Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret999069
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL?
30/06/2020

Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı. Maskesi yoktu. Diğer vatandaşlar tepki verdi. Bir tartışma yaşandı. Onun arkasındaki vatandaş ise, bağıra çağıra “Bir daha bu ATM’ye gelmem” diyerek sırasını terk etti gitti. Hapşıran adam, “Niye sen öksürmüyor musun?” diye çıkıştı. Kavgaya ramak kaldı.

Bir insan virüs kapmadan da hapşırabilir, aniden gelir, istem dışıdır. Terleme sonucu hapşırılabilir, hafif rüzgarda hapşıranlar var. Üşütenler hapşırabilir.

Eğer Coronavirüse yakalanmışsa ve bunu da bilmiyorsa, sürekli de hapşırıyorsa o gün kaç kişiye bulaştırmıştır, bilemezsiniz.

Aklıma o ünlü söz geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde siyasi literatürümüze giren bir söz. Ne diyordu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz;

 “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu. Ama biz fark edemedik" demişti.

O vatandaşın hapşırması sonrasında  “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu. Ama biz fark edemedik.”

Olmasa bile huzursuz oluyor insan.

X x x

Bu sabah belediye otobüse bindim. Herkes maskeli.

Bir bayan otobüse bindikten sonra maskesini çıkardı, oturdu. Biraz sonra o da hapşırdı.

Vatandaşlarımız duyarlı, hemen tepki gösterdiler ve kadını maske takmadığı için de azarladılar. Kadın da onlara bağırdı tabi.

Gergin anlar.

Belki bir şey olmamıştır ama “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu.”

X x x

Niğde’de koronavirüsten bugüne kadar 7 kişi ölmüş.Niğde Valiliği İl Pandemi Kurulu kararı doğrultusunda  maskesiz dolaşmayı yasakladı. Nedeni de vak’a sayısının artması.

Türkiye’de maske siz sokağa çıkmanın yasak olduğu şehir sayısı 50’lileri geçti. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin de bulunduğu 50’nin üzerindeki ilde maskesiz çıkanlara 900 TL para cezası kesiliyor. Corona virüs salgınında Adıyaman, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Bitlis, Niğde ve Çanakkale’de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

Yasakları savunmak hiçbir demokrat insan yakışmaz ama konu toplum sağlığı olunca, kamu güvenliği olunca her zaman yasaklar getirilebilmektedir.

Niğde gibi küçük illerde bile sokağa maskesiz çıkmak yasak iken, bu yasak Adana’da niye konulmamaktadır, anlayabilmiş değilim.

Yeni Valimiz Sayın Süleyman Elban beyin bu konu hakkında ne düşündüğünü merak etmekteyim.

 282 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
DEVLET BAHÇELİ’DEN AL HABERİ - 26/05/2020
Eskiler "çocuktan al haberi" derler ya, erken seçim haberlerini ise "Devlet Bahçeli'den Al" deniyor artık.
ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR - 17/05/2020
Basketbol, hentbol ve voleybol federasyonlarını takdir ediyorum. Ligleri mevcut haliyle tescil etti, şampiyon yok, küme düşme yok.
TRUMP: VİRÜSTEN BETER - 10/05/2020
ABD’de Kovid-19 salgınında, son 24 saatte vaka sayısı 1 milyon 317 bin 263’e,hayatını kaybedenlerin sayısı 78 bin 805’e yükseldi. ABD’de halk, sağlık hizmetinin yokluğunda
HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK - 03/05/2020
Başta siyasilerimiz olmak üzere hemen hemen herkes, Kovid-19 salgının bitmesiyle hiçbir şeyin eskisi olmayacağını söyledi. Ya da herkeste öyle bir algı oluştu.
TEBRİKLER KARAİSALI - 27/04/2020
Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 aydır evden çıkmamıştım. 8 yıl önce geçirdiğim kalp ameliyatım ve diyabet hastası olmam nedeniyle kronik hasta sayıldığımızdan, dolayı, ailemin baskısından kafam
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA VE KİVREM ADANALIYIM - 26/04/2020
28 Temmuz 2017 tarihli “Kirvem Adanalıyım” başlıklı köşe yazımda:
ESRAR-I SIR - 19/04/2020
Her kafadan bir ses çıkıyor.
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223