Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam205
Toplam Ziyaret1302961
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
HALKIN DEVLETİ
23/04/2022

 

Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 Cuma günü, Atatürk'ün 21 Nisan 1920 günkü bildiriminde önerdiği törenle açıldı.

23 Nisan 1920, Türkiye Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin halk devleti olarak örgütlendiği tarihtir.

23 Nisan 1920 günü, Ulusal savaşım, artık bir halk hareketi olmaktan çıkmış, bir halk devleti biçiminde gelişmeye yönelmiştir.

Atatürk, 24 Nisan 1920 günü Meclis'te uzun bir söylev verdi.

Bu söylevinde, Mondros Savaş Bırakışması'ndan başlayarak, Türkiye TBMM'nin açılışına kadar geçen zaman içindeki siyasal olaylar hakkında bilgi verdi.

Bu söylevinde, gelişen olayları, çok geniş bir biçimde inceledikten sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce izlenmesini gerekli gördüğü siyasal yöntemi şöyle vurgular:

"Bizim aydınlık ve uygulanabilir gördüğümüz siyasal yöntem, "ulusal siyaset"tir. Dünyanın bugünkü genel koşulları ve yüzyılların kafalarda ve karakterlerde yerleştirdiği gerçek karşısında hayale dalan birisi olmak kadar büyük yanılgı olamaz. Tarihin dediği budur; bilimin, aklın mantığın dediği böyledir.

Ulusumuzun, güçlü, mutlu ve sağlam bir düzen içinde yaşayabilmesi için, devletin bütünüyle ulusal bir siyaset gütmesi ve bu siyasetin iç örgütlerimize tam uyumlu ve dayalı olması gereklidir. Ulusal siyaset demekle anlatmak istediğim şudur: Ulusal sınırlarımız içinde, her şey den önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı koruyup ulusun ve yurdun gerçek mutluluğuna ve bayındırlığına çalışmak; gelişigüzel ulaşılamayacak istekler peşinde ulusu uğraştırmamak ve zarara sokmamak; uygarlık dünyasının uygarca ve insanca davranışını ve karşılıklı dostluğunu beklemektir."

Bu konuşmasından sonra Meclis'e hükümet kurmakla ilgili önerilerde bulunur.

Bu konu, Atatürk için büyük önem taşır. Çünkü O'na göre, Osmanlı Devleti'nin ve halifeliğin ortadan kalkmış olduğu bir gerçektir. "Yeni temellere dayalı, yeni bir devlet" kurulmasını başlıca amaç olarak görür. Fakat durumu olduğu gibi söylemek, amacın büsbütün yitirilmesine yol aça bilirdi. Çünkü genel eğilim ve düşünüş, daha padişah ve halifenin özürlü sayılacak bir durumda bulunduğu idi. Dahası, Meclis'te, ilkönce halifelik ve padişahlık makamı ile bağlantı ve İstanbul Hükümeti ile uzlaşma arama akımı" baş göstermiş bulunuyordu.

Bu nedenle, Meclis'teki «duyguları ve görüşleri dikkate alarak, fakat "asıl amacı da saklı tutarak" birinci maddesi "Hükümet kurmak zorunludur" olmak üzere 4 maddeden oluşan önergesini Meclis'e verir.

Atatürk, bu önergenin asıl kapsamını Söylev'de şöyle vurgular:

"Bu ilkelere göre kurulan bir hükümetin niteliği kolaylıkla anlaşılabilir. Böyle bir hükümet, ulusal egemenlik temeline dayanan halk hükümetidir. Cumhuriyet'tir."

23 Nisan sadece Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayram değil;

 23 Nisan 1920, Türkiye Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin halk devleti olarak örgütlendiği tarihtir.

 111 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
SAVAŞ HEP AYNI DİLDE VURUR İNSANI - 28/02/2022
Babası vurulmuş bir çocuğu hangi din avutur
BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar15.913815.9775
Euro16.836516.9040