Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam366
Toplam Ziyaret1332830
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
BABALAR GÜNÜ
19/06/2022

 

ABD’de iki çocuk (Anna Jarvis, Smart Doodd) çıkıyor, birinin annesi ölmüş anneler gününü (1908) öneriyor, 1914’de kabul ediliyor; diğerinin babası ölmüş, babalar gününü öneriyor, 1910’da kutlanmaya başlanıyor; 1972’de resmiyet kazanıyor. Bizde analar günü 1955’te, babalar günü 1980’de kabul ediliyor; kutlanmaya başlanıyor.

Benim üzerinde durduğum nokta şu: Neden analarla babaları ayırmışlar????? Ana olmadan baba, baba olmadan ana olunur mu? Bu gerçekten yola çıkarak  diyorum ki; analar babalar günü birleştirmeli, o gün kutlanmalı. Sayın yetkililerden bu önerimi benimsemelerini diliyorum.

Herkesin bir anası, bir babası var. Ne leylek getirdi, ne ocaktan tutuldu, ne dereden? Taş deliğinden de gelmediler… Anayı, babayı ayırıp kutlamanın anlamı var mı? Neden böyle oluyor? Kadına şiddetin belki de bir nedeni bu!  Ana/baba günü olmalı bir gün; ana baba çocuklar ailecek kutlamalı bugünü... Ailede barış, toplumda barış böyle pekişeceğini düşünüyorum…

İzninizle,  babamdan söz edeceğim. Çünkü bir yazar en iyi bildiği şeyleri yazar. Ben de babamı yazacağım.

Babamın dedesi Hacı Yusuf, babası Babaca Mehmet, anası Hürü. Babam, Babaca Mehmet, Hürü’den olmuş. Dedesinin adını vermişler ona. Kundaktayken, babasını alıp götürmüşler Irak cephesine… şehit olmuş. Sıbyan Mektebini (İlkokul) bitirdiği yıllarda da annesini kaybetmiş. İki kız kardeşle kalmışlar evde yalnız. Halalarının yanına sığınmışlar ama, işte öyle! Yetişkin olunca iki kız kardeş, kaçarak evlenmişler… Babam ağaların davarını gütmüş,  tutmacılığını yapmış.

Babam Atatürk devrimlerine bağlıydı. Yeni yazı çıkınca hemen öğrenmişti. Eski yazıya baş vurmaz, yeni yazı yazmada özen gösterirdi. Askerde yazıcı onbaşıydı. Barışçıydı Yakışıklıydı. Sesi de çok güzel, düğünlerde, halaylarda söylerdi… “Yeşil kurbağalar, Alıcı kuşlar, Makber, Keklik…”  Geçmişi aklına geldiğinde ağlardı. “Keklik gibi kanadımı süzmedim/ Murat alıp doya doya gezmedim/ Bu kara yazıyı kendim yazmadım/ Alnıma yazılmış bu kara yazı/ Kader böyle imiş Ağlarım bazı/ Gönül ey sebebim ey…” ezgisini söylerdi, ağlardı. Biz bilmezdik neden ağladığını, sonradan, çok sonradan öğrendim…

Dedemden kalma bir parça tarlası vardı. Ekini, buğdayı, samanı oradan gelirdi. Anam buğdaya çok önem verirdi, bir danesini bile zay etmezdi. Kazandığı parayla, kendine, paçası, uçkur bağı, cep ağzı örmeli, kahverenk kumaştan şalvar, aynı renk kumaştan çeket, gıcırdaklı bordo kundura giyerdi. Berberlik öğrenmişti askerde, Durak İstasyonu’nda berber dükkanı vardı; ben de çırağı kalfası olmuştum.

Kendisine aşık olan kızlardan istetmiş, babaları vermemiş. Sonra anamı istetmiş. Anamın babası Çanakkale’de şehit olmuş. Nenem, O keleş (yakışıklı) oğlan bizim kızı mı istiyor” demiş. “Heye” demişler,  “verirsen alacak.” O da; “Verdim gitti” demiş.  Düğün dernek kuracak paraları yok. Kaçarak evlenmişler. On bir çocukları olmuş, yedisini toprağa vermişler. Anam gizli gizli ağlardı, ağıt düzerdi.

Anamın babası Gök Mehmet, Anası Fatma,  dedem Çanakkale’de şehit olunca iki kız kardeş kalmışlar. Nenem Emin adında bir beyle evlenmiş. Emin dedem sahip çıkmış onlara, hiç incitmemiş evlatlıklarını.

Genç yaşta (57) babamı yitirdik. Çok sonra da anamı teyzemi yitirdik. Saygıyla, sevgiyle, içim yanarak anıyorum. Kutlu olsun analar/babalar günü. Çok kutlu, çok mutlu olsun.

19.06.2022, Çamlıyayla66 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATOM BOMBASININ ATILIŞ YILDÖNÜMÜ - 08/08/2022
Maddenin en küçük parçasına atom denir. Elektron, proton, çekirdek’ten oluşur. İyiye kullanırsanız, denizaltıları yürütür, makineleri çalıştırır, hastalıkları iyileştirir; kötüye kullanırsanız yeryüzünde canlı bırakmaz; yaşanmaz olur.
1509 İSTANBUL DEPREMİ - 31/07/2022
Deprem; yeraltı boşluklarının çökmesi, fay hatlarının kırılması, mağmanın fışkırması sonucu oluşan yer sarsıntılarıdır! Deprem dendi mi çoğu kez İstanbul depremi gelir akla. Varto, Hınıs, Erzurum, İzmit, Düzce İzmir depremleri de unutulacak cinsten d
LOZAN BARIŞI YILDÖNÜMÜ - 25/07/2022
24 Tammuz 1923’te Lozan Anlaşması altın kalemle imzalandı. Aradan 99 yıl geçmiş, yüzüncü yıla girmişiz. Bugün bile o günkü düşmanlar amaçlarını ortaya koymaktan geri durmuyorlar. İçeriden dışarıdan Türk düşmanlarını destekliyorlar!
SANATTA MEDİCİLER - 18/07/2022
Hiç kuşkusuz insanların ortaya çıkışıyla sanat ta birlikte çıkmıştır. Derler ki sanat üst yapı kurumu! Böyle olsa bile, alt yapı kurumundan esinini alır sanat.
BAYRAM BAYRAMLAR - 12/07/2022
Bayram geçti demeyin! Her gün bayram yapabilirsiniz. Bayram bir güçlüğün, bir zorluğun arkasından gelir. İnsanların dinsel sosyal gereksinimleri karşılanmaya çalışılır…
EMEKLİLER GÜNÜ DÜŞÜNCELERİM - 04/07/2022
Ülkemizde, Emekliler Günü, Atatürk’ün emekli olduğu 1927 Haziran 30. gün başlangıç alınarak 2018’den beri kutlanmaktadır. Emeklilerin emekliler günü kutlu olsun.
ORHAN KEMAL’İN ÇİLELİ YAŞAMI - 05/06/2022
(15. 9. 1914 Adana-Ceyhan … 2. 6. 1970-Bulgaristan-Sofya)
YARATICI YAZARLIK - 22/05/2022
işlemiştim. Yaratıcı ne demek? Yoktan var etmek mi, vardan yok etmek mi? İkisi de değil. Bir fenci şöyle diyor:
19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI - 19/05/2022
Birinci Dünya Savaşı bitmiş, Mondros Anlaşması imzalanmış, karanlıklar başlamış. Yayılmacı güçler ülkemizi işgal etmişler… Atatürk o günleri şöyle anlatıyor:
 Devamı
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843