Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret1242808
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI VE ÜÇ T
03/05/2019


İlçemiz kabuğunu kırmaya çalışıyor, birlik ve beraberlik duygusu içerisindeki hemşehrilerimizin bunu başaracaklarına inanıyorum.
Karaisalı'da Tarım,Ticaret ve Turizm olmazsa olmazlardan sayılır.Tarım konusunda çiftçilerimizin çoğu "tevekkel Allah çiftçiliği" yapıyor.Bunu da "inancından veya babam rahmetli de böyle yapardı" duygusuyla yapıyor.Ticaret yıllar öncesinden birilerinin dışında yapılamaz mış gibi bir algı oluşmuş.Turizm konusunda ise insanların gezme ihtiyaçları gibi algılanmış; işin parasal ve ekonomik yönü hiç düşünülmemiş.Tarımda 
son yıllarda devletimizin toprak analizi gibi çalışmaları ile birlikte bir kıpırdama olmuşsa da istenen seviyeye gelinememiştir.Ancak en az 15 yıllık bir mazisi olan Karaisalı Meslek Yüksek Okulu tarımla ilgili bölümleri de olmasına rağmen ilçe tarımına rehberlik yapamamıştır.En azından seracılık konusunda büyük mesafeler katedilebilirdi.Antalya'da yapılan sera (Çiçekçilik de dahil) bizim topraklarımızda yapılamaz mi idi.Veya buna benzer girişimler denendi mi.Neden denenmedi.Devlet teşvikiyle zeytin,ceviz,harnıp(keçiboynuzu) ve birkaç meyve türü badem gibi teşviklerle gelişmeye başlıyor.Ziraat odasının bu konuda rehberliği çok önemli.Çiftçimize yapacağı önderlik önem arz ediyor.
Ticaret konusunda yıllar önce yapılması gereken kooperatifçilik esnafımızı biraraya toplayıp toptancılıklarını kendilerinin yapacakları bir kompleks kurulabilirdi ancak; bu saatten sonra bu zor gibi görülüyor.İlçemizin büyükşehre bağlanıp,şehiriçi ulaşımı kolaylaştırması cazibeyi şehirdeki AVM lere çevirdi.
Son birkaç yılda Karaisalı'lı gençler ilçede olmayan ticari sektörlere eğildiler ve iyi ki eğildiler çünki; başarı trendlerini şahsen ben imrenerek izliyorum.Bu gençleri özellikle arayıp tebrik ediyor ve cesaret veriyorum.Bir işi ya ilk yapmak veya iyi yapmak temel ilkedir ticarette.Ayrıca Peygamberimiz "rızkını onda dokuzu ticarettedir yeter ki cesur olun" buyuruyor.Öyleyse sermaye birleştirmeler ilçeye çok şeyler kazandıracaktır ticaret adına.Ilçemizdeki inşaat sektörünün lokomotiflerinin sermaye birlikteliği muazzam sonuçlara imza atar diye düşünüyoruz.
Turizm konusunda belediyemize teşekkür etmek gerekiyor.Karaisalımızın potansiyel bir turizm şehri olduğunu halkımıza, şehrimize ve kamuoyuna sundu.Bu kabul edilmesi gereken bir gerçek.
Her harekette bir rehber veya rol model bir çalışma bekleyen insanımıza meslek yüksek okulu,belediye,odalar ve meslek kuruluşları ve de ekonomik anlamda kendilerine yeten birkaç hemşehrimizin bir araya gelerek kurabileceği şirketleşmeler önem arz etmektedir.
Bacasız sanayi dediğimiz turizm konusu İlçemiz için iyi bir atlama ve sıçrama tahtası olacaktır.
Bırakalım "kim ne der" fikrini kimsenin sizin için dediği önemli değil "senin senin için dediğin" önem arzediyor.Yaz turizmi,kış turizmi,yayla turizmi,spor,kültür, dizi platformlari...vs...
Velhasıl ilçemizin geleceği Adanamızın bir uydu kenti konumunda olduğundan olmazsa olmaz "BACASIZ SANAYİİ" ateşlemek olmalı.


532 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUTSAL TOPRAKLAR ÇECELİ - 29/10/2021
Toprağın taşınla,kutsal beldesin,
KİM BU CESUR YÜREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ADAY - 17/08/2021
Evet değerli dostlar,saygıdeğer hemşehrilerim.Karaisalılılar olarak herzaman Adana'da en az üçyüzelli bine yakın hemşehrimizin olduğunu böbürlenerek anlatırız ya...
"KARAİSALI KURULTAYI" TOPLANMALI - 06/07/2021
Kurultay ,bir kurumun, bir derneğin; ya da bir siyasal partinin temel işlerinin görüşüldüğü, belli sürelerle; ya da gerektikçe yapılan genel toplantı, genel kurul demek veya diğer bir tarifle eski Türk devletlerinde, temel sorunları görüşüp karara ba
HEPİMİZ CENNETLİK OLURDUK - 13/05/2021
İddia ediyorum hepimiz cennetliğiz.
KA KA KA - 22/04/2021
Karaisalı ,Kozan ,Kadirli. Bu üç ilçenin ilk sesleri KA KA KA. Yani Adana için zehir;panzehir misali.Bu formül bir makro milliyetçilik değil,şehrin kurtuluş recetesidir.
DENEMEYİ DENİYORUM - 09/04/2021
Herkes görevini yapıp gidecek bu dünyadan, kimi kahpelik yaparak;kimi fakir fukaralığı; garip gurabalığı ile kimi yiğitlik yaparak...
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (14) SELAHATTİN BAYSAL - 23/03/2021
Teşkilatçı, Yazar,Siyasetçi,Şair
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (13) İBO OSMAN - 25/02/2021
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı. Tarihini bilmeyen milletler her zaman yönetilmeye mahkumdur.
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI(12) MEHMET ARICI - 05/02/2021
"Kur'an'a Adanmış Bir Ömür"
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.764413.8195
Euro15.539415.6017