Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam259
Toplam Ziyaret1265031
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI KİRLENEN DÜNYANIN EN TEMİZ KÖŞESİ
02/04/2019

Kirlenen dünyanın en temiz köşesi demiştim,güzel ilçem Karaisalı  için.Hala da diyorum,diyorum da neyine böyle diyorum diye sorduğumda hep bardağın boş tarafını görüyoruz gibi geliyor bana.Bardağın dolu tarafından bakıp kendimizi sigaya çekebilmenin erdemli insanların yapabileceği bir hareket olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Kendi içimizde empati ve tartışma yani İSTİŞARE kültürünü oturtamadığımız geliyor aklıma.Hep "ne derler"diye hayatımızı başkaları için yaşıyoruz.Ne derler,"ne derlerse desinler".Yaptığın iş veya savunduğun fikir akıl süzgecinden geçtikten sonra kimseyi hedef almıyor,topluma rehberlik yapacak bir hareketse olsun gitsin.Bir insan tamamen iyi veya tamamen kötü olamaz.Kendi penceremizin camı kirli ise dışarıyı hep kirli görürüz.Veya pencere camı temizse güzel görürüz.Velev ki; temiz pencereden kirli bir bahçe gördük, yalan mı söyleyeceğiz; "temiz", diye.Evet empati kültürünü ve istişareyi bu bağlamda daha gerçekçi bir şekilde kullanıp "teşekkür etmek"varken,veya "pardon anlayamadım"; demek varken;veya, bir insan olarak eksikliğimizi neden kabul etmeyiz.Ulaşamadığımız ciğer murdar değildir elbette.Başkaları bilgili,donanımlı ise ciğere ulaşabiliyorsa elbette ciğer murdar değildir.Hele birde lider konumunda biri isek.Daha çok kazanacağımızı düşünerek; düzelteceklerimizi neden düzeltmeyiz.Ha; bunları yazan veya söyleyen senin köylün olmaya bilir ha.Karşı takımda oynuyor da olabilir.Senin ekibinde de olabilir.

Küçücük bir hata veya şahsımızı ilgilendiren bir doğru için neden kızarız. Hatasını kabul edebilen insan büyük adamdır.Yarınını düşünen kahraman olamaz derler ya,yalan külliyen yalan.İnançlı insan,lider insan,zararsız insan elbette yarınını düşünerek hareket eder.Bir ısırıldığı yerden ikinci kez ısırılmaz.

HOŞGÖRÜ, SAMİMİYET VE TEVAZU bizlere çok şey kazandırır ve inancımızın da gereğidir.Bu üç kelime yaşantımızın mihenk taşı olmalı.Ha bir de Tebessüm ve teşekkür para ile değil biliyor sunuz değil mi?

Selamlar673 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI(16) ALİ DURAK - 21/01/2022
Belediye Reisi
KARAİSALI KÜLTÜR SANAT VE SPOR ŞEHRİ OLACAK - 02/01/2022
İlçe Kaymakamı Sayın Mert Kumcu Beyin AA muhabirine verdiği röportajda ki "Karaisalı kültür,sanat ve spor şehri olacak"cümlesi bana çok sıcak geldi ve beni ziyadesiyle heyecanlandırdı.
"KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI" (15) ZAMİR GENÇ - 17/12/2021
"Bu Dünyadan Bir Zamir Genç Geçti"
KUTSAL TOPRAKLAR ÇECELİ - 29/10/2021
Toprağın taşınla,kutsal beldesin,
KİM BU CESUR YÜREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ADAY - 17/08/2021
Evet değerli dostlar,saygıdeğer hemşehrilerim.Karaisalılılar olarak herzaman Adana'da en az üçyüzelli bine yakın hemşehrimizin olduğunu böbürlenerek anlatırız ya...
"KARAİSALI KURULTAYI" TOPLANMALI - 06/07/2021
Kurultay ,bir kurumun, bir derneğin; ya da bir siyasal partinin temel işlerinin görüşüldüğü, belli sürelerle; ya da gerektikçe yapılan genel toplantı, genel kurul demek veya diğer bir tarifle eski Türk devletlerinde, temel sorunları görüşüp karara ba
HEPİMİZ CENNETLİK OLURDUK - 13/05/2021
İddia ediyorum hepimiz cennetliğiz.
KA KA KA - 22/04/2021
Karaisalı ,Kozan ,Kadirli. Bu üç ilçenin ilk sesleri KA KA KA. Yani Adana için zehir;panzehir misali.Bu formül bir makro milliyetçilik değil,şehrin kurtuluş recetesidir.
DENEMEYİ DENİYORUM - 09/04/2021
Herkes görevini yapıp gidecek bu dünyadan, kimi kahpelik yaparak;kimi fakir fukaralığı; garip gurabalığı ile kimi yiğitlik yaparak...
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.493413.5475
Euro15.229715.2907