Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret999073
HABER VİDEOLARI
Ziya Polat
zpolat@hotmail.com
KARAİSALI YEŞİLÇAM VE TV.DİZİLERİ
07/12/2019
Görmek ve bakmak farklı şeylerdir.Doğa harikası bir ilçede yaşıyoruz.Ancak etrafımızdaki tabiat,tarih ve Tanrı'nın bahşettiği güzelliklere bakıyoruz; ancak göremiyoruz.Beyinlerimiz neye programlanmışsa bizler onlara bakabilir ve onları görebiliriz.
Çoğumuz Konya,Erzurum,Çanakkale,Karadeniz,Antalya gibi şehirlerimizi görmek isteriz.Güzel bir istek.Ancak tasavvur(hayal) etmek gerekirse bizim yaşadığımız coğrafyayı da başka birileri tasavvur ediyor.Çünki bizler yazdıkça,anlattıkça,okudukça bir başka güzel oluyor yanımız, yöremiz.
Hiç denediniz mi; çevrenizi fotoğraf layıp bakmayı.Evinizin bahçesi veya evinizin çatısından Hasandağı nasıl görülüyor fotoğraflarda.
Bİr deneyin lütfen.Ne kadar güzellikler içerisinde yaşadığınızın farkına varacaksınız.Ben ilçemizle ilgili fotoğrafları zaman zaman paylaşıyorum ve bilerek neresi olduğunu yazmıyorum.O bölgede yaşayan dostlarımız bile neresi diye soruyorlar.
Başımızı kaldırıp etrafa şöyle dikkatlice bakacak olursak; gerçekten doğanın en cömert olduğu bir yerdeyiz.Yarım saat sonra kar,bir saat sonra deniz.Sonra Çakıt,Körün ,Eğlence suları.Üçürge suyumuz ve Tola deresi,Çatalan ve Nergizlik Barajlarımız,Dokuzoluk...
Köylerimizin yerleşim yerlerine dikkat ediyor muyuz, hepsi bir resim tuali.Bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği, kılık kıyafetimiz; bütün bunlara bir yabancı gözle bakabilirsek ne denli değerli olduğunu anlarız.
Kızıldağ Yaylası klasik ahşap evleri ve köylerimizdeki bize has taş evler, Karapınar parkımız,Hasandağımız....
Yerköprü, Kapıkaya kanyonu, Etekli, Kuzgun,Çömelek.. köylerimiz, Kocaveliler ve Kesrihan, Çakallı, Emelcik,Çayraz,Hacıkırı, Farsak,Varda köprüsü,Küp Mağaraları, Çevlik Kalesi, Ramazanoğlu Camii, Barakdağı,Yanık kalemiz  ve folklorik çeşitliliğimiz, daha da çoğaltabiliriz bu örnekleri...Hepsi bir dokunuş bekliyor.
Efendim;dört köşesi ayrı bir güzel ve güzellik bu memleketin.
Bütün bunları açık hava platformu olarak değerlendirip yapay platolarla destekleyebilirsek(sinema ve dizi filmciliği ile ilgili) inanıyorum ki;Türk sinemasının ve televizyon dizilerinin çoğunluğu bizim ilçemizde çekilir.Varda Köprüsü'ne yapılan ahşap(çardak cafe)kafeteryanın yapılması,Varda Köprüsü ışıklandırması ile yapılan çalışmalar ve seyir terası çalışmaları,Karaisalı'da Varda Var Projesi konumuzun küçük bir parçası.Işte sanat ve bacasız sanayinin buluştuğu zirve ve ekonomi patlaması.Film ve turizm sektörü ilçemizde Avrupa projeleriyle keşfedilmeyi bekliyor.
Yaşadığımız yeri sevmek; tanımak ve pazarlamak,eşittir ekonomi olsa gerek.
Karaisalı doğal bir film platosu ve televizyon dizilerinin mekanı neden olmasın.İlçemizde iç turizm yanında güzel bir sektör gelişebilir.
Mülki ve Mahalli idarecilerimizin ile özel sektör temsilcileri;anlattığımız konunun farkındalar ve bizimle aynı şeyleri düşündüklerini biliyor ve bu konuda yapacakları çalışmalarda başarılar diliyoruz.


871 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADANA’NIN BU HALİ NE OLACAK - 07/08/2020
Bir insan yaşadığı kentten ne bekler? Öyle ya, kent sadece üzerinde ikamet ettiğimiz, iş ve yaşam hayatının olduğu bir coğrafya değildir.
KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI (2) - 29/07/2020
Karaisalının Köşe Taşları isimli yazı dizimizin ikinci ismi KARAİSALI MÜFTÜSÜ HACI MEHMET
KARAİSALI'NIN KÖŞE TAŞLARI (1) - 17/07/2020
İlçemizin hamisi ve banisi büyüklerimizi yeni yetişen nesle anlatmak ve tanıtmak asli görevlerimizden olmalı. Tarihini bilmeyen milletler her zaman yönetilmeye mahkumdur.
KARAİSALI SARI İNEĞİ VERDİ Mİ? - 09/07/2020
Vaktiyle aynı ormanda yaşayan bir aslan ve bir inek sürüsü varmış. Aslan sürüsünün gözü inek sürüsünde ama;inek sürüsü kendini savunacak kadar kalabalık ve güçlü.
KARAİSALI'NIN UÇ BEYLERİ - 27/06/2020
İlçemizin tüm mahallelerinde,son seçimlerde; muhtar adayları ve seçilen muhtar kardeşlerimize dikkat ettiniz mi, hepsi genç, dinamik
ÇECELİ'NİN NERESİNDENSİN - 13/06/2020
Çukur,Naneli,Farsak,Gildirli'den mi
GÜL YAPRAĞI - 29/05/2020
Bir zamanlar bilginler ve şairler,"'suskunlar meclisi" adıyla bir topluluk oluşturmuşlardı.
BİR AY İÇİNDE ÖLECEKSİN - 15/05/2020
Vaktin birinde;evinde huzuru olmayan adam, sevip saydığı, akıl danıştığı, hocası olarak gördüğü bir büyüğün yanına gider. Evinde hanımıyla artık hiç geçinemediğini, çoluk
KARAİSALI SEVDALILARI - 28/04/2020
(Bu bir çağrıdır)
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223