Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam159
Toplam Ziyaret1313821
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
GÖZDEN KAÇANLAR
11/04/2022

Nedendir bilmiyorum?

 Bizim yazılı ve görsel basınımız bazı hususları görmezden geliyor. Ya gerçekten görmüyor ya da görüyor ama gördüğünü, okuduğunu anlamıyor. Argo deyişle, “kafası basmıyor!”

 6 Nisan 2022 tarihli Resmi gazetede yayınlanan bir kanunla, “Siyasi partiler ve seçim kanunlarında” değişiklikler yapıldı.

 7393 sayılı bu kanunun 3. ve 4. maddesi ile aşağıdaki hüküm Siyasi Partiler Kanununa ve Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna eklendi.  

  Buna göre bundan böyle, “Seçime katılma yeterliliği elde eden parti, bu Kanunda öngörülen ve parti tüzüğünde belirtilen süreler içinde birinci ve ikinci fıkrada belirlenen teşkilatlanma yeter sayısı esas alınarak ilçe, il ve büyük kongrelerini üst üste iki defa yapmamış ise seçime katılma yeterliliğini kaybeder.”

 Kimse burada yazılanları tartışmıyor.

 CHP aynı kanunla getirilen, “İl, İlçe Seçim Kurulları başkanlarının belirlenmesi usulü değişikliğini ve bu hükmün üç ay içerisinde yürürlüğe girecek olması ile Cumhurbaşkanının yapacağı seçim propagandasının seçim yasakları kapsamından çıkartılmasını,” iptal için Anayasa Mahkemesine götürüyor. Ama yukarıdaki hükmü o da görmezden geliyor. Çünkü işine geliyor.

 Siyasi Partiler Kanunundaki siyasi parti kongrelerinin, “… iki yıldan az, üç yıldan fazla olmayan sürelerde toplanacakları,” hükmü ile birlikte değerlendirildiğinde bu düzenlemenin anlamı, “Memleket Partisi ile Zafer Partisinin 2023 Haziranında yapılacak genel seçime katılamayacakları,” demektir.

 Onun bir adım ilerisi ise, “Seçim takviminin belirlenmesi konusunda tek ve tam yetkili YSK’nın seçim takvimini, seçimden altı ay önce, 18 Aralık 2022’de başlatması halinde,”  DEVA Partisinin; “Seçimin bir ay önceye alınması halinde,” Gelecek Partisinin seçime katılamaması demektir bu. …

 Bu durumda ne olur?

 DEVA ve Gelecek partileri adaylarını Millet İttifakındaki diğer partilerin listelerine yerleştirirler.

 Memleket Partisi ile Zafer Partisi ise “Bağımsız Türkiye Partisi, Millet Partisi ve Doğru Parti ile birlikte,” Milli İttifak adı altında yeni bir birlik oluşturur ve adaylarını ittifak ortağı partilerden birinin listelerinde ya da “Tek, Karma Liste” ile seçime katılırlar.

 Sayın Ümit Özdağ’ın Sayın Mansur Yavaş’la ilgili davetiyesi ve açıklamalarına bir de bu şartları dikkate alarak bakınız ve değerlendiriniz.

 Cumhurbaşkanlığı seçiminde, HDP’nin Millet İttifakı adayını desteklemesi halinde üçüncü bir CB adayımız daha olacak demektir. Millet İttifakı HDP ile anlaşamazsa CB seçimine dört adayla da gidebiliriz.

 Durumun, en azından bir yerel gazetede halkın bilgisine sunulması faydalı ve bilgilendirici olacaktır sanırım.

 Okuyucularıma hayırlı Ramazanlar, sağlıklı günler dilerim.91 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AYDIN PARTİCİLİĞİ - 01/06/2022
[ Bilirsiniz bizim kültürümüzün bir parçası olan sözlü halk edebiyatımızda Hz. Süleyman, “Kuş dili bilen,” olarak anlatılır. Hz. Süleyman ile kanadı kırık bir kuş arasında geçtiği söylenen öykü, “İnsanlar ders alsınlar,” diye tekrarlanır, kuşaklar bo
PRENS SABAHATTİN VE DÜŞÜNCELERİ - 06/04/2022
“Cumhuriyet öncesi döneme ve 1921 Anayasası’na” özlem duymanın moda olduğu bu günlerde Prens Sabahattin’i anmak ve anlamaya çalışmak, “Mensubu bulunduğu milletin sorunları ile dertlenen bir vatansevere karşı,” vefa borcumuzdur.
AYAN BEYAN (2) - 16/03/2022
1921 Anayasasına Türkiye’de ilk vurgu yapan kişi PKK lideri Abdullah Öcalan’dır. Kendisinin, uydurduğu ‘Demokratik Özerklik’ teorisinde, “Düşüncelerini kapsayıcı(!) bir zemine oturtması,” gerekiyordu ve işte o kapsayıcılığı 1921 Anayasası’nda buldu.
AYAN BEYAN (1) - 14/03/2022
“Ayan” “gözle görülen, açık, belli,” “beyan” ise “bildirme, söyleme” anlamlarına gelir. İki sözcük birlikte yazıldığında, “ayan beyan”, “besbelli, apaçık, açık seçik bir biçimde…” demektir.
ALTI PARTİNİN MUTABAKAT BEYANNAMESİ - 05/03/2022
Altı partiden oluşan CHP, DEVA, DP, GP, İyi P ve SP blok hareketinin Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiye geçiş şartlarını açıkladıkları beyannamelerini yayınlamaları üzerinden yaklaşık üç gün geçti
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
 Devamı
AlışSatış
Dolar17.335717.4051
Euro18.262618.3357