Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret1095928
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (10)MEHMET ÜNALDI/Senator
14/01/2021
İlçemizin hamisi ve banisi Karaisalı'nın  Köşetaşlar'ını anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz. Biz Karaisalı Sevdalıları bunu kendimize asli görev telakki ediyor ve geçmişini bilmeyenlerin geleceklerini de bilemiyeceklerine gönülden inanıyoruz.

Mehmet Ünaldı Adana 1919 doğumludur. 4 Haziran 1991 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.Evli ve dört çocuk babasıdır.İlçemiz Emelcik köyü kökenlidir.Anne ve babasının kabirleri şu an Hacılı köyü camii avlusunda bulunmaktadır. İlçemiz işadamlarından Recep Koca beyin üvey dayısıdır.Yine İlçemizin sevilen hekimlerinden sayın Dr.Uğur Ünaldı beyin babaları ile amca çocuklarıdır. Emelcik köyümüzde,ilçemizde ve Adana'da şu an yakın akrabaları yaşamaktadır.Ülkemizin ünlü gazetecilerinden Ruhat Mengi hanımefendi Senator Mehmet Ünaldı'nın kızıdır.Karaisalı İlçe Belediyemiz İlçemizin bir bulvarına Mehmet Ünaldı ismini vererek adının yaşamasına vesile olmuştur.
Mehmet Ünaldı İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu mezunudur.Mezuniyetinden sonra Antakya Orta Ticaret Okulu öğretmenliği, Devlet Deniz Yolları ve Limanları Genel Müdürlüğü Genel Saymanlık Şubesi Müdürlüğü Bütçe Saymanlığı,Osmanlı Bankası Türkiye Umum Müdürlüğü ,İstanbul Yeni cami Şubesi Memurluğu,Türkiye Zirai Donatım Kurumu Müfettişliği,Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği,TBMM.10.Dönem Seyhan (Adana)Milletvekilliği,10.Dönem Çalışma Komisyonu Başkanlığı,Cumhuriyet Senatosu Adana Üyeliği (15 Ekim 1961-12 Eylül 1980) ile Cumhuriyet Senatosu Başkanlık Divanı İdare Amiri ve Başkanvekilliği yapmıştır.
Merhum Adnan Menderes’in “Adana’nın meşhur Mehmet Ünaldı’sıyla tanışmak istiyorum” dediği, Demokrat Parti’nin Yassıada'ya da girmiş bir milletvekilidir.Adalet Partisi’nin de çok uzun yıllar senatörü olarak görev yapmış bir siyasetçi  hemşehrimiz merhum Senator Mehmet Ünaldı.
"Senato"günümüzde bazı ülkelerde yaşlarına ve eğitimlerine göre seçilmiş üyelerden  oluşan ve millet meclisinden ayrı olarak çalışan ,kendine özgü kimi görevleri ve yetkileri bulunan yasama meclisidir Senato.Senatolar genellikle çift meclisli ülkelerde bulunur ve daha yüksek düzeyde olan meclise verilen isimdir.1960 lı yıllarda Mehmet Ünaldı Senato Başkan Yardımcısı idi.
Senatoların asıl üyelerine Senator denir.Dünya tarihindeki ilk Senato Roma'da M.Ö.8 yy.da kuruldu.Türkiye'de Senato Meclisi 1961/1980 yılları arasında çift meclisli sistem yürürlükteyken TBMM üst meclisini oluşturan yasama organıdır.Alt meclis ise Millet Meclisi idi.
Bu toprakların vatan yapılmasında; emeği geçen tüm geçmişlerimize Rabb'imden rahmetler diliyoruz.
 Bir başka büyüğümüzü anlatmak ve tanıtmak amaçlı yeni bir yazımızda görüşmek üzere,
Hoş kalın ,hoşça kalın.


365 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (13) İBO OSMAN - 25/02/2021
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı. Tarihini bilmeyen milletler her zaman yönetilmeye mahkumdur.
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI(12) MEHMET ARICI - 05/02/2021
"Kur'an'a Adanmış Bir Ömür"
KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI (11) BEKİR ve AHMET SAPMAZ KARDEŞLER - 29/01/2021
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı.
HISIM KARAİSALI'DA KİMLERDENSİN? - 01/01/2021
Geçioğulları'ndan Beşirler'den mi
BEN İLAHİYATÇI DEĞİLİM AMA - 25/12/2020
Kimse kimseyi beğenmiyordu;ne oldu.?
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (9): YUSUF DEVELİ - 18/12/2020
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyo
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (8) HASAN H.ÇULHAOĞLU - 11/12/2020
İlçemizin Köşetaşlar'ını anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz. Biz Karaisalı Sevdalıları bunu kendimize asli görev telakki ediyor ve geçmişini bilmeyenlerin geleceklerini de bilemiyeceklerine gönülden inanıyoruz.
İLÇEMİZİN KÖŞETAŞLARI (7) MEHMET GEÇİOĞLU - 27/11/2020
MEHMET GEÇİOĞLU (Belediye Reisi ve Milletvekili)
KARAİSALI'NIN KÖŞETAŞLARI (6) SOFU DEDE - 15/11/2020
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.18747.2162
Euro8.77508.8101