Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam295
Toplam Ziyaret934575
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
SİYASİ AYAK 14: ÇARE “MİLİTAN DEMOKRASİ” (2)
06/02/2020

(ÖNCEKİ YAZININ DEVAMI)
Aşağıdaki alıntı, 1990’lı yıllarda Türkiye’de CIA Masası Şefliği görevinde bulunmuş, CIA Ulusal İstihbarat Konseyi eski Başkan Yardımcısı Graham E. Fuller’e aittir:
“Gelecek ne getirirse getirsin, bir şey kesindir: O eski, öngörülebilir ve sadık Amerikan müttefiki olan Türkiye artık tarihe karışmıştır. (…) Her ne kadar bu süreç, Washington’un ‘müttefik’ bir Türkiye’ye sahip olduğu o eski güzel günleri aramasına sebep olabilirse de, yeni Türkiye aslında gerek kendi çıkarlarına ve gerekse bölgenin genel istikrarına muhtemelen daha iyi hizmet edebilir.
Eminim ki münevver Amerikan gözlemciler, demokratik süreci güçlendirip derinleştirmiş, sorunlu ve çalkantılı Orta Doğu bölgesinde bir istikrar abidesi olan böyle bir yeni Türkiye’nin varlığını takdir edeceklerdir.”
Buradaki “demokratik süreci güçlendirilmiş” ve “istikrar abidesi” gibi kavramlar sizleri heyecanlandırmasın. O kavramlar bölgede yeniden kurgulanmış, yeniden kurulmuş federal kantonlardan(!) oluşan ve ABD’ye tam bağımlı hale dönüşmüş, “Yeni Türkiye” için kullanılan kavram ve terimlerdir. Graham E. Fuller’in “Yeni Türkiye”si çok dinli, çok etnisiteli, çok hukuklu, Yeni Osmanlıcılık sevdasına göre şekillenmiş, dinî eğitimin başat olduğu, ılımlı İslam dinî kuralları ile yönetilen, adında Türk sıfatı olmayan, Federal Anadolu ve Ortadoğu İslam Devleti’dir.
Ajan Fuller, AKP’nin “Yeni Türkiye”sinin isim babası olduğunu düşündürten yukarıdaki düşüncelerini 2007 tarihli kitabında dile getirmişti. Kitabın adı: “The New Turkish Republic: Turkey as a Pivotal State in the Muslim World”. Tamı tamına çevirmek gerekirse: “Yeni Türk(iye) Cumhuriyeti: Müslüman Dünyada Oyunkurucu Devlet Olarak Türkiye.”
Aynı Graham Fuller’in, 2008'de Fethullah Gülen'e ABD'de ikamet imkânı verecek yeşil kartın tahsisi için, referans verenler arasında yer aldığı, teyitli bilgidir.
Graham E. Fuller hakkında, “15 Temmuz’da Büyükada’da Toplantı Yaparak
Kalkışmayı Bizzat Yönettiği,” iddiasıyla iddianame düzenlenmiş ve hakkında yakalama kararı çıkartılmış bulunmaktadır.
Eee .. Anlayabildiniz mi şimdi, 15 Temmuz’da “siyasi ayak” , daha doğrusu “siyasi akıl” kimmiş?
Ben şahsen, FETÖ içinden “bağımsız bir siyasi ayak” çıkacağını sananlardan değilim. Onlar ki “sorular ellerine tutuşturularak” üniversite kazandılar. Torpille, meslek sınavlarında “başkalarının yerine” öne alındılar. Atanmaları, terfileri, kariyerleri hepsi düzmece! Terlemediler hiç, hep hazıra kondular. Eşini bile “katalogdan seçen”, kişiliği gelişmemiş pısırıklardan bu büyüklükte bir planlama beklemek, gerçekten saftiriklik olur.
Onlarda böyle bir planlama yapacak yetenek de, yapılmış planı uygulayabilecek yürek de bulunamaz!
 Nitekim bulunmadığını da gördük, çarşafa dolandılar! 250 vatandaşımızın ölümüne, 2000 vatandaşımızın yaralanmasına mal oldu kalkışmaları.
Ancak bilesiniz ki Bekir Bozdağ’ı, Bülent Arınç’ı ve benzerlerini, “Açılan davalar bir çatı altında toplanıp aralarındaki bağlantılarla emir komuta akışı ortaya çıkartılmadan,” ‘siyasi ayak’ diye yargılamaya kalkışmak, asıl “siyasi ayağı” karartmaktan başka işe yaramaz! Kuklalar yargılanmış olur sadece.
