Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam261
Toplam Ziyaret1265033
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ
21/11/2021

Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.

 İşte bu turunç ağaçlarını gördükçe aklıma elli altmışlı yılların anıları geldi. Birini anlatayım size:

Bizim köylüler iki üç arkadaş bir olur Tarsus’a giderlerdi. O zamanlar minibüs, otobüs, taksi gibi araçlar yoktu. En azından bizim köyde böyle bir araç yoktu. Eşeklere, atlara binip gidilirdi. Aladağ Köyü’nü geçince Gülek Geçiti’nden geçen Adana-Niğde, Ankara’ya giden asfalt yola inilirdi. Buraya “Körlü” denirdi. Babalarımız atları eşekleri buraya bağlarlar, bir kamyona atlayıp Tarsus’a varırlardı. Alış veriş yaparlardı. En çok da turunç alırlardı. Heybelerini turunçla doldururlardı. Bunun yanında turp da olurdu, ıspanak da. Analarımız, tereyağlı pilav pişirir, yanına turp keserdi. Kapışa kapışa yerdik.

Turunçlar, soyulur, ortadan ikiye ayrılır, sıkılır elle, bir kazana suyu alınırdı. Sonra altına ateş yakılır kaynatılırdı. Böylece evin kışlık ekşisi elde edilirdi. Yemeklere ayrı tat çeşni verirdi bu ekşiler…

Turuncun posası atılmazdı. “Sıkıç” denirdi buna. Sıkıçları evin bireyle seve seve yerlerdi. Birazı da komşulara verilirdi. C vitamini alınırdı böylece.

Bir gün bizim eve komşulardan  Eşe adında bir kadın bir sahan dolusu sıkıç getirmişti. Ayşe teyzeme, “Eşe sana sıkıç getirdim, ye” demişti. (Bizim oralarda Ayşe’ye Eşe derler)

Eşim “sıkıç getirdim” lafını duyunca, sıkma sanmış (Peynirli, çökelekli, soğanlı, domatesli iç, sıcak bazlamalara sarılarak yapılan bir yiyecek) canı çekmiş. Eşe kadın gittikten sonra Ayşe teyzeme, “Teyze sana sıkma mı getirdiler?” Deyince; “Teyzem de ne sıkması gız, sıkıç getirdiler, sıkıç, işte, al ye, güzel olur” diyor. Eşim o zaman anlıyor, turuncun posasına “sıkıç” dendiğini.

21.11.2021, Adana109 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
KONUŞMAK - 25/10/2021
Her canlı konuşur. Hatta cansızlar da konuşur. Biz onu duyamayız. Çıkınız kıra dağlara, kuşlara uğrayınız. Kuşların cıvıl cıvıl konuştuğunu duyacaksınız.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.493413.5475
Euro15.229715.2907