Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam330
Toplam Ziyaret899504
HABER VİDEOLARI

Yılmaz Aydoğan

Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
SEVR’İN RUHU
13/08/2019
10 Ağustos 1920 Sevr Anlaşması’nın imza tarihidir.
Aradan 99 yıl geçmiş olsa da Sevr’in ruhu bir hayalet ya da karabasan gibi tepemizde dolaşmaya devam ediyor. Gelişmeler göstermektedir ki o gün bize Sevr’i dayatanların, hele de Lozan’ı hiç kabullen(e)meyenlerin, Sevr iddiasından vazgeçmelerini beklemek saflık olur. Bunu hemen hemen hepimiz biliyoruz da anlayamadığımız, bizden olanların ya da o gün TBMM iradesinin karşısında, Halife-Sultan iradesinin yanında saf tutanların, aynı saftaki yerlerini inatla koruyor olmalarıdır.
Büyük Atatürk’ün, “Türk Milletine kurulmuş en büyük suikast..” diye tanımladığı bu “Türksüz Türkiye” projesini bugün bile, siyasi program ve uygulamalarıyla, “açıktan” olmasa da “bilinçli bir gizlilikle” savunmaya devam edenleri anlamak gerçekten de zor, çok zor…
Kurtuluş Savaşı’nı kaybetmiş olsaydık, Lozan Anlaşması olmasaydı, bugün Türk dediğiniz insan tipi, belki Özbekistan’da olacaktı ama Anadolu’da bırakılmayacaktı.
“Mümkün mü bu?” diyenlere Endülüs’ü hatırlatmak isterim. Biz Türklerin, Endülüs Devleti tarihinden ve o muhteşem medeniyetin yok oluşundan, alacağımız çokça dersler vardır.
İzleri silinen, yok edilen öyle bir medeniyettir ki Endülüs, bağımsızlığı 781 yıl, başlangıcından son bulmasına geçen süre 898 yıl sürmüştür. Avrupa Ortaçağ karanlığında iken, uyrukları içinde okumazı yazmazı bulunmamaktaydı. Bugün bile, ne eğitimde bu aşamaya ulaşmış bir Devlet, ne de 1419 mermer sütun üzerine kurulu Kurtuba Camisi’nin benzeri yoktur yeryüzünde.
Bizim Anadolu’ya gelişimiz 1071, Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın İznik’i alışı 1075, başkent yapması 1080 yılına denk gelir. Sene 2019 olduğuna göre, biz Türkler 948 yıldan beri Anadolu topraklarındayız. Buradan hareketle; “Biz bin yıldır bu topraklarda egemen bir milletiz. Bizi kimse buradan çıkartıp, atamaz!” diye düşünmek; içerisinde iyi niyetli dilek ve temenni barındıran bir yaklaşımdır. Tarihi geçerliliği yoktur! Tarihte, 898 yıl var olan Endülüs Müslümanlarının izleri dahi yok edilebiliyorsa, 849 yıldır var olan Anadolu Müslümanları da yüz yıl önce pek âlâ yok edilebilirlerdi.
Yakın tarihimize ve günümüzdeki olaylara, işte bir de bu gözle bakmamız lazım gelir! Sevr, başında yetkisiz kukla bir halifenin bulunduğu, ordusu, donanması, hava gücü olmayan, askeri okulları kapatılmış, tüm zenginlikleri elinden alınmış, borçlu, kapitülasyonlarla sömürülen, çok hukuklu, sürekli Batı’nın denetimi altında tutulan, Anadolu’nun ortasına sıkıştırılmış çok küçük bir Türkiye bırakıyordu.
Sevr, siyasi, ekonomik, askeri, kültürel olarak “tam bağımlı” bir Türkiye Projesiydi.
Kurtuluş Savaşı ile bu projeyi yırtıp çöpe atmış olsak da, Atatürk sonrası Türkiye tarihi iyi incelenirse, o gün Sevr şartlarını dikte edenlerin niyet ve emellerinden hiç bir vakit vazgeçmedikleri ve Sevr’in adım adım hayata geçirilmek istendiği açıkça görülür.
Zaman içerisinde önce Devletçi kalkınma modeline son verilmiş olması, ardından NATO’ya girilerek tam bağımsızlık ilkesinden vazgeçilmesi, son on yılda kumpaslarla ordunun zayıflatılması, askeri okulların askeri hastanelerin kapatılması, özelleştirme adı altında milli varlıkların haraç mezat satılması, Sevr’in “soy, din, dil azınlıkları”nı hatırlatırcasına etnik ve dinsel ayrılıkların kaşınıp milli kimliğin aşındırılması, AB uyum
yasalarıyla ülkenin Batı denetimine açılması, siyasi ve idari yetkileri Lozan’da elinden alınan Fener-Rum Patrikhanesi’nin “ekümeniklik” tartışmalarının açılması, Ege’deki bir kısım adalarımız üzerindeki Yunan işgaline göz yumulması, güney sınırlarımızda yapay Kürdistan oluşturma çabaları, “Başkanlık” adı altında tek adam yönetimine sürüklenmemiz (Sevr’de de tek adam kukla halife öngörülmüştü), çok hukukluluğa davetiye sayılacak “müftülere nikah yetkisi” uygulaması ….. ve benzerleri.
Bilenler ve dikkatli bakan gözler, “Sevr ruhunun bir hayalet gibi tepemizde dolaşmaya devam ettiğini,” “kurucu değerlerimizden adım adım uzaklaştığımızı” göreceklerdir.
Bu ruhu kuvvetle körükleyen öyle biri var ki Lozan’ı resmi bir belge olarak kabul etmemiştir, edememiştir bugüne kadar: USA.
Onlar yüz yıllık projeleri güncelleyip güncelleyip karşımıza çıkartırken, Türk Milleti’nin bunları bilmesi ve uyanık olması zorunluluktan öte bir “varlık-yokluk” yani “beka” sorunudur.


66 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716