Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret965747
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
UNUTMADIK…
03/04/2020

Dile kolay , tam otuz yıl  olmuş sizinle görüşmeyeli. Hani hayatımızda bazı insanlar vardır derin izler bırakırlar . İşte Ziya Hocamızı da böyle bir büyük insan olarak , birilerini yeni yeni kendimize örnek almayı arzu ettiğimiz yaşlarda tanıdık. 

Konya’nın Ladik Kasabası Halıcı Ortaokulu… Tek katlı , sadece üç sınıfı bulunan ,sobalı , tabanları beton , her sınıfta yaklaşık yirmi-otuz civarında öğrencisi olan , kız öğrencisi olmayıp , öğrencilerinin tamamı erkek olan , Her öğrencisinin , kendisine gelecek yılda da giysin diye alınmış olan iki beden büyük elbiseleri kadar kocaman hayalleri olan bir okul. Sınıflardan birinde siyah beyaz kareli ceketi , koyu yeşil pantolunu , kırmızı kadranlı saati , kara yağız , orta boylu , yavuz bıyıklı bir hoca , öğretmen masası üzerine oturmuş , hem o akıcı sesi ve anlatımı ile kah hayat dersi , kah edebiyat dersi vermekte ve sık sık dışarıdan -hep kimler olduğunu merak ettiğimiz- birilerinden , açık olan pencereden o eşsiz tebessümü ile başını sallayarak selam alıyor… Halen okulun o pencereleri önündeki yoldan geçerken, Ziya Hocam bana da tebessüm ederek selamımı alacakmış gibi gelir ve gayri ihtiyari başımı sallarım. 

Unutmadık sevgili Hocam…

Ne bizlere okuduğunuz , okurken yaşattığınız eşsiz hikayeleri , ne o saatinizi kolunuzdan çıkartmak suretiyle attığınız meşhur çifte taraflı Osmanlı tokadı ardından nasıl cevap vermemizin menfaatimize olacağını bir türlü kestiremediğimiz –Ağrıdı mı ? sorunuzu , ne o koridordaki erkek güzeli yürüyüşünüzle sınıfa gelmenizi , ne her yıl bizlerle birlikte hazırladığınız güzel piyes ve gösterileri, ne masa tenisi oynarken ayağınızı sert bir şekilde yere vurarak yüreğimizi ağzımıza getirmenizi, ne “Yükseliş” isimli duvar gazetenizi, ne yukarı mahallenin güney yamacındaki bekar evinizi , ne bizler ile zaman zaman yaptığınız erkek erkeğe sohbetlerinizi , ne son derece zevkli geçen kütüphane kolu toplantılarını , ne askerlik süreniz boyunca gözümüzü yolda bırakmanızı , muhteşem , renkli , esprili ve dolu dolu geçen derslerinizi , bize aşılamış  olduğunuz kitap okuma sevgisini , ama en önemlisi bizlere vermeye çalıştıklarınızı yıllar sonra anlamış olmamızı unutmadık .

Resulullah’ı , Mehmet Akif’ i , Necip Fazıl 'ı , Fatih’i , Attila’yı , Osmanlıyı ,kendimizi , benliğimizi  sizden öğrendik . Ama en önemlisi bizlere bunları öğretirken siyaseti hiç kullanmadan , taze dimağları karıştırmadan yapmış olmanızdır. Bu hakikaten takdire şayan bir konu olup , gerçek eğitimciliktir.

Unutmadık Hocam…

Nicelerini unuttuk , ama sizi asla unutmadık . Sizden sonra yıllarca sürmüş olan okul hayatımızda karşılaştığımız bütün eğitimcileri hep sizinle kıyas ettik , mihenk taşı hep siz oldunuz. Lakin hiç birisinde sizi bulamadık . 

Sizi unutmamız mümkün değil Hocam. 

Ufkumuzun ilk ışığı ilk "ZİYA"sı olan sağlam , sert "POLAT " insan...

Sebep Ey..! içtimai kimliğimizi ve vazifemizi keşfetmemize sebep muhterem insan , 
En derin saygılarımla ellerinizden öperim…

Kazim TORLAK
Harita ve Kadastro Mühendisi


380 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR AY İÇİNDE ÖLECEKSİN - 15/05/2020
Vaktin birinde;evinde huzuru olmayan adam, sevip saydığı, akıl danıştığı, hocası olarak gördüğü bir büyüğün yanına gider. Evinde hanımıyla artık hiç geçinemediğini, çoluk
KARAİSALI SEVDALILARI - 28/04/2020
(Bu bir çağrıdır)
KÜLTÜREL BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ KUVVETENDİRMELİYİZ - 18/04/2020
Koronavirüsten korunmak için vücudun direncini korumak ve kollamak istiyorsak; bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor; çeşitli vitaminler ve doğal ürünler alarak.
KORONA "TARİHİ YENİDEN YAZMAK" İÇİN PROJE MİDİR? - 23/03/2020
Dünya son 1 aydır corona virüsle yatıp, corona virüsle kalkıyor. Ve bu sürecin birkaç ay daha süreceği anlaşılıyor.
CORONA GELİNCE PANİKLEMEYİN - 14/03/2020
Geçen hafta “Corona eninde sonunda Türkiye’ye de gelecek. Ne kadar geç gelse o kadar iyidir” diye yazdım.
"ALEVİ" Mİ DEDİNİZ - 22/02/2020
Onlar; Sarıkamış'da zemheri de, Çanakkale'de dört mevsimde, Millî Mücadele de' ise her Cephede'dirler.... Karadeniz'de "Çepni" Doğuda "Türkmen",
KAĞIT BARDAK VE SİYASET - 13/02/2020
Eski bir bakandan bir konferansta yaptığı konuşmada dinlemiştim.
"BİZ" İDİK "BEN" OLDUK - 03/02/2020
Çok da uzun yıllar değil...aynı sofra etrafında aynı kalaylı kaptan yemek yer, tek çaydanlıkta demlenirdi çaylarımız.
KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK - 01/01/2020
Evet bir Mutemet Bey aranıyor.
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.78706.8142
Euro7.40137.4310