Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret1375631
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
OKULLA ÇOCUK
29/09/2022

 

Okulla çocuk arasında bir bağ vardır. Baba, ana ile  çocuk birbirine nasıl bağılıysa, okulla çocuk da birbirine  öyle bağlıdır. Değilse başarı sağlanamaz!

Çocuk, anne karnındayken, anne-babadan eğitim almaya başlar… Bu en başta gelen eğitimdir.  Yanlış yapılmadan yürütülmelidir.

Peki nasıl olacak bu iş? Anne babanın da eğitimli olması gerekir. Oysa ülkemizde anne baba eğitimi veren bir  okul yok! Kendi ana babasından ne gördüyse onunla yürütür bu işleri…

Doğumla birlikte okula başlama yaşına dek kesintiye uğratılmadan sürer bu eğitim… Arokulun eğitimi başlamıştır anne babanın katkısına.

Her birey anımsamalı, ilkokula, ana okuluna nasıl başladığını… Söz gelimi ben, kapıyı vurmasını ilkokula başladığım gün öğrendim . Hem okuma yazma, hem sosyal davranış  edindim… Örnekleyelim.

A merdivene, E tarağa, D böreğe…benzer  diyerek harfleri öğrenmeye başladık. Havada, yerde, tahtada, defterde yazdık. Sonra heceleyerek tutuşturduk birbirine. Sözcükleri, tümceleri kurduk. Metinler yazdık, okuduk. Baba bal al. Ali tut. Sulu sulu elma.

Büyüklere, küçüklere nasıl seslenilir, onlarla nasıl konuşulur, el yüz nasıl yıkanır? Esnerken ağız nasıl kapatılır? Yemek yerken nelere dikkat edilir? Ağızda lokma varken konuşulmaz.

Sınıflara nasıl girilir? Sınıflarda nasıl durulur? Derslere nasıl çalışılır? Teneffüslerde nasıl oynanır? Okula gelirken, eve dönerken nelere dikkat edilir? Ödev evde yapılır? Kütüphanelerde nasıl davranılır? Kitaplardan nasıl yararlanılır? Çevremizdeki büyüklerden, canlı kaynaklardan nasıl yararlanılır? Resimlerden, fotoğraflardan yararlanma. Ansiklopedilerden, sözlüklerden öğrenme… Bilginin nerede olduğunu bulma işlevini öğrendik…

Büyüklere saygı, küçüklere sevgi duymalıyız. Konuşanın sözü kesilmez.  Birinden izinsiz bir şey alınmaz. Yardımcı olmalıyız birbirimize. Güler yüzlü olmalı, sevgi duymalıyız.

Okul önünde, öğreticiler önünde saygıyla durmalıyız. Eğitimde feda edilecek birey yoktur. Her birey birbirinden farklıdır. Kendi yeteneğine göre öğrenir…

Bu öğretim yılında başarılar diliyorum hepinize. Sevgiler sunuyorum.

18.9.2022, Çamlıyayla82 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
ATOM BOMBASININ ATILIŞ YILDÖNÜMÜ - 08/08/2022
Maddenin en küçük parçasına atom denir. Elektron, proton, çekirdek’ten oluşur. İyiye kullanırsanız, denizaltıları yürütür, makineleri çalıştırır, hastalıkları iyileştirir; kötüye kullanırsanız yeryüzünde canlı bırakmaz; yaşanmaz olur.
1509 İSTANBUL DEPREMİ - 31/07/2022
Deprem; yeraltı boşluklarının çökmesi, fay hatlarının kırılması, mağmanın fışkırması sonucu oluşan yer sarsıntılarıdır! Deprem dendi mi çoğu kez İstanbul depremi gelir akla. Varto, Hınıs, Erzurum, İzmit, Düzce İzmir depremleri de unutulacak cinsten d
LOZAN BARIŞI YILDÖNÜMÜ - 25/07/2022
24 Tammuz 1923’te Lozan Anlaşması altın kalemle imzalandı. Aradan 99 yıl geçmiş, yüzüncü yıla girmişiz. Bugün bile o günkü düşmanlar amaçlarını ortaya koymaktan geri durmuyorlar. İçeriden dışarıdan Türk düşmanlarını destekliyorlar!
SANATTA MEDİCİLER - 18/07/2022
Hiç kuşkusuz insanların ortaya çıkışıyla sanat ta birlikte çıkmıştır. Derler ki sanat üst yapı kurumu! Böyle olsa bile, alt yapı kurumundan esinini alır sanat.
BAYRAM BAYRAMLAR - 12/07/2022
Bayram geçti demeyin! Her gün bayram yapabilirsiniz. Bayram bir güçlüğün, bir zorluğun arkasından gelir. İnsanların dinsel sosyal gereksinimleri karşılanmaya çalışılır…
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.601318.6758
Euro19.523819.6020