Hoş Geldin İmami! Çukurova bıraktığımız gibi duruyor mu? diye meraklı sorular soracaklar mı?

 

Ey Aşık İmami!... Ölüm sana yakışmadı.

 

Sen ki, Büyük Halk Ozanı Karacaoğlan gibi daha uzun yıllar omzunda sazın ile Anadolu’muzu, Güzel Çukurova’mızı, oba oba, köy köy, belde belde, şehir şehir dolaşacaktın. Tıpkı bizlere sevdirdiğin gibi sazınla-sözünle ve sohbetinle çocuklarımıza, torunlarımıza da türkülerimizi, türkü çağırma geleneğimizi sevdirecektin.

 

Sen ki, Aşık Tarzı halk Edebiyatımıza daha nice güzel eserler kazandıracaktın. Senin gibi geleneğe gönül veren Hacı Karakılçık, Hakkı Tanrıkulu, Osman Akçay, Aşık Postacı, Aşık Mercan, Aşık Ceyhani gibi yoldaşlarınla geçtiğiniz yollara çiçekler ekerek, vardığınız yerlere türkü bayrakları dikerek geleneğe hizmet edecektiniz…

 

Ölüm haberini duyunca;  gözümün önünde bir kocaman Yörük çadırının yıkıldığını, bir Yörük devesinin tökezleyip yere çöktüğünü, Avşar’ın sürüsünün göz gözü görmez bir boranda kaybolduğunu, çanların sustuğunu, koyunların-keçilerin melemelerinin son bulduğunu düşündüm.

 

Ölüm haberini öğrendiğimde; uzun sözün kısası, bir Türk Halk Sanatı sevdalısı olarak, kendi küçücük dünyasında bir folklor araştırmacısı olarak kendi yakınlarımdan birisini kaybetmiş kadar üzüldüm.

 

 Çünkü senin kültürümüze katacağın daha çok şeyler vardı. En olgun ve en verimli çağında aramızdan ayrıldın. Bizim için gerçekten bir büyük kayıpsın.

 

Güle güle! Teninin rengi gibi bahtı da esmer olan güzel insan.

 

Sen gittin, türküler kaldı öksüz.

 

Adın kaldı yadigar…..

 

 1014 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933