Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam228
Toplam Ziyaret1708683
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI (17) HİLMİ ÇOPUROĞLU
05/02/2022
HİLMİ ÇOPUROĞLU
Eğitimci / Yönetici/Siyasetçi

İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı.Tarihini bilmeyen milletler herzaman yönetilmeye mahkumdur.Biz de ilçe tarihimizde iz bırakmış eğitimci,siyasetçi,milli ve manevi şahsiyetlerimizi tanıtmak ve anlatmak amaçlı "KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI" isimli dizi yazımızla çorbada tuzumuz olsun istedik.
1940 yılı Mayıs ayının 25’inde Aşağıyörükler köyünde Mehmet ve Ayşe Çopuroğlu’nun 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. Karaisalı’da doğan her çocuk gibi yürümeye başladığı andan itibaren kışları tarlada yazları yaylada bağ ve bahçede çalışarak ilk ve orta okulu Karaisalı’da tamamladı, lise eğitimini Adana Erkek Lisesinde yatılı olarak okudu. 
Bu dönemde köyünde Çanakkale Savaşına ve Kurtuluş Savaşına giden, büyüklerinin destansı hikayeleri bizzat bu savaşların tanıklarından dinleyerek büyümesinin de etkisi ile kendisine emanet edilen vatanına daha fazla hizmet edebilmek için üniversite eğitimi almak isteğini babası ile paylaştı. Matematik öğretmeninin yönlendirmesi ile cebinde sadece tren parası ile Başkente doğru yola koyuldu. Burada Ankara Üniversitesinin sınavlarına girerek Dil Tarih Coğrafya Fakültesini kazanarak kaydını yaptırdı.
Bu dönemde köyüne sadece 2 defa gelebildiğini Hacıkırı'ndan- Aşağıyörükler'e yürürken hissettiği heyecan ve mutluluğu ilerleyen yıllarda gururla anlatırdı.
Ankara Üniversitesi yıllarında okulunun öğrenci liderlerinden oldu ve milli mücadele kahramanları ile özellikle İsmet İnönü ile tanışma fırsatı buldu. Onlardan etkilendi ve hissettiği vatan sevgisi ve çalışma arzusu ile onları da etkiledi. 
Okulunu bitirince öğretmen olarak ataması Karaisalı ve Pozantı ilçelerine yapıldı. Burada Fransızca, Tarih ve Coğrafya dersleri verdi. 
Karaisalı Belediye Başkanlığı seçimini kazanarak bir dönem belediye başkanlığı yaptı ve  siyasetten uzaklaştı.
Bu dönemde bir süre Çukobirlik’te çalıştı daha sonra ticaretle uğraşan Hilmi Çopuroğlu, Erdal inönü’nün isteği ile tekrar siyasete dönerek, daha sonra SHP adını alacak SODEP’in kurucu üyelerinden oldu.
1992 yılında Adana il Turizm Müdürü olarak görevlendirildi, 1 yıl Iğdır Turizm müdürlüğü yaptıktan sonra Turizm bakanlığı denetleme şube müdürü olarak emekli oldu.
Adana il turizm müdürlüğü sırasında Adana’nın tanıtımına katkı sağlamıştır. Toroslar Yayla turizmini projelendirmiş,birçok yeri turizme kazandırmıştır. Varda Köprüsü, Yerköprü, Yumurtalık gençlik kampı vb gibi. Ayrıca Tepebağ restorasyon çalışmasının da ilk adımlarını atmış, Bosna konağı vb. alanlar da  çalışmıştır. Adana’ya ait müzelerin geliştirilmesi ve rehabilitesi için çalışmıştır. 
Çalışma hayatının sonunda Seyhan Belediyesi Teftiş ve Denetleme Müdürlüğü yapan 4 çocuk, 6 torun sahibi Hilmi Çopuroğlu emekliliği sonrasında 18.07.2015 yılında geçirdiği kalp krizi nedeni 75 yaşında vefat etti.
Yaşadığı yıllar boyunca hep insanların hayatına dokudu, Özelikle Karaisalı- Pozantı coğrafyası ve öğrencileri için elinden geleni yaptı. Kendisinden yardım isteyen kimseyi geri çevirmedi, özelikle öğrencilerine üniversite eğitimlerini tamamlaması için her konuda destek vermeye çalıştı. Bu nedenle birçok alanda ülkesine hizmet etmesine rağmen hep Hilmi Hoca diye anıldı. 60’lı yaşlara gelen öğrencileri tarafından halen hatırlanmakta ve her 18 Temmuz tarihinde anılmaktadır.
