Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam697
Toplam Ziyaret1743665
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
SİYASİ PARTİLERİN KURULMASI VE KAPATILMASINA DAİR DÜŞÜNCELERİM
17/06/2024
Halen yürürlükte olan 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun 4. Maddesinin birinci paragrafı,  “Siyasi Partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı olarak çalışırlar” şeklinde: 
Aynı maddenin ikinci paragrafında ise, “Siyasi partilerin kuruluşu, organlarının seçimi, işleyişi, faaliyetleri ve kararları Anayasada nitelikleri belirtilen demokrasi esaslarına aykırı olamaz.”şeklinde düzenlenmiştir.
Siyasi Partiler Kanununun 6. Maddesi, “ Vatandaşlar, siyasi parti kurmak hakkına sahiptir. Siyasi Partiler, önceden izin alınmaksızın serbestçe kurulurlar” denilerek yeterlilik sahibi her Türk Yurttaşının parti kurma özgürlüğü vurgulanmıştır. 
Yukarıda iki maddesinin metnini verdiğim 2820 Sayılı Siyasi Partiler Yasasına göre ülkemizde Nisan 2024 tarihi itibariyle 138 siyasi parti etkin durumdadır.
Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfının (TESEV) yaptığı araştırma dosyasından Cumhuriyet Döneminde Türkiye’de 378 partinin kurulduğunu öğreniyoruz. Bu bir anlamda yüzyıllık cumhuriyet serüveninde ülkemizin siyasi partiler çöplüğüne döndüğünün acı bir işaretidir.
Bu çöplüğün daha da büyümesini ve demokrasi yürüyüşümüze gölge düşürmesini önlemek ve dünya demokrasi ailesi içindeki saygınlığımızı korumak adına yasama organımız TBMM’de grubu bulunan bütün partilerin ortak çalışmasıyla yeni bir siyasi partiler yasası çıkarılmalıdır.
Bugün ülkemizde etkin olan 138 siyasi partiden kaçı, Siyasi Partiler Kanununun 4. Maddesine uygun olarak faaliyet göstermektedir? Çok sayıda parti, bu yasaya bilerek veya bilmeyerek uymamaktadır ama haklarında da herhangi bir takibat yapılmamaktadır. İlgili yasa, çeşitli nedenlerle çiğnenmektedir.
Ben de bir Türk yurttaşı olarak bu konuda yeni ve etkin bazı kurallar getirilmesi gereğini düşünüyorum. Aşağıda önereceğim hususların yasada yer verilmesini öneriyorum. Hukukçu değilim, herhangi bir yetkili değilim ama ülkemde güzel şeyler olmasını arzulayan duyarlı bir bireyim. Dikkate alınır, alınmaz, bilemem ama dikkate alınmasının ülke menfaatine uygun olacağını düşünürüm.
Bu bağlamda;
Kurulu bulunan veya kurulacak olan her siyasi partinin, yapılacak ilk genel seçimde mutlaka kuruluş kurallarını yerine getirip seçime katılması zorunlu olmalıdır. (Mevcut yapıda bazı partiler, kasten ve bilerek örgütlenmeyi tamamlamamakta ve seçime katılmamaktadır.)
Yapılan ilk genel seçimde %1 oy alan partiler varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir. %1 oy alamayan partiler ise,   uyarıya gerek kalmadan Parti Yönetimi toplanıp fesih kararı vermelidir. Mal varlıkları var ise, doğrudan hazineye devir edilmelidir.
Siyasi Partilerden yasaya uymayan veya aykırı hareket edenler ise, Yargıtay Savcılığınca herhangi soruşturma veya mahkeme kararına gerek olmadan Yüksek Seçim Kurulunun açıkladığı veriler doğrultusunda bir re’sen kapatılmalıdır.
Böylece ülkemiz siyasi partiler çiftliğine dönmeyecektir.
Yurttaşlarımızın iradesi sandıklarda karşılık bulacaktır.


191 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MENEMENCİOĞULLARI TARİHİNDE KARAİSALI VE YAKIN ÇEVRESİNDE GEÇEN KAZA, KÖY VE YER ADLARI - 23/07/2024
MENEMENCİOĞULLARI TARİHİNDE KARAİSALI VE YAKIN ÇEVRESİNDE GEÇEN KAZA, KÖY VE YER ADLARI
BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLIK KALDIRILMALI - 04/04/2024
BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLIK KALDIRILMALI
ELLİ YIL ÖNCESİNDEN BİR HATIRLAMA - 03/12/2023
ELLİ YIL ÖNCESİNDEN BİR HATIRLAMA
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI.. - 06/11/2023
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI..
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde) - 13/09/2023
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde)
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI - 12/08/2023
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI
BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832