“Onca aymazlıklarına rağmen iktidarda olup ülkeyi yönetenlerin hiç mi suçu yok? Her şey dışarıda hazırlanıp, dışarıda mı pişirildi?” diye sorabilirsiniz.
Bu durumda, “siyasi ayak” kavramını da ikiye ayırmamız gerekecek sanırım:
“Siyasi el” ve “siyasi maşa”.
Bizimkiler siyasi maşadır, sadece! Hani “üst akıl” diye bir şeyden bahsediyorlar ya
boşuna söylemiyorlar bu sözü.
“Benim idare merkezim, ‘Papaz elbisesi giyeceksin!’ derse giyer, görevimi yaparım.”
diyen kimdi? Hatırlayan var mı şimdi?
……………………….
Kavramların iyice biri birine karıştığının da farkındayım. “Ayak’tı şimdi ‘el ve maşa’ oldu.
Bu nasıl oluyor?” derseniz eğer, “Valla benden bu kadar! Biraz da siz düşünün, çalıştırın saksıyı!” demek durumundayım.
Bir de, “Yazının başlığında geçen ‘Çare Militan Demokrasi’ lafını anlamadık. Üç sayfa
yazı yazmış ama başlığı unutmuşsunuz,” demeye hakkınız var.
Onu bir başka yazıda anlatayım isterseniz. Ya da merak edenler, “Google Amca’ya”
sorabilirler. Mutlaka bir şeyler yumurtlayacaktır!
Sağlıkla kalınız.
- BİTTİ -


212 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 13: ÇARE “MİLİTAN DEMOKRASİ” - 30/01/2020
23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin çalışma esaslarını düzenleyen “1” sayılı İçtüzük’ten sonra kararlaştırıp yayınladığı ve “2” numara ile yürürlüğe koyduğu ilk kanun, “Hıyaneti Vataniye Kanunu” idi.
SİYASİ AYAK 12: ÖNCEKİ BÖLÜMLERİ ÖZETLERSEK - 23/01/2020
Bugün uluslararası ilişkiler bağlamında hiç çekinmeksizin, Türk Milleti’ni hedef alan planlar, projeler yapılıyor ve “Ülkemizi parçalanmış gösteren yeni haritalar,” asılabiliyor duvarlara. Yöneticilerimiz de bu haritaların önünde, harita çizerlerini
SİYASİ AYAK 11: SUİKASTLAR - 17/01/2020
Atalarımızın Anadolu’ya Müslüman olarak geri gelişinden 25 yıl sonra, 1096 yılında ilki uygulamaya konulan Haçlı Seferleri’nin ortak amacı, “Biz Türkleri Anadolu topraklarından söküp, geldiğimiz Orta Asya bozkırlarına geri atmaktı.” 1912-1922 yılları
SİYASİ AYAK 10: YAHUDİLER VE AMERİKA BAĞLANTISI - 13/01/2020
Rahmetli gazeteci Uğur Mumcu’nun yarım kalan çalışmasının adı, “Kürt Dosyası” idi.
SİYASİ AYAK 9: BARZANİ BAĞLANTISI (2) - 05/01/2020
(ÖNCEKİ YAZININ DEVAMIDIR)
SİYASİ AYAK 8: HALİDİ NAKŞÎ BARZANİ BAĞLANTISI (1) - 01/01/2020
Daha önce de atıfta bulunduğum kitabında Mesud Barzani, “Mevlana Halid Nakşîbendi’nin (1777-1837) bir d
SİYASİ AYAK 7: PKK-TARİKAT VE ERMENİLİK BAĞLANTILARI - 27/12/2019
Yıl 2012, günlerden 18 Ağustos. PKK’nın ilk büyük eylemi Eruh ve Şemdinli baskınları yıl dönümünün üç gün sonrası. Gazetelerde aynı haber:
SİYASİ AYAK 6: HOYBUN, TAŞNAK, KDP VE PKK BAĞLANTILARI - 24/12/2019
Siyasi ayağı ararken, “Karşımızdakiler Kürt mü, kripto Kürt mü?” sorusunu cevaplayabilmenin bir yolu Hoybun Terör Örgütü’nü mercek altına almaktır. Kürtçü yazar Mehemed M
SİYASİ AYAK 5: TARİKAT BAĞLANTILARI - 17/12/2019
Bir yanda Halidi Nakşî Tarikatı, bir yanda Barzani Ailesi, bir yanda Ermeniler, bir yanda Siyonist Yahudiler, bir yanda Haçlı Dayanışması, sonra Marksist PKK. …
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.11756.1420
Euro6.63696.6635