Köyü, ilçesi ve çocukken çalıştığı topraklardan hiç uzak kalmadı. Haftada 1 yada 2 gününü ilçesinde geçirirmeye çalışır, ilçemizin köylerini ve arkadaşlarını mutlaka ziyaret ederdi.
Çocukluğunda dinlediği Çanakkale, Yemen, Kurtuluş Savaşı ve Karaisalı-Pozantı Kuvayı Milliye hikayelerini gençlere ilk duyduğu gündeki heyecanı ve coşkusu ile bıkmadan anlattı. 
Ve en çok "kendi çıkarları için tarihi yeniden yazmaya" çalışanlara kızdı. 
Çocuklarına, gençlere, tüm hemşehrilerine, geçmişlerine ve şanlı tarihlerine sahip çıkmalarını, öğrenmelerini ve bir sonraki nesle aktarmalarını bize bu toprakları bırakan kahramanlarımızı ülkelerine hizmet ederek onurlandırmalarını tembihledi. Ruhu Şa’d olsun, Rabbim rahmet etsin inşaallah. 
İlçemizin köşe taşlarını unutmayıp; yeni nesle tanıtmak elbette  Karaisalı Sevdalısı bizlerin asli görevlerindendir.Bu toprakların vatan yapılmasında; milli , manevi,eğitimci ve siyasi mimarlık yaparak emeği geçen tüm geçmişlerimize Rabb'imden rahmetler diliyoruz. Bir başka büyüğümüzü anlatmak ve tanıtmak amaçlı yeni bir yazımızda görüşmek üzere,hoş kalın, hoşça kalın...
Kaynak:Halil Çopuroğlu


908 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÖRMEK ve BAKMAK - 12/05/2022
Belediyeler elbette altyapı olarak, temizlik olarak v.s.olarak ;rutin görevlerini yerine getirirken;ilçesinde yaşayan çeşitli yaş gruplarının da sosyal yaşantısına yön verip,renk katmak ve insanların psikolojilerini ilgilendiren;moral ve motivasyon
KARAİSALILILAR DERNEĞİ'NE "GELECEK OLANLAR GELDİ" AMA - 25/03/2022
Dernek yeni yönetimi; görevi devraldığından beri yaklaşık bir yıl geçti.İddialı ve iş yapabilirlilik ve projeler geliştirebilirlilik kabiliyeti yüksek bir ekip görevi devraldı ve bütün projektörler üzerlerine çevrildi ve de çıta çok çok yükseltilerek
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI(18) AHMET SABAN Muhasebeci-Siyasetçi - 25/02/2022
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı.Tarihini bilmeyen milletler herzaman yönetilmeye mahkumdur.Biz de ilçe tarihim
KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI(16) ALİ DURAK - 21/01/2022
Belediye Reisi
KARAİSALI KÜLTÜR SANAT VE SPOR ŞEHRİ OLACAK - 02/01/2022
İlçe Kaymakamı Sayın Mert Kumcu Beyin AA muhabirine verdiği röportajda ki "Karaisalı kültür,sanat ve spor şehri olacak"cümlesi bana çok sıcak geldi ve beni ziyadesiyle heyecanlandırdı.
"KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI" (15) ZAMİR GENÇ - 17/12/2021
"Bu Dünyadan Bir Zamir Genç Geçti"
KUTSAL TOPRAKLAR ÇECELİ - 29/10/2021
Toprağın taşınla,kutsal beldesin,
KİM BU CESUR YÜREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ADAY - 17/08/2021
Evet değerli dostlar,saygıdeğer hemşehrilerim.Karaisalılılar olarak herzaman Adana'da en az üçyüzelli bine yakın hemşehrimizin olduğunu böbürlenerek anlatırız ya...
"KARAİSALI KURULTAYI" TOPLANMALI - 06/07/2021
Kurultay ,bir kurumun, bir derneğin; ya da bir siyasal partinin temel işlerinin görüşüldüğü, belli sürelerle; ya da gerektikçe yapılan genel toplantı, genel kurul demek veya diğer bir tarifle eski Türk devletlerinde, temel sorunları görüşüp karara ba
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538