Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam127
Toplam Ziyaret1242838
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
İLÇEMİZİN KÖŞE TAŞLARI-3-
21/08/2020
"İlçemizin Köşetaşları"yazı dizimizin üçüncü ismi MEHMET HAMDİ İZGİ.  
İlçemizin hamisi ve banisi köşe  taşlarını tanıtmak ,anlatmak biz Karaisalı Sevdalıları için asli görev telakki ediyoruz.Geçmişini bilmeyenler geleceğini de bilemezler diyoruz.

MEHMET HAMDİ İZGİ EFENDİ  

1878 yılında Karaisalı'nın Rumkuş (Bugünkü adıyla Beydemir köyünde) dünyaya geldi.Kendini dini ilimlerde yetiştiren Hamdi Bey; imam hatiplik ve bir süre vaizlik yaptı.Çukurova'nın işgalinden sonra Karaisalı Müftüsü Mehmet Efendi ile işgal güçlerine karşı birlikte mücadele etti. Karaisalı ve çevresinde Fransızların  ve Ermenilerin etkilerini kırmak için halka vaizler verdi.Halkı direnişe davet  ederek Namus u  Milli için silah kuşananlar arasında oldu.Burada mücadeleye devam etti
Karaisalı'ya 1 Nisan 1920 günü gelen Milli Kuvvetler Komutanı Sinan Tekelioğlu'nu karşılayan heyetin içinde O da vardı.Karaisalı'nın karargah yapılmasından sonra burada kurulan Müdafaa i Hukuk Cemiyeti'nin kurucu üyesi oldu.Burada mücadeleye devam etti.Cephede savaşan mücahidlere destek verdi.Köy köy dolaşarak Kuvay i Milliyenin güçlenmesi için halkı toplanmaya çağırdı.
23 Nisan 1920 de açılan Büyük Millet Meclisine gönderilmesi gereken milletvekillerinin adları arasında O'nun adı da vardı.Karaisalı halkı arasında Müsevit Hoca olarak ya saygın bir yeri olan Hamdi Bey Büyük Millet Meclisine ilk giren milletvekillerinden oldu.O gün 42 yaşında olan Hamdi Bey Adana'yı mecliste iyi bir şekilde temsil etti.
Mehmet (Hamdi) Efendi (İzgi), 1878'de (1294) Adana-Karaisalı İlçesi, Beydemir (Rumkuş) Köyünde doğdu. Hacı Hüseyin Efendinin oğludur. İlk öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Konya-Karatay Medresesinde okuyarak icazet aldı.
Ticaret ve tarım ile meşgul olurken bir yandan da fahri olarak İmam-Hatiplik yaptı ve Müftülükte yardımcı olarak çalıştı. İl Genel Meclisi üyesi iken ulusal direnişe katıldı. TBMM’nin 1. Dönemine Adana Milletvekili seçilerek 9 Mayıs 1920’de Ankara’ya geldi. Mecliste İrşad Encümeninde çalıştı. 20 Kasım 1922’de Halife’ye kutsal emanetleri Meclis adına teslim edecek ve kendisini kutlayacak kurulda görev aldı. Milletvekilliği 1. Dönemde sona erince Adana’daki ticaret hayatına döndü. Daha sonra da doğduğu köydeki çiftliğinde tarım ile meşgul oldu.
5 Ocak 1959’da öldü. Evli olup altı çocuk babası idi. Hâl tercümesinde Arapça ve Farsça bildiği yazılıdır. Mehmet Hamdi olan adını sonradan mahkeme kararı ile
(Mehmet) olarak değiştirmiştir
Abdullah Faik Çopuroğlu: Karaisalı Müftüsü, Adana Milletvekili
Mehmet Hamdi İzgi: İmam-hatip ve vaiz, Adana MilletvekilMehmet Hamdi İzgi, -, Türk siyasetçi. Dini ilimlerde kendisini yetiştirmiştir. Bir süre imam hatiplik ve vaizlik yapmıştır. Çukurova'nın işgalinden sonra Karaisalı Müftüsü Mehmet Aldatmaz ile birlikte işgal güçlerine karşı mücadele etmiştir. Kurulan Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurucu üyesi olmuştur. 
İlçemizin yeni bir köşetaşı isminde buluşmak üzere hoş kalın,hoşça kalın...


673 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUTSAL TOPRAKLAR ÇECELİ - 29/10/2021
Toprağın taşınla,kutsal beldesin,
KİM BU CESUR YÜREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ADAY - 17/08/2021
Evet değerli dostlar,saygıdeğer hemşehrilerim.Karaisalılılar olarak herzaman Adana'da en az üçyüzelli bine yakın hemşehrimizin olduğunu böbürlenerek anlatırız ya...
"KARAİSALI KURULTAYI" TOPLANMALI - 06/07/2021
Kurultay ,bir kurumun, bir derneğin; ya da bir siyasal partinin temel işlerinin görüşüldüğü, belli sürelerle; ya da gerektikçe yapılan genel toplantı, genel kurul demek veya diğer bir tarifle eski Türk devletlerinde, temel sorunları görüşüp karara ba
HEPİMİZ CENNETLİK OLURDUK - 13/05/2021
İddia ediyorum hepimiz cennetliğiz.
KA KA KA - 22/04/2021
Karaisalı ,Kozan ,Kadirli. Bu üç ilçenin ilk sesleri KA KA KA. Yani Adana için zehir;panzehir misali.Bu formül bir makro milliyetçilik değil,şehrin kurtuluş recetesidir.
DENEMEYİ DENİYORUM - 09/04/2021
Herkes görevini yapıp gidecek bu dünyadan, kimi kahpelik yaparak;kimi fakir fukaralığı; garip gurabalığı ile kimi yiğitlik yaparak...
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (14) SELAHATTİN BAYSAL - 23/03/2021
Teşkilatçı, Yazar,Siyasetçi,Şair
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (13) İBO OSMAN - 25/02/2021
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı. Tarihini bilmeyen milletler her zaman yönetilmeye mahkumdur.
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI(12) MEHMET ARICI - 05/02/2021
"Kur'an'a Adanmış Bir Ömür"
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.764413.8195
Euro15.539415.6017