Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam247
Toplam Ziyaret837066
HABER VİDEOLARI
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ÇALIŞMAK BİR İBADETTİR
14/04/2012

          Atalarımız, boş yere“İşleyen demir ışıldar” dememişlerdir.

Bu güzel deyim ve buna benzer daha onlarca söz; bir büyük tecrübenin, nice büyük deneyimlerin neticesinde kıvamını bulmuş, olgunluğa erişmiş, ”Atasözü”  olma bahtiyarlığına ulaşmıştır.

“Nerede hareket varsa orada bereket vardır” sözünün sadık takipçisi olan atalarımız, hareket ile bereketi özdeşleştirerek Orta Asya bozkırlarından Avrupa’nın içlerine, Afrika kıyılarına, Basra Körfezinden Hicaz Yarımadasına kadar uzanmışlar, bazen “İlayı Kelimetullah” ve bazen de “Devlet-i Ebed Müddet” aşkına at koşturmuşlardır. Ama asıl kendi refah ve saadetleri için bu hareketlerinde bereketi aramışlardır.

Ancak, fethedilen bu yeni topraklarda yan gelip yatılmamış, buralara kültürümüz, törelerimiz, yani medeniyetimiz taşınmıştır.  Oba oba, oymak oymak, boy boy yerleştikleri yeni yerlere Orta Asya’  dan  getirdikleri isimleri vermişler, imar hareketleri çerçevesinde yapılan mabetler, hanlar, hamamlar, kaleler ve kervansaraylarla; şifa evleri eğitim ve öğretim kurumları ile buralar, mamur ve müreffeh kılınmış, tarihi dokuya“Türk” mührü vurulmuş, tapuya sahip olunmuştur.

Ama heyhat…

Tembellik, bugün üzerimize bir kâbus gibi çökmüşe benziyor. Emek vermeden kazanmanın, vermeden almanın yollarını aramaktan başka bir şey düşünecek durumda değiliz.

Artık, Milli Piyango biletlerinden, Spor Toto, Spor Lotodan, Altılı Ganyan ve Sayısal Lotodan medet umuyoruz. Bazı televizyonların yarışma programlarına iştirak edebilmek ve verilen telefon numarasına ulaşabilmek için saatlerce telefonlarımızı meşgul ediyoruz. Bu tür lotaryalara katılarak köşeyi dönme hesapları içerisinde sosyal bunalımlara doğru sürükleniyoruz.  

 Düşünebiliyormusunuz, nereden nereye geldik. Büyük Atatürk’ün ”Türk;  Öğün, Çalış, Güven ” , ”Türk; çetin işler başarmak için yaratılmıştır.” Ve O’nun, “Muvaffak olmak için, çok çalışmak lazım geldiğini bilmeliyiz .” özdeyişlerini unutmuşuz, sanki bir daha hiç gündemimize almamak üzere tarihin tozlu sayfaları arasına gömmeye çalışmışız.

 İslamın Yüce Peygamberi Hazreti Muhammet’in  “ İnsan; elinin emeğinden daha hayırlı bir taam yememiştir” hadisini göz ardı etmişiz.  Umudumuzu lotaryalara, şans oyunlarına ve çekilişlere bağlamışız.  Ayrıca “köşe dönme” oyunlarına yeni formüller, yeni kurnazlıklar katmayı yeğlemişiz.

 Oysa mensubu olmaktan şeref duyduğumuz İslam Dini, alın terinin kutsallığını; gelenek ve göreneklerimiz de çalışmanın, yardımlaşmanın dayanışmanın önemini kabul eder. Sosyal yaşantımızın temelinde, çalışana, üretene saygı ve çalışanın emeğinin alınteri kurumadan verilmesi kuralı vardır.

 Çünkü çalışan insan, hem kendisi kazanır, hem ülkesine kazandırır, hem de gelecek nesillere bolluk ve bereket bırakır.

Çalışmak, bir ibadettir.

