Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam172
Toplam Ziyaret916946
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI YEŞİLÇAM VE TV.DİZİLERİ
07/12/2019
Görmek ve bakmak farklı şeylerdir.Doğa harikası bir ilçede yaşıyoruz.Ancak etrafımızdaki tabiat,tarih ve Tanrı'nın bahşettiği güzelliklere bakıyoruz; ancak göremiyoruz.Beyinlerimiz neye programlanmışsa bizler onlara bakabilir ve onları görebiliriz.
Çoğumuz Konya,Erzurum,Çanakkale,Karadeniz,Antalya gibi şehirlerimizi görmek isteriz.Güzel bir istek.Ancak tasavvur(hayal) etmek gerekirse bizim yaşadığımız coğrafyayı da başka birileri tasavvur ediyor.Çünki bizler yazdıkça,anlattıkça,okudukça bir başka güzel oluyor yanımız, yöremiz.
Hiç denediniz mi; çevrenizi fotoğraf layıp bakmayı.Evinizin bahçesi veya evinizin çatısından Hasandağı nasıl görülüyor fotoğraflarda.
Bİr deneyin lütfen.Ne kadar güzellikler içerisinde yaşadığınızın farkına varacaksınız.Ben ilçemizle ilgili fotoğrafları zaman zaman paylaşıyorum ve bilerek neresi olduğunu yazmıyorum.O bölgede yaşayan dostlarımız bile neresi diye soruyorlar.
Başımızı kaldırıp etrafa şöyle dikkatlice bakacak olursak; gerçekten doğanın en cömert olduğu bir yerdeyiz.Yarım saat sonra kar,bir saat sonra deniz.Sonra Çakıt,Körün ,Eğlence suları.Üçürge suyumuz ve Tola deresi,Çatalan ve Nergizlik Barajlarımız,Dokuzoluk...
Köylerimizin yerleşim yerlerine dikkat ediyor muyuz, hepsi bir resim tuali.Bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği, kılık kıyafetimiz; bütün bunlara bir yabancı gözle bakabilirsek ne denli değerli olduğunu anlarız.
Kızıldağ Yaylası klasik ahşap evleri ve köylerimizdeki bize has taş evler, Karapınar parkımız,Hasandağımız....
Yerköprü, Kapıkaya kanyonu, Etekli, Kuzgun,Çömelek.. köylerimiz, Kocaveliler ve Kesrihan, Çakallı, Emelcik,Çayraz,Hacıkırı, Farsak,Varda köprüsü,Küp Mağaraları, Çevlik Kalesi, Ramazanoğlu Camii, Barakdağı,Yanık kalemiz  ve folklorik çeşitliliğimiz, daha da çoğaltabiliriz bu örnekleri...Hepsi bir dokunuş bekliyor.
Efendim;dört köşesi ayrı bir güzel ve güzellik bu memleketin.
Bütün bunları açık hava platformu olarak değerlendirip yapay platolarla destekleyebilirsek(sinema ve dizi filmciliği ile ilgili) inanıyorum ki;Türk sinemasının ve televizyon dizilerinin çoğunluğu bizim ilçemizde çekilir.Varda Köprüsü'ne yapılan ahşap(çardak cafe)kafeteryanın yapılması,Varda Köprüsü ışıklandırması ile yapılan çalışmalar ve seyir terası çalışmaları,Karaisalı'da Varda Var Projesi konumuzun küçük bir parçası.Işte sanat ve bacasız sanayinin buluştuğu zirve ve ekonomi patlaması.Film ve turizm sektörü ilçemizde Avrupa projeleriyle keşfedilmeyi bekliyor.
Yaşadığımız yeri sevmek; tanımak ve pazarlamak,eşittir ekonomi olsa gerek.
Karaisalı doğal bir film platosu ve televizyon dizilerinin mekanı neden olmasın.İlçemizde iç turizm yanında güzel bir sektör gelişebilir.
Mülki ve Mahalli idarecilerimizin ile özel sektör temsilcileri;anlattığımız konunun farkındalar ve bizimle aynı şeyleri düşündüklerini biliyor ve bu konuda yapacakları çalışmalarda başarılar diliyoruz.


496 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK - 01/01/2020
Evet bir Mutemet Bey aranıyor.
KARAİSALI ve KARAİSALICILIK KIMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR - 20/12/2019
Memleket sevgisi insanların fitratında vardır.Onun için "doğduğun yer mi,doyduğun yer mi", diye sorarlar adama.Elbette doyduğumuz yer ilk etapta ağır basıyor gibi gelsede; "tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır",derler.
BİR KARAİSALI BEYEFENDİSİ - 22/11/2019
Bazı insanlar vardır her haliyle sevilir, sayılır,seversiniz.İşte o insanlardan biri.Adana'da Karaisalı'yı en güzel şekilde temsil eden değerli dost ,güzel insan sevgili hemşehrimiz.Bu
BU YAZI POZİTİF AYRIMCILIK İÇERMEKTEDİR "KASİM" - 08/11/2019
İnsanlar herzaman, heryerde rol modeldir. Etkileyen, etkilenen, özenen, özenilen bir durumu vardır.Bütün bunlar,kişinin doğasında mevcuttur.Dolayısı ile biz belki hiç farkında değiliz ama; birinin veya birilerinin takip ettiği, etkilendiği bir yaşant
KARAİSALI FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖN.. - 27/10/2019
Huzur,güven ve mutluluğun şehri Karaisalı ve hemşehrilerimize ne oldu..?
KARAİSALI T.A.Ş - 20/10/2019
Karaisalı gönüllülerinin bir araya gelerek samimiyete ve güvene dayalı; profesyonelce kurulmuş bir şirket olurdu Karaisalı Türk Anonim Şirketi.
BARIŞ PINARI HAREKATI - 11/10/2019
Bu harekat gönüllerimizi birleştirdi ve yumuşattı.Tüm siyasi partiler aynı davulu dövüyor.Bu fırsatı birlik beraberlik ve bütünlük adına neden değerlendir miyoruz? Tartışmalar, siyasi ayrıcalıklar, şucuculuk; bucuculuk bitmesi için neden gönüller vat
ÇOCUKLAR EVDEN GİDİNCE - 23/09/2019
Çocuklar bir gün evden giderler…
KARAİSALI VE HASANDAĞI - 15/09/2019
Ülkemiz ve ilçemiz baştanbaşa doğa harikası özelliği olan bir coğrafi yapıya sahiptir.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387