Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret980942
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
21 b ve TOPAL ÖRDEK
13/02/2020

Adana Büyükşehir Belediye Meclisini sürekli takip ederim. Her ayın ikinci haftasında başlayan ve 5 gün süren meclisin genellikle ilk ve ikinci birleşimleri hareketli geçer. Herkes eteğindeki taşı döker. İlk günlerde yapılan sert konuşmaların yerine diğer günlerde sessizlik hakim olur. Çünkü meclisin gazı alınmıştır.

Bu haftada öyle oldu. İlk gün Hüseyin Sözlü döneminde encümene verilen gayrimenkul satış yetkisi, bu dönemde mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP grupları (Cumhur İttifakı) bu yetkiyi encümenden alarak meclise verdi. 2 saate süren konuşmalardan CHP-İYİ Parti ittifakı ve Başkan Zeydan karalar, mecliste azınlıkta olması nedeniyle daha önceleri olduğu gibi istediğini yine alamadı.

Bu tartışmaların dışında ayrıca bir de ihaleler konusu çok tartışıldı. Cumhur ittifakı ısrarla ihaleler neden bir tek firmaya verildiği üzerinde dururken, Başkan Karalar ise eski ihale ile yeni ihaleler arasındaki fiyat farkını açıklayarak pazarlık yoluyla daha ucuza ihale edildiğini söylüyor.

4734  Sayılı Kamu İhale Kanununun pazarlık usulünü düzenleyen 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabilecektir” şeklindedir.

Başkan karalar, şimdi 21 b’ye göre yapılan ihalelerin daha ucuza yapıldığını belirterek, muhalefete “İnsafınız kurusun” diyor. Bu ve buna benzer tartışmalar sürerken, CHP’li  Mustafa Fidan Vursavuş söz alarak, “Ben bugün sokaktaki vatandaşın 64’ü 75’i de bilmediğini biliyorum. Onların derdi yolda yürüyememek, kaldırımda yürüyememek” diyor ve yol ve kaldırım işgallerine parmak basıyordu.

Doğru söylüyor, bence de vatandaş 21 b'yi bilmez. 

X x x


“TOPAL ÖRDEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Çamlıca Cami'nde vatandaşlarla kısa süre sohbet etti. Sosyal medyada paylaşılan o konuşmaya ait videoda Erdoğan, “Çoğunluğu bizde. Şu anda hâlâ her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun? Bunlar topal ördek” ifadeleri kullanmıştı.

Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Başkan ile Kongre'nin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda başkan için 'topal ördek' kavramı kullanılıyor.

Erdoğan aynı ifadeyi İstanbul Büyükşehir Belediye’nde Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu elinde bulundurması nedeniyle sarf etmişti.

Adana’da da durum aynı. Başkan Zeydan Karalar ve Millet İttifakı, Cumhur İttifakı tarafından “topal ördek” haline getirilmiş durumda. Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP Grubu komisyonlarda da çoğunlukta olunca onlar ne derse o oluyor.

Sayın Zeydan Karalar ve Millet ittifakının bu dönemde işi zor, hem de çok zor.

393 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
DEVLET BAHÇELİ’DEN AL HABERİ - 26/05/2020
Eskiler "çocuktan al haberi" derler ya, erken seçim haberlerini ise "Devlet Bahçeli'den Al" deniyor artık.
ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR - 17/05/2020
Basketbol, hentbol ve voleybol federasyonlarını takdir ediyorum. Ligleri mevcut haliyle tescil etti, şampiyon yok, küme düşme yok.
TRUMP: VİRÜSTEN BETER - 10/05/2020
ABD’de Kovid-19 salgınında, son 24 saatte vaka sayısı 1 milyon 317 bin 263’e,hayatını kaybedenlerin sayısı 78 bin 805’e yükseldi. ABD’de halk, sağlık hizmetinin yokluğunda
HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK - 03/05/2020
Başta siyasilerimiz olmak üzere hemen hemen herkes, Kovid-19 salgının bitmesiyle hiçbir şeyin eskisi olmayacağını söyledi. Ya da herkeste öyle bir algı oluştu.
TEBRİKLER KARAİSALI - 27/04/2020
Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 aydır evden çıkmamıştım. 8 yıl önce geçirdiğim kalp ameliyatım ve diyabet hastası olmam nedeniyle kronik hasta sayıldığımızdan, dolayı, ailemin baskısından kafam
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA VE KİVREM ADANALIYIM - 26/04/2020
28 Temmuz 2017 tarihli “Kirvem Adanalıyım” başlıklı köşe yazımda:
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.83746.8648
Euro7.68057.7113