Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam261
Toplam Ziyaret1265033
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI DA Kİ YABANCILAR ve GERİ DÖNEN KARAİSALILILAR
03/06/2019
   Saygıdeğer hemşehrilerim sanırım sizlerinde dikkatini çekmiştir İlçemize son yıllarda dışarıdan yerleşim oranında gözle görülebilir bir artış var.Diğer bir ifade ile artık dışarıdan göç alan bir ilçe konumuna geldik.Bizim akranların çocukluk ve gençlik yıllarında "Darendeliler ve Lazoğlu"ailelerinin dışında popüler olmayan bir kaç aile ya vardı ya yoktu.Dışarıdan yerleşenler olarak.Hoş Derendeliler ve Lazoğllarını artık öz be öz Karaisalılı biliyor ve kabul ediyoruz.Ediyoruz veya zorundayız ilçemizin ticareti ve sosyalitesi onlarla renk kazandı.
    Bunun dışında Geçioğullar,Çopuroğullar,Mektepliler,Beşirler,Duraklar,Kazımefendiler,Karaazizler,Sandıkçılar,Çimeliler,Karahafızlarv.s...........şu an hatırlayamadığım birkaç aile veya sülale vardı.Ancak şimdilerde sokakta,parkta,pazarda,camide "kim bunlar diyeceğimiz"değerli ve muhterem arkadaşları görüyoruz.Mikromilliyetçilik yapmak istemiyor ve düşünmüyoruz.Ilçemize renk ve heyecan katan bu arkadaşlarımız ilçemizi ve insanımızı o kadar benimsemişler ki; o kardeşlerimize ve murtçulaştırdıklarımıza gönül dolusu sevgi,saygı ve muhabbetlerimizi arz ediyoruz.Iyi ki Karaisalı'mıza yerleşmişler diyoruz.
    İlçemizde görev yapmış memur arkadaşlar yerleşmiş,yıllarca dışarıda görev yapan hemşehri memurlarımız geri dönüp yerleşmiş,devletimizin zorunlu yerleştirdiği kardeşlerimiz yerleşti v.s...
   Ayrıca yakın köylerimizden ilçe merkezimize göç etmiş köylü hemşehrilerimizle ilçemiz geleneksel Karaisalı kültürü ile iyice hemhal olmuşuz.
   Zaman zaman yaptığımız sohbetlerde Karaisalı'ya dışardan yerleşen dostlarımızdan şunları duyuyoruz:"Doğduğumuz yerden çok burada yaşamış,çalışmışız.Geri gittiğimizde sanki kendi İlçemize,köyümüze yabancı gibi kalıyoruz.Anne,bana ölmüş.Arkadaş ve akranınmızdan kimse kalmamış.Oysa Karaisali da kendimizi hiç te yabancı hissetmiyoruz.Kültürü inancı halk ve hareketi tıpatıp bizimkisi gibi.Kaldı ki kız aldık, kız verdik akraba olduk.Hepsinden ötesi inançlı,muhafazakar,milliyetçi insanlar;bizde kendileri gibi düşünüyor ve yaşıyoruz.Biz artık birer Karaisalılıyız" diyorlar.
Bizlerde ilçemizi yaşamak için tercih eden değerli kardeşlerimize yüreğimizi açıyor ve yaşam için tercih edilen bir beldenin sakinleri olarak KARAİSALILI olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.


931 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI(16) ALİ DURAK - 21/01/2022
Belediye Reisi
KARAİSALI KÜLTÜR SANAT VE SPOR ŞEHRİ OLACAK - 02/01/2022
İlçe Kaymakamı Sayın Mert Kumcu Beyin AA muhabirine verdiği röportajda ki "Karaisalı kültür,sanat ve spor şehri olacak"cümlesi bana çok sıcak geldi ve beni ziyadesiyle heyecanlandırdı.
"KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI" (15) ZAMİR GENÇ - 17/12/2021
"Bu Dünyadan Bir Zamir Genç Geçti"
KUTSAL TOPRAKLAR ÇECELİ - 29/10/2021
Toprağın taşınla,kutsal beldesin,
KİM BU CESUR YÜREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ADAY - 17/08/2021
Evet değerli dostlar,saygıdeğer hemşehrilerim.Karaisalılılar olarak herzaman Adana'da en az üçyüzelli bine yakın hemşehrimizin olduğunu böbürlenerek anlatırız ya...
"KARAİSALI KURULTAYI" TOPLANMALI - 06/07/2021
Kurultay ,bir kurumun, bir derneğin; ya da bir siyasal partinin temel işlerinin görüşüldüğü, belli sürelerle; ya da gerektikçe yapılan genel toplantı, genel kurul demek veya diğer bir tarifle eski Türk devletlerinde, temel sorunları görüşüp karara ba
HEPİMİZ CENNETLİK OLURDUK - 13/05/2021
İddia ediyorum hepimiz cennetliğiz.
KA KA KA - 22/04/2021
Karaisalı ,Kozan ,Kadirli. Bu üç ilçenin ilk sesleri KA KA KA. Yani Adana için zehir;panzehir misali.Bu formül bir makro milliyetçilik değil,şehrin kurtuluş recetesidir.
DENEMEYİ DENİYORUM - 09/04/2021
Herkes görevini yapıp gidecek bu dünyadan, kimi kahpelik yaparak;kimi fakir fukaralığı; garip gurabalığı ile kimi yiğitlik yaparak...
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.493413.5475
Euro15.229715.2907