 İbadetin bir yanı Tanrı ‘nın hoşnutluğunu kazanmak, bir yanı da manevi hazzın eşliğinde “öteki âlemin” huzur ve sükûnunu yakalamaktır. İbadet eden insan, nasıl ki ibadet esnasında iyiliği, doğruluğu düşünüyor, iyilik ve güzellik duygusuyla yoğunlaşıyorsa çalışan insanda tıpkı ibadet eder gibi ürettiği mal ve hizmetle bir şeyleri ortaya koyabilmenin hazzını tadıyor, güzel geleceklerin zeminini hazırlıyordur.

İşte olaya buradan bakınca çalışmanın bir ibadet olduğu hususunda aynı düşünce ekseninde buluştuğumuza inanıyorum. Çalışma şevk ve heyecanı, bireyler düzeyinde kalmamalı, toplumun bütün fertleri bu şuura vakıf olmalıdır. Bu bilinci, bugünün küçüğü fakat yarının büyüğü olacak çoçuklarımıza da aşılamalıyız. Böylece onların teknolojiye ve medyanın getirdiği yeni oluşumlara kapılarak kolaycılığa, lotaryacılığa, köşe dönmeciliğe sapmalarına önlemiş oluruz.

 Çünkü çalışmak bir terbiye işidir. Çalışmak da ancak alışkanlıkla elde edilir ve devam eder.

        Bir ünlü deyimle noktalamak istiyorum bu sohbetimizi:

  “Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar; çalışmayanlar ise kendilerini kötülüklerden kurtaramazlar.”   

(Okuyucularımızın Kutlu Doğum Haftasını kutluyorum .)                                                                                                                                                                                                    932 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISINI NASIL OKUMALI? - 08/08/2019
Normal şartlarda Bahçeli’nin çağrısının İYİ Partililerde karşılık bulmayacağını herkes gibi ben de düşünmekteyim.
24 TEMMUZ 1923... - 24/07/2019
Bugün, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü. 96 yıl önce, dünyaya örnek bir Kurtuluş Savaşı vererek elde ettiğimiz ulusal haklarımıza sahip çıktığımızı ve Türk Milleti olarak sahip çıkmaya devam ettiğimizi bütün dünyaya bir kez daha haykırıyoruz.
"SEVGİ KAZANDI” - 27/06/2019
Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.
ADEM ÇETİN - 03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
YÜZÜNCÜ YILDAN NİCE BİN YILLARA!... - 17/05/2019
19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal Paşanın Samsun'a ilk adımını atması;
SANDIĞA GİDERKEN… - 26/03/2019
Türkiye, bu Pazar günü bir daha sandık başında olacak. Zira demokratik yönetişimin temeli seçimlerdir.
OZAN ARİF’İ ANMAK…. - 21/02/2019
Ozanlık geleneği, Türkistan Coğrafyasından Anadolu’ya getirdiğimiz, yeni yerleşilen yurdun dağını-ovasını, ırmağını-deresini, yaylasını-sehilini içine kattığımız bazen Aşık, bazan Şair ve bazen da Ozan dediğimiz gönül ve dil ehlinin Türk Halk Edebiya
SİYASETE VİRGÜL… YAZMAYA DEVAM - 09/02/2019
Türksat uydumuzun uzaya gönderilmesi ile Türkiye, seksenli-doksanlı yıllarda telekomünikasyon alanında hızlı bir atağa geçti. Telefonsuz yerleşim alanı kalmayacak şekilde bir yatırım seferberliği başladı.
TARİH, YİNE Mİ TEKERRÜR EDECEK? - 05/10/2018
Yıl 1994. Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Ankara ve İstanbul'da Yerel Yönetimler SHP'de. Ancak, sosyal demokrat kesimde SHP-CHP kavgası var. Merkez sağda DYP-ANAP kavgası, kavganın ötesinde hakaretlerle, iftiralarla bir kampanya yürütülüyor.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933